Środa, 26.06.2019, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„Jestem człowiekiem, którego interesuje wszystko”. Elblążanka Monika Tabor najlepsza w dziedzinie ekologii w Polsce

21.06.2012, 14:56:41 Rozmiar tekstu: A A A
„Jestem człowiekiem, którego interesuje wszystko”. Elblążanka Monika Tabor najlepsza w dziedzinie ekologii w Polsce
fot. AS

Monika Tabor, uczennica pierwszej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. króla K. Jagiellończyka w Elblągu jest najlepsza w dziedzinie ekologii w kraju. W dniach od 1 do 3 czerwca w Zielonej Górze odbyły się zawody III stopnia (etap centralny) XXVII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Wielki sukces odniosła nie tylko Monika ale także jej koleżanka z klasy Kinga Szczepaniak, która była piąta.

W dniach 1-3 czerwca br. w Zielonej Górze, trwały zmagania 116 uczniów szkół ponadgimnazjalnych – reprezentacji wszystkich województw, w dziedzinie wiedzy środowiskowej a także praktycznej znajomości praw otaczającej nas przyrody. Młodzież ta to „elita” najlepszych uczestników spośród rzeszy blisko 31 tysięcy startujących.

- Pierwszym etapem naszych zmagań był etap szkolny. Z tego etapu trzy najlepsze osoby przeszły do etapu wojewódzkiego. - mówi Monika Tabor, szczęśliwa zwyciężczyni ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

- Etap centralny składał się z dwóch części. - wyjaśniała Kinga Szczepaniak, która na Olimpiadzie  zajęła wysokie, piąte miejsce. - Najpierw uczniowie pisali test, na którym Monika uzyskała rewelacyjny wynik 47 na 50 punktów, a ja - 45 punktów. – mówi dziewczyna. -  Potem odbyły się eliminacje ustne, do których weszło 10 uczniów. W etapie ustnym uczniowie odpowiadali na 5 pytań teoretycznych z ekologii i ochrony środowiska oraz na 3 praktyczne - rozpoznawali głosy ptaków, tropy zwierząt i jaja ptaków. - wyjaśnia Kinga.

- I ten etap wyłonił zwyciężczynię Olimpiady, którą została Monika. - mówi Hanna Pietras, nauczycielka biologii w II LO, która przygotowywała uczennice do Olimpiady. - Warto wspomnieć, że ten dzień był dla niej podwójnie radosny, gdyż 3 czerwca obchodziła urodziny. - mówi nauczycielka. - Dodam, że ogrom materiału na tym ważnym konkursie był niesamowity. Dziewczynki przygotowywały się do niej także w domu, były zwolnione z części zajęć. Ja byłam jedynie ich coucherem, ukierunkowywałam je pod kątem pewnych zagadnień. - wyjaśniała Hanna Pietras. - To, do czego doszły to zasługa ich wytężonej pracy.

- Pani Hanna wychowała nam 21 olimpijczyków szczebla centralnego i trójkę laureatów. - mówiła dyrektor II LO, Agnieszka Jurewicz. - Nie wiem, czy jest w Elblągu nauczyciel, który może się pochwalić takim dorobkiem. Olimpiada Wiedzy Ekologicznej od zawsze cieszyła się w naszej szkole dużym zainteresowaniem i uważam, że w dużej mierze jest to zasługa pani Pietras, która propaguje, szczególnie w klasach medycznych, te zagadnienia. - wyjaśniała dyrektor Agnieszka Jurewicz.

- W trakcie przygotowań do Olimpiady korzystałyśmy w głównej mierze z zagadnień umiejscowionych w internecie. np. na etapie pisemnym, znalazło się pytanie o zagadnienie umieszczone na stronie internetowej jednego z Polskich Parków Narodowych- wyjaśnia Monika. - Wiedza książkowa na niewiele się tu przydaje, gdyż Olimpiada miała charakter interdyscyplinarny i łączyła różne zagadnienia: ekologię, biologię, geografię, a nawet prawo. - wyjaśnia - I to mi odpowiadało, bo jestem człowiekiem, którego interesuje wszystko. - uśmiecha się dziewczyna.

A gra była naprawdę warta świeczki. Każdy ze 116 uczestników z etapu centralnego Olimpiady otrzymał indeks na wyższe uczelnie, które tego typu konkursy honorują. - Laureaci mogą być np. zwolnieni z części egzaminów wstępnych na uczelnie. - wyjaśniał Sławomir Grabarczyk z Toyota Motor Poland, który od 10 lat jest sponsorem strategicznym Olimpiady. Bo oprócz indeksu na wyższą uczelnię Monika otrzymała w nagrodę od firmy Toyota także skuter o napędzie elektrycznym, marzenie wielu młodych ludzi. Oczywiście w kolorze zielonym.

A jakie marzenia mają obydwie dziewczynki? Kinga przygotowuje się w wakacje do przeprowadzenia badań pod kątem występowania jemioły pospolitej w Parku Planty i Parku Kajki. - Od zawsze marzę też o studiowaniu medycyny. - zdradza dziewczyna. Monika nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość. - Mam tysiąc pomysłów na minutę, wprawdzie klarują mi się już pewne wybory, ale do końca jeszcze nie wiem, co chciałabym robić, bo po trosze interesuje mnie wszystko. - mówi Monika.

Warto wspomnieć, że nasze województwo na Olimpiadzie reprezentowało w sumie 7 uczniów, a opiekunem olimpijczyków z całego województwa była Hanna Pietras. Do finału dostały sie tylko dwie osoby i to z naszego miasta! Gratulacje, dziewczyny!
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ ~~
  Czwartek, 21.06

  Obok indywidualnych sukcesów II LO zajęło w Olimpiadzie Ekologicznej III miejsce w kraju i otrzymało wiele prezentów w tym teleskop, lunetę, mikroskopy z kamerą oraz preparaty.

 2. 2
  +4
  ~ Socrat.
  Piątek, 22.06

  Brawo młoda ambitna i wybitna polska ekolożko :-).

 3. 3
  --1
  ~ Bolek
  Piątek, 22.06

  Mogli jej chociaz wystawic ten skuter, nie ma to jak pozowac na skuterze w furgonetce. :))))

 4. 4
  +3
  ~ II LO - super szkoła
  Piątek, 22.06

  Odwieźli ją i skuter do domu mieszka ponad 30 km za Elblągiem. Skuter zabezpieczony przyjechał z Warszawy. Nie było więc sensu zrywać zabezpieczeń. W II LO naprawdę uczą się i pracują ludzie co najmniej tak rozgarnięci jak ~Bolek, mój przedmówca.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.