Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zgłoś nianię do ubezpieczeń

16.09.2011, 11:29:15 Rozmiar tekstu: A A A
Zgłoś nianię do ubezpieczeń

Nianie opiekujące się dziećmi do lat 3 mogą spokojniej myśleć o swojej emeryturze. Od 1 października państwo opłaci składki na ubezpieczenia społeczne za opiekunki, które otrzymują pensję nieprzekraczającą minimalnego wynagrodzenia.

Możliwość taką przewiduje Ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3. Rodzice, muszą zawrzeć z nią tzw. umowę uaktywniającą. Umowa określa m.in. czas i miejsce sprawowania opieki nad pociechą, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia i czas przez jaki umowa ma obowiązywać. Po zawarciu takiej umowy jeden z rodziców zgłasza w Zakładzie na formularzu ZUS ZFA siebie jako płatnika składek, a na formularzu ZUS ZUA -  nianię jako ubezpieczoną, jeżeli niania będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli natomiast niania podlega już ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu (np. pracuje już w innym miejscu lub prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą) to należy ją zgłosić jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA.

Składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię, która zarabia nie więcej niż wynosi minimalne wynagrodzenie w kraju, czyli obecnie 1386 zł, pokryje ZUS z budżetu państwa. Rodzice pokryją składki w przypadku gdy pensja niani przekroczy minimalne wynagrodzenie. Opłacą jednak składki tylko od kwoty, o którą pensja przekracza minimalne wynagrodzenie. Jeżeli więc opiekunka w umowie miałaby określoną pensję na poziomie 2 tys. zł, to ZUS opłaci składki od podstawy wynoszącej 1386 zł, a rodzice od 614 zł. Na życzenie niani można ją również zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale składkę na to ubezpieczenie sfinansuje niania z własnych środków, a jeden z rodziców będący płatnikiem składek będzie ją opłacał do ZUS.

W celu rozliczenia składek za nianię rodzic pełniący rolę płatnika składek  będzie musiał złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA (deklaracja rozliczeniowa) i ZUS RCA (imienny raport miesięczny składkowy). Jeżeli pensja niani nie przekroczy minimalnego wynagrodzenia wówczas te dokumenty trzeba będzie złożyć tylko raz. W kolejnych miesiącach ZUS sam wygeneruje potrzebną dokumentację rozliczeniową. Ponowne złożenie dokumentów rozliczeniowych byłoby wymagane wyłącznie w razie gdyby niania za dany miesiąc pobierała np. zasiłek chorobowy. Wówczas bowiem należałoby przedłożyć w ZUS także dokument ZUS RSA  (imienny raport miesięczny świadczeniowy). Gdy pensja niani będzie wyższa niż minimalne wynagrodzenie to dokumenty rozliczeniowe trzeba będzie przedkładać w ZUS co miesiąc. Wówczas złożymy w ZUS dwa druki RCA: jeden z rozliczeniem składek od podstawy nie przekraczającej minimalnego wynagrodzenia, drugi – od kwoty która stanowi nadwyżkę ponad minimalne wynagrodzenie. Na razie dokumenty trzeba składać w formie papierowej. Jednak już od marca przyszłego roku rodzice będą mogli skorzystać z elektronicznego, internetowego systemu rozliczeń za pośrednictwem programu e-płatnik.

Rodzice, którzy będą mieli jakikolwiek problem ze zgłoszeniem, czy rozliczeniem składek za nianię zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS, którzy pomogą wypełnić niezbędne formularze. Specjalnie dla rodziców zatrudniających nianie została też uruchomiona infolinia pod numerem 801 400 400. Zapraszamy również na stronę internetową ZUS: www.zus.pl/nianie.    

Uprzejmie informujemy Klientów,  iż Sala Obsługi Klientów przy ul. Teatralnej 4 czynna jest w poniedziałek w godzinach 8.00-17.00, wtorek-piątek 8.00-15.00. Informacje telefoniczne uzyskacie Państwo pod następującymi numerami telefonów: 55 6419 371-375.

Agnieszka Cybulska
ZUS Oddział w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Magda
  Piątek, 16.09

  A co z podatkiem PIT od wynagrodzenia niani? Kto go odprowadzi - niania czy rodzice? To tak zagmatwane, że do rocznego rozliczenia niani będzie trzeba zatrudnić wykwalifikowaną księgową

 2. 2
  +4
  ~ ds
  Piątek, 16.09

  Powiem tak ZUS to jest dla mnie instytucja zlodziejska. Kto to widzial, aby podwojnie pobierac zdrowotne? Pracuje na etacie, dodatkowo mam zarejestrowana dzialalnosc i musze oplacac skladke zdrowotna!!!!

 3. 3
  +3
  ~ badra
  Piątek, 16.09

  Niani w elblągu zarabiająca 2 tyś....ha ha ha.....chyba 500zł raczej

 4. 4
  +2
  ~ ali g
  Piątek, 16.09

  podpi..................ol się sam już dziś.........................ZUS prosi

 5. 5
  +1
  ~ anty zus
  Piątek, 16.09

  Zus zus zus i wszystko jasne hahahahahah

 6. 6
  0
  ~ wolnoć i dymokracja
  Sobota, 17.09

  a dlacze s..syny nianiom opłacacie składki, a innym nie??? Ludzie nie wywiązują się ze swoich obowiązków względem pracowników i za to zwalnia się ich z obowiązku opłat, a w stosunku do tych co mają rzeczywiste problemy wdraża się egzekucję. Jest to oczywista i jawna dyskryminacja prawna części obywateli zwykłe podłe s..syństwo

 7. 7
  0
  ~ a kuku
  Sobota, 17.09

  Wszystko co możesz zrobić ze swoimi prywatnymi oszczędnościami w OFE http://biznes.interia.pl/emerytury/news/pozbawienie-nas-miliardow-zlotych-juz-nastapilo,1695846

 8. 8
  +6
  ~ :-)
  Sobota, 17.09

  Zarejestrujcie nianie babcie dziadków i tak w ogóle to wszyscy pozrzekajcie się emerytur i rent a zus będzie z wypracowanych pieniędzy wysyłał swoich pracowników w góry nad morze budował korty wypłacał prezesom i dyrekcji premie nagrody.W końcu wypracowali oszczędności PRAWDA

 9. 9
  +1
  ~ Tosia
  Poniedziałek, 19.09

  Przyrost naturalny jest ujemny, najwyższy czas coś zrobić żeby rodzili się mali Polacy i żeby rodzili się w Polsce, to jest teraz najważniejszy test dla rządzących. POPIERAM!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3015451431274