Sobota, 2.03.2024, Imieniny: Antonina, Antoni, Albin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Józef Karpiński" – tramwaj nr 406 wyrusza dziś na trasę

11.07.2012, 07:54:46 Rozmiar tekstu: A A A
REKLAMA

Dzisiaj na trasę zostanie skierowany kolejny tramwaj „ogórek” (nr 406). Od dziś będzie on nosił nazwę „Józef Karpiński”.Józef Karpiński w głosowaniu elblążan na patronów tramwajów zajął szóste miejsce (253 głosy), dlatego to właśnie "ogórek" o numerze 406 otrzymał jego nazwę.

Józef Karpiński /1921 – 1977/

Urodził się we Lwowie. Tam ukończył Instytut Muzyczny im. Klementyny Niementowskiej. Przed II wojną światową pracował  jako skrzypek w orkiestrze Polskiego Teatru Dramatycznego we Lwowie. Po wojnie był wykonawcą, a następnie dyrygentem orkiestry w Państwowym Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, a następnie kierownikiem muzycznym i dyrygentem w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego. Do Elbląga przyjechał w 1951 r. W następnym  roku powierzono mu kierowanie Państwową Podstawową Szkołą Muzyczną.

Głównym problemem dyrektora i jego kadry było właściwe wyposażenie szkoły i wybudowanie dla jej potrzeb specjalnego budynku. Wieloletnie starania, także w Ministerstwie Kultury i Sztuki, zakończyły się ostatecznie sukcesem. Jednak nowy budynek został oddany do użytku dopiero w 1977 r. Szkoła  muzyczna  miała duże osiągnięcia nie tylko w kształceniu muzycznym młodzieży, ale również w działalności ogólnomiejskiej. Była centrum życia muzycznego i propagatorem kultury muzycznej. Na szczególne uznanie zasługuje utworzenie przez J. Karpińskiego orkiestry symfonicznej i chóru. Uświetniały one wszystkie ważniejsze uroczystości państwowe i lokalne, na przykład wystąpiły one w 1954 r. z okazji 500-lecia wyzwolenia się Elbląga spod władzy krzyżackiej. Józef  Karpiński dyrygował wówczas  42 osobową orkiestrą i 90 osobowym chórem. Orkiestra, zbierając pochwały, systematycznie podnosiła swój poziom. Grała utwory, m. in. Moniuszki, Rossiniego, Chopina, Paderewskiego, Dworzaka. Wszystkie były w instrumentacji i opracowaniu J. Karpińskiego. Należy dodać, że niewiele szkół muzycznych I stopnia w Polsce posiadało takie orkiestry. Zarówno orkiestra jak i chór otrzymywały wysokie lokaty na ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach szkół muzycznych.

O tym, że Józef Karpiński pracował aktywnie  na rzecz  elbląskiego środowiska muzycznego świadczy  także  utworzenie w 1957 r. Miejskiej Orkiestry Symfonicznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Orkiestra pod jego batutą istniała i koncertowała w mieście niewiele ponad rok.  Niestety,  z  powodu  braku  środków  i nieuregulowanego statusu prawnego,  jej działalność przerwano. 
W pierwszej połowie lat 60. XX w. prawdziwą  pasją Józefa Karpińskiego stały się tzw. „opery dziecięce”. Były to- realizowane przez niego widowiska  sceniczno-muzyczne z udziałem uczniów szkolnej orkiestry, chóru oraz zespołu baletowego. Zespół wchodził  w skład Społecznego Ogniska Muzycznego, którego dyrektorem  był także J. Karpiński. Tytuły poszczególnych widowisk  to, np.: „Baśń zimowa”, „Czarodziejska piosenka”, „Ania w królestwie Neptuna”, „We wrzosowym królestwie”.  Dzięki temu sława szkoły muzycznej – także dzięki wielu audycjom radiowym i telewizyjnym - wyszła daleko poza granice miasta i województwa.

Przez wiele  lat  Józef  Karpiński współpracował z tancerzami elbląskich amatorskich zespołów pieśni i tańca, a także muzykami Wojskowej Szkoły Muzycznej II stopnia, powstałej w 1973 r. przy Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Elblągu. Dzięki temu orkiestra wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w życiu muzycznym miasta.

Wybitną rolę Józefa Karpińskiego w kształtowaniu elbląskiego środowiska muzycznego doceniały władze jak i społeczeństwo.  Wyrazem pamięci o Józefie Karpińskim jest nazwanie jego imieniem sali koncertowej w dzisiejszym Zespole Szkół Muzycznych, a także-jednej z ulic miasta.

 

Urząd Miejski w Elblągu

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 1 )


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ o k.....
  Środa, 11.07

  znowu sukces - muszę przyznać że Emblong zdecydowanie przyśpieszył

 2. 2
  +1
  ~ aby było
  Środa, 11.07

  A gdzie herb Elbląga przy nazwisku .Jeśli to zasłużony obywatel Elbląga to herb musi być ,inaczej to wygląda jak dalsza część trasy .Na dodatek na szybie a jest miejsce obok numeru tramwaju i nazwisko by tam pasowało.Piszą internauci a ktoś ma to w d***e i nadal pisze na szybie bez herbu aby było .

 3. 3
  0
  ~ Lima
  Czwartek, 12.07

  Józef Karpiński był wspaniałym pedagogiem, niezwykle zaangażowanym organizatorem i wielkim artystą. Kochał dzieci, rozumiał je i umiał nimi tak pokierować, by z nauki i gry na instrumentach czerpały radość. TV kilka lat temu pokazała film o tym niezwykłym człowieku. Czy ktoś wie, gdzie można go obejrzeć?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.95991086959839