Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Co powinien sprzedawca

14.01.2008, 10:31:57 Rozmiar tekstu: A A A
Co powinien sprzedawca

W hipermarkecie, w boksie, na straganie, czy też w małym osiedlowym sklepiku, wszędzie pracujący tam sprzedawcy mają względem klienta szereg obowiązków. Warto je poznać, by na przyszłość uniknąć nieprzyjemności związanych z zakupem towaru.

- W ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej został nałożony szereg obowiązków na sprzedawców. Przypomnijmy, że sprzedawca powinien informować kupującego o cenie za jednostkę miary np. za sztukę czy kilogram – informuje Radosław Rzepecki z Delegatury Inspekcji Handlowej w Elblągu.

Przy szczególnych rodzajach sprzedaży (np. na raty, na przedpłaty, na zamówienie, według wzoru lub na próbę przy sprzedaży towaru za kwotę powyżej 2000 zł) sprzedawca ma obowiązek potwierdzić na piśmie wszystkie istotne postanowienia umowy, np. rodzaj towaru, jego cenę czy datę dokonania sprzedaży; w pozostałych przypadkach konsument może żądać pisemnego zawarcia umowy.

- Sprzedawca powinien także przy sprzedaży towaru udzielić konsumentowi jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji w języku polskim, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania z towaru – twierdzi Radosław Rzepecki. - Szczególnie należy podać nazwę towaru, określenie producenta lub importera i kraj pochodzenia oraz inne oznakowanie wymagane odrębnymi przepisami w stosunku do różnych towarów (znak bezpieczeństwa, skład surowca, energochłonność, termin przydatności do spożycia).

Ponadto na żądanie kupującego sprzedawca ma obowiązek wyjaśnić znaczenie poszczególnych postanowień umowy. Warto podkreślić, że sprzedawca ma obowiązek wydać kupującemu wraz z towarem wszystkie elementy jego wyposażenia oraz sporządzone w języku polskim instrukcje obsługi, konserwacji i inne dokumenty dotyczące towaru.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.