Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Sejm ogranicza ulgi podatkowe, liczba chętnych do odliczeń rośnie

31.07.2012, 08:05:07 Rozmiar tekstu: A A A
Sejm ogranicza ulgi podatkowe, liczba chętnych do odliczeń rośnie
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( źródło: www.biznes.interia.pl )

Nowelizacja ustawy o PIT, którą posłowie zajęli się na ostatnim posiedzeniu przed wakacjami parlamentarnymi, dość mocno ogranicza ulgi w podatku dochodowym na dzieci. Tymczasem Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na dane z Izb Skarbowych w skali kraju, podaje, że chodzi tu o duże pieniądze. 

Przypomnijmy, jak zmieni się ulga prorodzinna. Najwięcej trudności będą miały osoby wychowujące jedno dziecko, którym ulgę uzależniono od wysokości osiąganego dochodu, tj. maksymalnie 112 tys. zł. rocznie dla osób będących w związku małżeńskim i 56 tys. zł. rocznie dla rodziców, którzy nie są w związku małżeńskim. Zmiany nie dotkną rodzin z dwójką dzieci. Z kolei dla rodziców mających ich trójkę i więcej, planuje się zwiększenie ulgi podatkowej. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie o 50 proc., na czwarte i każde kolejne dziecko o 100 proc. Z tak wysokiego odliczenia skorzystają rodziny wielodzietne i jednocześnie majętne, zarabiające na tyle dużo, aby móc odliczyć ulgę od wysokiego podatku.

Sejm planuje ograniczenie ulgi prorodzinnej, podczas gdy odpis na dzieci wciąż cieszy się wśród Polaków dużą popularnością. Jak podaje DGP, w pierwszym roku funkcjonowania ulgi Polacy odliczyli z tego tytułu 5,4 mld zł. W 2008 odpis na dzieci był rekordowy i sięgał 5,9 mld zł. W kolejnych latach, wraz ze spadkiem poziomu wynagrodzeń, kwota odliczeń skurczyła się do 5,6 mld zł i utrzymywała się na tym poziomie do 2010 roku.

W ubiegłym roku kwota odliczeń znów zaczęła rosnąć. Rekordową kwotę 816 mln zł odliczyli na dzieci mieszkańcy Mazowsza. Na drugim miejscu znalazło się województwo śląskie z kwotą ponad 716 mln zł, na trzecim małopolskie, w którym podatnicy skorzystali łącznie z półmiliardowej ulgi. Jak tłumaczą eksperci, w tych województwach zarabia się najwięcej i płaci się najwyższe podatki, dlatego pracujący rodzice mają od czego odliczać ulgę. Dla porównania dodajmy, że w województwie warmińsko-mazurskim podatnicy odliczyli na dzieci w sumie 203 mln zł. 

DGP zauważa również, że „w uważanym dotąd za mało internetowym warmińsko-mazurskim” podatnicy chętnie odliczają ulgę na Internet. W ubiegłym roku mieszkańcy Warmii i Mazur skorzystali z ulgi z tego tytułu w łącznej kwocie 78,8 mln zł, a zeznań podatkowych, w których podatnicy odliczali ulgę na Internet przybyło o 6 tysięcy.
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ SP
  Wtorek, 31.07

  Solidarna Polska zaprotestowała przeciwko rządowym planom likwidacji ulgi podatkowej na dzieci. Podczas konferencji podkreślono, że wydatki na politykę prorodzinną w Polsce są najniższe w Europie. Drugim tematem konferencji były rządowe plany likwidacji ulgi internetowej, którym Solidarna Polska stanowczo się sprzeciwia. http://www.klubsp.pl/artykul/solidarna-polska-przeciwko-likwidacji-ulgi-na-dzieci-i-internet

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.583703994751