Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pomagamy mniej niż przed rokiem

18.01.2008, 13:29:57 Rozmiar tekstu: A A A

Czy Polacy są skłonni dzielić się z innymi?, Komu najczęściej pomagają?, Jak nasza hojność zmieniała się w ostatnich latach? - odpowiedź na te i inne pytania przynoszą wyniki najnowszego badania filantropii w Polsce.

W 2007 roku 28,5%, dorosłych Polaków przekazało pieniądze lub dary rzeczowe na rzecz organizacji pozarządowych, ruchów społecznych lub religijnych. Oznacza to spadek (o 3 punkty procentowe) w stosunku do 2006 roku, kiedy finansowe lub rzeczowe wsparcie dla organizacji i ruchów społecznych zadeklarowało 31,5% Polaków. Jeszcze wyraźniej spadek ten widać, jeśli dane z 2007 roku porównamy z wynikami badania z roku 2005 – wtedy to 41,8% dorosłych Polaków przekazało datki na rzecz organizacji pozarządowych.

Przedstawiamy podstawowe fakty pochodzące z najnowszego badania przygotowanego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor i Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu. Filantropia w przedstawianych tu badaniach to dobrowolne przeznaczenie pieniędzy lub darów rzeczowych na rzecz organizacji pozarządowych, ruchów społecznych i religijnych. Warto zwrócić uwagę, że przekazane 1% podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego nie jest filantropią (podatnik przekazuje środki, które de facto nie należą już do niego), dlatego niniejszy komunikat nie zawiera danych na ten temat.

Komu pomagają?
Darczyńców jest mniej, ale ci, który pomagają organizacjom, częściej wspierają więcej niż jedną. Porównanie wyników badań z dwóch ostatnich lat pokazuje, że w 2007 roku 38% darczyńców (niemal 11% Polaków) deklaruje, że przekazało środki finansowe na rzecz dwóch lub więcej organizacji, podczas gdy w 2006 roku takich filantropów było 24% (ok. 7,8% Polaków).

Polacy najczęściej wspierają finansowo: organizacje pomagające najuboższym (14,3%); organizacje zajmujące się pomocą humanitarną (7,7%); organizacje i ruchy religijne, parafialne (5,4%).

Ile dają?
Cały czas Polacy najczęściej przekazują małe kwoty – połowa darczyńców wsparł organizacje kwotą nie większą niż 50 zł. Datki co trzeciego filantropa (33,6%) oscylowały między 50 a 200 zł. Jednocześnie warto podkreślić, że w stosunku do zeszłego roku zwiększył się procent darczyńców, którzy przekazali organizacjom znaczące sumy (powyżej 200 zł) – w 2007 roku było to 11,4% darczyńców (3% wszystkich Polaków) – to dwa razy więcej niż w 2006 roku, kiedy środki tej wysokości przekazało tylko 4,5% darczyńców (1,3% Polaków). Cały czas jednak „niedościgniony” jest poziom hojności z roku 2005, kiedy 12,8% darczyńców (5,2% Polaków) zadeklarowało przekazanie organizacjom ponad 200 zł.

Jak przekazują pieniądze?
Od 2002 roku odsetek darczyńców, którzy przekazali darowiznę za pomocą SMS-a lub Audiotele wzrósł niemal sześciokrotnie (w roku 2002 roku z metody tej korzystało 4%, a w 2007 26,3% darczyńców). Zwiększa się też odsetek darczyńców przekazujących pieniądze za pomocą przekazu bankowego lub pocztowego – w roku 2007 pieniądze w ten sposób przekazało 9% Polaków. Rośnie też popularność filantropii przez „Zakup przedmiotów, z których dochód przeznaczony jest na cele społeczne (np. świeca Caritasu, aukcje na cele dobroczynne itp.)” – deklaruje ją 22,2% darczyńców – może to wciąż nie tak dużo, ale dwa razy więcej niż w 2004 roku. Cały czas jednak najpopularniejszą metodą wspierania organizacji jest bezpośrednie przekazanie pieniędzy do puszki/skarbonki na ulicy lub w organizacji – wybiera ją 65% darczyńców.

Kim są darczyńcy?
W filantropię angażują się częściej:
- osoby z wykształceniem wyższym (40% z nich wsparło finansowo lub rzeczowo organizacje)
- inaczej niż w przypadku wolontariatu, filantropami są raczej osoby starsze – powyżej 36 roku życia

Dlaczego Polacy nie pomagają?
71,5% Polaków nie przekazało w ostatnim roku organizacjom pozarządowym żadnego wsparcia. Podstawowym powodem był brak czasu (34,8%) i pomysłu („Nigdy o tym nie pomyślałem” – 33,6%). Zmniejszył się za to (o 12 punktów procentowych) odsetek Polaków, którzy twierdzą, że nie pomogli organizacjom, ponieważ „muszą zatroszczyć się przede wszystkim o siebie i swoją rodzinę” - w 2007 roku taki powód braku wsparcia podało 14,3%, a w 2006 - 26,8%.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ kaj
  Sobota, 19.01

  bzdury nigdy nie widzialem zeby bogaty cos komus dał chyba w formie łapówki za załatwienie intratnego interesu przeważnie dają osoby starsze emeryci ,rencisci ,ludzie ubodzy i mniej wyksztalceni

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.