Wtorek, 22.09.2020, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

I edycja Jazzbląg Festiwal już w lipcu!

27.06.2012, 16:00:19 Rozmiar tekstu: A A A
I edycja Jazzbląg Festiwal już w lipcu!
fot. AS

W lipcu Centrum Sztuki Galeria El startuje z nową formułą elbląskiego festiwalu jazzowego. Nowy projekt to Jazzbląg, który ma przynieść zupełnie nowe, świeże spojrzenie na ten szczególny gatunek muzyczny.

- Ten festiwal to nie tylko nowa jakość jazzu. To również tradycja, gdyż historia jazzu w Elblągu sięga lat 60-tych, kiedy to powstał E-Klub Jazzu Tradycyjnego działający prężnie do lat 70-tych. – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor Galerii El, Jarosław Denisiuk.

Do tradycji grania jazzu w Elblągu powrócono z wielkim rozmachem w roku 2004 powołując do życia festiwal Summer of Jazz & Blues, który przez te wszystkie lata gromadził liczną i wierną widownię tego gatunku muzycznego. – Staraliśmy się, by każda edycja festiwalu prezentowała wysoki poziom muzyczny i wydaje się nam, że osiągnęliśmy sukces, tworząc markę znaną wśród muzyków i fanów jazzu. – wyjaśniał Jarosław Denisiuk. – Przez 8 lat formuła festiwalu nieco się jednak wyczerpała, stąd pomysł na zupełnie nowy przepis tego jazzowego święta. Dlatego w rocznicę 50-lecia Galerii EL postanowiliśmy zdobyte do tej pory doświadczenie przekuć w zupełnie nową jakość i w tym roku, we współpracy z Urzędem Miasta Elbląga, powstał pomysł na Jazzbląg. – powiedział dyrektor Galerii EL.

- Festiwal Jazzbląg ma ambicje skupiać tradycję i nowoczesność muzyki jazzowej. – mówił Leszek Sarnowski z Departamentu Kultury Urzędu Miasta Elbląg. – Ma być festiwalem nowej jakości popartej wieloletnią tradycją i doświadczeniem. Jazzbląg to święto jazzu w niezwykłym miejscu, stąd wybór Galerii EL, jako świątyni sztuki, w której odbędą się wszystkie koncerty. – zakończył Sarnowski.

Zapowiada się więc niezwykła, muzyczna gratka dla fanów jazzu i nie tylko. Formuła festiwalu obejmuje trzy dni po brzegi wypełnione koncertami i dobrą zabawą. Porcja jazzowej muzyki dawkowana będzie w dniach od 19 do 21 lipca, a w Elblągu gościć będą takie sławy jak: Tomasz Stańko, Adam Pierończyk i Henryk Miśkiewicz. Możemy  się także spodziewać występów artystów z „naszego podwórka” – nie zabraknie choćby elbląskiej grupy Special Jazz Sextett. W muzyczny nastrój podczas festiwalu wprowadzi nas także Elbląska Orkiestra Kameralna, która 21 lipca razem z Kubą Badachem, laureatem Fryderyka 2012 w kategorii Wokalista Roku, wykonają niezapomniane i ponadczasowe przeboje Andrzeja Zauchy. Dodatkową atrakcją całego festiwalu będą otwarte warsztaty muzyczne „Jazz dla dzieci” oraz promujące festiwal koncerty zespołu Jazz Band Fila w CH „Ogrody”, Stegnie i w Krynicy Morskiej.

- Festiwalowi Jazzbląg towarzyszyć będzie również wernisaż wystawy „EL Jazz” w ramach Reaktywacji EL Klubu Jazzu Tradycyjnego. – poinformował Jarosław Denisiuk. – Wszystkich zapraszamy już 18 lipca o godz. 18 do Krużganka Centrum Sztuki Galeria EL. Na wszystkie imprezy towarzyszące, podczas lipcowego Jazzbląg, wstęp jest wolny.

Zainteresowanym muzycznym festiwalem radzimy się spieszyć. W związku z tym, że Krużganek Galerii EL może pomieścić określoną liczbę gości, także i miejsca na każdy koncert festiwalu Jazzbląg są limitowane. Bilety są do nabycia w Galerii EL w cenie: 30 zł (czwartek-piątek), 50 zł (sobota), 80 zł – karnet na wszystkie koncerty.

Szczególowe informacje o festiwalu Jazzbląg dostępne są na stronie.

Program Festiwalu Jazzbląg:

19 lipca, godz. 19:

OMNIVORE
SPECIAL JAZZ SEXTET
FUMANEK
jam session w Krużganku Galerii EL (wstęp wolny)

20 lipca, godz. 19:

HENRYK MIŚKIEWICZ & JANUSZ STROBEL
CONTEMPORARY NOISE SEXTET
ADAM PIEROŃCZYK QUINTET: KOMEDA – THE INNOCENT SORCERER
jam session w Krużganku Galerii EL (wstęp wolny)

21 lipca, godz. 19:

KUBA BADACH & ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA: TRIBUTE TO ZAUCHA
TOMASZ STAŃKO
jam session w Krużganku Galerii EL (wstęp wolny)


Imprezy towarzyszące Festiwalowi Jazzbląg:

7.07 (sobota) godz. 12-14 koncert Jazz Band Fila (CH Ogrody)
15.07 (niedziela) koncert Jazz Band Fila:
- godz. 12 Krynica Morska (przy molo)
- godz. 15 Stegna (wejście na główną plażę)

18.07 (środa) godz. 18 wernisaż wystawy „EL Jazz” (Krużganek Galerii EL)
22.07 (niedziela) godz. 15 „Jazz dla dzieci” – Gosia Szmuda z zespołem (Stary Rynek/Brama Targowa)
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ .....
  Środa, 27.06

  Kuuuuuuuuuuuuuuuuba Badach O!

 2. 2
  +2
  ~ mimi
  Środa, 27.06

  Rewelacja!Dzięki, Dyrektorze!

 3. 3
  0
  ~ elb
  Środa, 27.06

  wreszcie coś dla normalnych ludzi

 4. 4
  0
  ~ xxx
  Czwartek, 28.06

  Jarku gratulacje - przy Tobie Galeria EL po prostu żyje!

 5. 5
  0
  ~ clee
  Czwartek, 28.06

  http://www.facebook.com/Jazzblag

 6. 6
  0
  ~ rastalove
  Czwartek, 28.06

  Jeśli już tworzycie Festiwal Jazzu to przydałby się Festiwal Muzyki Reggae ! Na pewno nie obraziła bym się za to i większosć fanów muzyki reggae też ; )

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.