Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii

Za nami 73. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof

09.05.2018, 14:30:39 Rozmiar tekstu: A A A
Za nami 73. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof
Fot. Ryszard Biel
Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczęła się dziś uroczystość z okazji 73. rocznicy wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Stutthof, podobóz Elbląg. Przy Pomniku Ofiar Obozu Stutthof (ul. Lotnicza) zebrali się politycy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych.
 
Funkcjonowanie podobozu KL Stutthof w Elblągu to mniej znany rozdział w historii naszego miasta. Tymczasem podczas II wojny światowej w Elblągu działały aż trzy filie obozu, przez które przeszło, jak podają niektórzy historycy, ponad 4 tysiące więźniów. Pierwszy powstał w styczniu 1940 roku, a więźniowie byli zakwaterowani w przy ulicy Tanneriberg Allee 75 (obecnie Aleja Grunwaldzka), która należała wówczas do zakładów Schichaua. W lutym 1941 roku zostali przeniesieni do baraków na zapleczu Zakładów Schichau na ulicy Boelkestrasse, dzisiejszej ul. Fredry.
 
Więźniowie pracowali we wszystkich zakładach Schichau na terenie Elbląga, m.in.: w stoczni, fabryce maszyn i lokomotyw, odlewni żelaza i stali. Zatrudniani byli też w mniejszych zakładach przemysłowych miasta, np. w fabryce dykty, fabryce lin konopnych i stalowych czy w zakładach oczyszczania miasta.
 
We wrześniu 1944 roku, rozkazem specjalnym komendanta Stutthof SS-Sturmbannführera P.W.Hoppego, została powołana druga elbląska filia obozu, którą zlokalizowano przy obecnej ulicy Radomskiej. W podobozach oprócz Polaków przebywali również m.in.: Rosjanie, Łotysze, Litwini, Czesi, a nawet Francuzi i Anglicy.
 
Trzeci podobóz powstał w listopadzie 1944 roku. Przebywały w nim więźniarki, żydówki, które do Stutthofu zostały przywiezione z obozów koncentracyjnych na Łotwie. Do końca stycznia 1945 pracowały one przy budowie umocnień wojskowych wokół Elbląga.
 
Zapraszamy do obejrzena naszej fotorelacji z dzisiejszej uroczystości.

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Pomnik więzniów podobozu KL Stutthof ( zdjęć 32 )
Dodano: 2018-05-09 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ sobie a muzom
  Środa, 09.05

  Podziwiam tłumy pamiętających o życiu, niewoli i śmierci zniewolonych przodków. A gdzie jest towarzysz przewodniczący? Elbląg , to miasto zasymilowane, rozwinięte jako społeczeństwo, prawdziwie polskie i europejskie - oczywisty sarkazm. Znowu "występy" w godzinach pracy. "Jeśli my zapominamy o nich, niech bóg zapomni o nas".

 2. 2
  +6
  ~ są obaj towarzysze
  Środa, 09.05

  Towarzysze - szafka i przewodniczący - dziarsko opalają się w godzinach pracy. Tylko to żaden zysk wyborczy, bo ludu w godzinach pracy nie uświadczysz. No ale urzędasy nie poświęcą miastu i pamięci ani sekundy swojego czasu po "pracy". Czy towarzysz przewodniczący coś czytał? Ale garnitur mszalny leży super.

 3. 3
  +6
  ~ zniecierpliwiony
  Środa, 09.05

  To nie było wyzwolenie tylko zdobycie to był niemiecki obóz zagłady. Kiedy nam szkopy za zniszczenia i mordy te reparacje wojenne zapłacą dlaczego PIS nic z tym nie robi?

 4. 4
  --4
  ~ as
  Środa, 09.05

  A dlaczego rosjanie nam nie zapłacą za zrabowane wyposażenie elbląskich fabryk?

 5. 5
  +4
  ~ @as
  Środa, 09.05

  raczej nigdy, na ten czas to nie były nasze fabryki i to Rosja była zwycięskim mocarstwem nie my

 6. 6
  +1
  ~ Mayk
  Czwartek, 10.05

  Rosjanie nam nie zapłacą bo to było wszystko niemieckie nieuku.ojj.

 7. 7
  0
  ~ mm
  Piątek, 25.09

  Rosjanie,nam zaplacoli z nadwyzka,WYWOZAC POLAKOW PO WOJNIE DO LAGROW I NA SYBIR

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.502583026886