Środa, 17.07.2019, Imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Paweł Olechnowicz pozostanie na stanowisku prezesa Lotosu przez kolejne trzy lata

21.06.2012, 12:00:37 Rozmiar tekstu: A A A
Paweł Olechnowicz pozostanie na stanowisku prezesa Lotosu przez kolejne trzy lata
fot. arch. red.

Rada Nadzorcza Grupy Lotos S.A. na dzisiejszym posiedzeniu (21 czerwca) podjęła decyzję o powołaniu z dniem 28 czerwca na kolejną kadencję dotychczasowego prezesa - Pawła Olechnowicza.

Paweł Olechnowicz pełni funkcję prezesa Grupy Lotos od 12 marca 2002 roku. Od kwietnia ubiegłego roku jest również przewodniczącym Rady Menedżerów działającej przy Prezydencie Elbląga, Grzegorzu Nowaczyku.

Decyzją Rady w skład Zarządu weszli: Paweł Olechnowicz, jako prezes zarządu; Marek Paweł Sokołowski, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju; Mariusz Machajewski, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych; Maciej Szozda, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu oraz Zbigniew Paszkowicz, jako wiceprezes zarządu, dyrektor ds. poszukiwań i wydobycia.

Paweł Olechnowicz
, prezes Grupy LOTOS S.A. Funkcję tę pełni od 2002 roku.

Zarządza i kieruje całokształtem działalności Grupy LOTOS S.A. Pełni również obowiązki wiceprezesa zarządu ds. poszukiwań i wydobycia do czasu powołania nowego członka zarządu. Do swoich największych sukcesów w Grupie LOTOS zalicza wprowadzenie spółki na Giełdę Papierów Wartościowych oraz udaną realizację wartego 1,5 mld EUR Program 10+, dzięki któremu gdańska rafineria zwiększyła moce przerobowe do 10,5 mln ton ropy rocznie.

Wcześniej kierował założoną przez siebie firmą konsultingową Paweł Olechnowicz - Consulting. W latach 1999-2000 pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty S.A.

W latach 1990-1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd. Kolejne dwa lata pracował w centrali ABB Ltd. w Zurichu na stanowisku wiceprezesa na Europę Centralną i Wschodnią. W 1977 r. rozpoczął karierę zawodową w Zakładach Mechanicznych „Zamech” w Elblągu (od 1990 r. - ABB Zamech).

Absolwent Wydziału Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończył również Podyplomowe Studia na Politechnice Gdańskiej – Organizacja, Ekonomika i Zarządzanie Przemysłem oraz MBA INSEAD w Fontainebleau, a także wiele specjalistycznych szkoleń krajowych i zagranicznych z zakresu zarządzania, w tym organizowane przez ABB kursy dla kadry kierowniczej najwyższego szczebla.

Jest inicjatorem Central Europe Energy Partners oraz przewodniczącym Rady Dyrektorów CEEP, specjalistycznego think tanku, zrzeszającego firmy, instytucje i ekspertów z różnych krajów, którego celem jest wspieranie wiedzą i doświadczeniem procesów legislacyjnych w sektorze energii, w ramach wspólnej polityki UE.

Marek Paweł Sokołowski
, wiceprezes Grupy LOTOS S.A., dyrektor ds. produkcji i rozwoju. Pełni tę funkcję od 2002 roku.

W Rafinerii Gdańskiej S.A. (obecnie Grupa LOTOS S.A.) pracuje od 1973 roku. Zarządza, koordynuje i kieruje całokształtem spraw pionu produkcji, techniki, rozwoju technologii oraz pionu inwestycji.

Od 1990 jako Dyre ktor Techniczny i członek Zarządu. Odpowiadał za utrzymanie ruchu rafinerii oraz realizację inwestycji przez kolejne trzy kadencje. Zarządzał również realizacją programu rozbudowy i modernizacji rafinerii gdańskiej w latach 1996-2000. Od połowy 2000 pracował jako Szef Służb Technicznych i Prokurent spółki. W latach 2004-2011 był odpowiedzialny za realizację rozbudowy rafinerii (Program 10+).

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie realizacji inwestycji w przemyśle oraz wiele specjalistycznych szkoleń krajowych i zagranicznych w zakresie zarządzania.

Mariusz Machajewski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Grupy LOTOS S.A. Pełni funkcję od 2006 roku.

Zarządza całokształtem działalności ekonomiczno-finansowej i rachunkowej.

W latach 1994-1997 pracował w Stoczni Gdynia S.A. W roku 1997 rozpoczął prac ę w Rafinerii Gdańskiej S.A., gdzie od 1999 roku kierował służbami kontrolingu spółki. Od połowy 2002 roku zatrudniony na stanowisku dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych. Od 2005 roku do 2006 roku był również Prokurentem spółki.

Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył wiele specjalistycznych szkoleń krajowych i zagranicznych w zakresie zarządzania i ekonomii.

Maciej Szozda, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu Grupy LOTOS S.A. Funkcję pełni od 2009 roku.

Zarządza całokształtem działalności segmentu handlowego Grupy Kapitałowej LOTOS.

W latach 2002-2009 związał swoją karierę z PKN Orlen. obejmując kolejno stanowiska: Dyrektora Biura Planowania i Rozwoju Sieci Detalicznej, Dyrektora Biura Rozwoju Sieci Detalicznej – Europa, Dyrektora Wykonawczego ds. Sprzedaży Detalicznej. Od października 2008 do lutego 2009 roku sprawował funkcję członka Rady Nadzorczej Orlen Deutschland AG. Od 2007 r. do marca 2009 r. pracował w spółce z grupy kapitałowej PKN Orlen, tj. AB VENTUS NAFTA z siedzibą w Wilnie, obejmując funkcję Członka Zarządu, a następnie Prezesa Zarządu.

Absolwent Wydziału Handlu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Zbigniew Paszkowicz, od 2011 roku na stanowisku Zastępcy Dyrektora Generalnego Grupy LOTOS S.A.
 
Od 1992 roku zatrudniony w Rafinerii Gdańskiej, jako specjalista w Dziale Planowania i Przygotowania Remontów. W latach 2002-2004 kierownik Zakładu Utrzymania Ruchu. W 2004 roku objął stanowisko Dyrektora ds. Techniki Grupy LOTOS S.A., a w 2007 roku został Dyrektorem ds. Rozbudowy Rafinerii, bezpośrednio odpowiedzialnym za realizację Programu 10+, największej inwestycji przemysłowej ostatniego dziesięciolecia w Polsce.

Absolwent francuskiej Ecole Nationale Superievre du Petrole et des Moteurs, gdzie uzyskał dyplom inżyniera w Ośrodku Wyższych Studiów Silników Spalinowych i Techniki Energetycznej.

W 1989 roku ukończył studia w zakresie mechaniki w Instytucie Okrętowym Politechniki Gdańskiej.

Ponadto informujemy, że Zwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy LOTOS S.A. , które zostało zwołane na dzień 28 czerwca 2012 r. odbędzie się  w siedzibie spółki, tj.  w Gdańsku przy ul. Elbląskiej 135.  Początek obrad godz. 11.00.

 


Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A.

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ sąsiad z dubaju:)
  Czwartek, 21.06

  Olechnowicz to jest gość. Postawił Lotos na nogi. On powinien być na miejscu...sami wiecei kogo.

 2. 2
  +1
  ~ zombi
  Czwartek, 21.06

  sąsiad z dubaju - masz rację "skóra i kość, ale gość". Ja też bym tak postawił, gdybym mógł podwyższać ceny bez końca na swoje wyroby jakby mi nie stykało. O czym Ty chłopie mówisz dajcie tym menagerom własne zwykłe firmy to zobaczymy jak sobie poradzą

 3. 3
  +4
  ~ beta
  Czwartek, 21.06

  Zgadzam się z "zombi", tego rodzaju firmy to tzw. samograje. Mnie pan Olechnowicz rozczarował swoimi, wg mnie mało realnymi, wypowiedziami na forum lokalnej Rady Menagerów, a także tym, że z naszym miastem się słabo utożsamia.

 4. 4
  +3
  ~ kurde
  Czwartek, 21.06

  "przewodniczącym Rady Dyrektorów CEEP, specjalistycznego think tanku, zrzeszającego firmy, instytucje i ekspertów z różnych krajów, którego celem jest WSPIERANIE wiedzą i doświadczeniem PROCESÓW LEGISLACYJNYCH W SEKTORZE ENERGII, w ramach wspólnej polityki UE". - ciekawe połączenie polityki z karierą menadżerską. ;D Gdyby to nie było całkowicie legalne, to myślałbym że to międzynarodowa działalność mafijna na styku polityki z gospodarką

 5. 5
  +4
  ~ Nowa Prawica
  Czwartek, 21.06

  Olechnowicz pewnie przygarnie Grzesia do Lotosu po przegranych wyborach

 6. 6
  +1
  ~ zwolennik metra
  Czwartek, 21.06

  niech wybuduje metro w Elblągu

 7. 7
  +7
  ~ Martin.
  Piątek, 22.06

  Jeżeli chodzi o przedsiębiorczość i zarządzanie jest wyróżniającym się zawodnikiem w północnej a może nawet całej Polsce.

 8. 8
  --1
  ~ lopez
  Piątek, 22.06

  kolesie nowaczyka juz prezio ma wszystkie stanowiska poobsadzane swoja sfita

 9. 9
  +5
  ~ Martin.
  Piątek, 22.06

  Ty szybki lopez, zanim prezydent Elbląga funkcjonował na jakimkolwiek stanowisku prezes Olechnowicz wsławił się bardzo dobrym zarządzaniem i kierowaniem w kilku firmach... także trafiłeś jak kulą w płot i to raczej prezes Paweł mógłby obsadzić Grzegorza...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.