Środa, 24.04.2024, Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Jak szybko elblążanie mogą skorzystać z pomocy specjalisty (endokrynolog)? (Cz.5)

24.02.2020, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak szybko elblążanie mogą skorzystać z pomocy specjalisty (endokrynolog)? (Cz.5)

Przed katastrofą w Czarnobylu, która miała miejsce w 1986 roku, endokrynolog  kojarzył się głównie z zaburzeniami hormonalnymi wynikającymi z nieprawidłowej pracy jajników. Obecnie pacjenci szukają głównie specjalisty endokrynologa, który zajmie się ich tarczycą.


Endokrynolog to specjalista, który zajmuje się zaburzeniami pracy układu dokrewnego czyli  nieprawidłowym  wydzielaniem hormonów przez gruczoły dokrewne (tarczycę, trzustkę, przysadkę, szyszynkę, nadnercza, jajniki). Przyczyny tych zaburzeń wciąż nie do końca są znane. Endokrynolodzy obarczają winą geny, stres, nieprawidłową dietę i niehigieniczny tryb życia.   Czynniki te mają mieć wpływ na produkcję oraz kontrolę wydzielania hormonów, które zawiadują całym naszym organizmem. Zaburzona równowaga hormonalna powoduje, że czujemy się coraz gorzej i chorujemy.

 U mnie zaczęło się od ciągłego zmęczenia i nieuzasadnionego tycia. Trwało to trzy lata zanim lekarze zdiagnozowali niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Ponoć  to nieuleczalne i do końca życia będę brać leki 

– wyznaje pani Katarzyna.

Mam nadczynność tarczycy i guzy. Podobno łagodne. Są małe ale jest ich dużo. Do kontroli chodzę raz do roku. Miałam robioną biopsję i USG. Lekarz daje leki i mówi, że nie jest źle

– mówi pani Elżbieta.


Wydawać by się mogło, że podstawienie diagnozy to pół sukcesu. Lekarz poprowadzi pacjenta tak, by go wyleczyć lub oprawić jakość jego życia.

To nie do końca tak wygląda. Przede wszystkim w Elblągu nie trafiłam na lekarza, który miałby specjalizację „endokrynolog”. Ale to nie jest takie ważne. Gorzej, że żaden lekarz, a byłam u wielu, poza wypisaniem recepty na Euthyrox lub Letrox i skierowaniem raz na kilka miesięcy na badanie krwi i raz na kilka lat na USG tarczycy, nie zająknął się nawet, że powinnam zmienić sposób odżywiania oraz codzienną rutynę.  Wizyta kontrolna raz do roku, a po receptę na leki do lekarza rodzinnego

– dodaje pani Katarzyna.


W Elblągu w poradni endokrynologicznej w ramach NFZ  przyjmuje  kilku lekarzy. Na pierwszą wizytę trzeba poczekać  ponad rok. Wizyty kontrolne odbywają się zgodnie z zaleceniem lekarza, który uzależnia termin od stanu pacjenta.


Czy kolejki skrócą się wraz ze wzrostem wyceny za pierwszorazową wizytę u tego specjalisty? Pacjenci przekonają się niebawem.  Od 1 marca NFZ zniesie limity przyjęć do endokrynologa, a  od   lipca o 17% zwiększy wynagrodzenie za przyjęcie pacjenta po raz pierwszy.
 

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +11
    ~ Śmiech na sali
    Poniedziałek, 24.02

    W dzisiejszych czasach nie ma możliwości łatwego dostania się do jakiegokolwiek lekarza specjalisty. Przykład z życia wzięty. Moja mama, chorowała na zamostkową guzowatość tarczycy (dusząca, każde przełknięcie "większego kęsa" pokarmu, płynu czy nawet śliny kończyło się odruchem wymiotnym i uczuciem duszenia). USG, wszystkie inne badania robione prywatnie. Lekarz ogólny skierował mamę do endokrynologa, wszystko było pięknie do momentu kiedy usłyszeliśmy datę przewidywanej kontroli. Wszystko miało odbyć się w przeciągu 1.5 roku (operacja itp.) :) Prywatnie na wizytę u endokrynologa-ginekologa, mama czekała ok 2 tygodni. Razem z operacją usunięcia tarczycy wraz z wszystkimi innymi czynnościami, zamknęliśmy się w niecałe 2 miesiące. Wniosek z tego taki:"Nie masz pieniędzy? Umierasz". Smutne.

  2. 2
    +7
    ~ Pacjent
    Poniedziałek, 24.02

    Problemy endokrynologiczne niestety nie dotyczą tylko kobiet. Dzisiaj coraz więcej mężczyzn również choruje na różnego rodzaju schorzenia tarczycy. Szczególnie czterdziestolatkowie są narażeni na te schorzenia - po Czarnobylu. Również to gdzie mieszkamy nie jest bez wpływu na nasze zdrowie - wielką góra fosforu pod Gdańskiem (Wiślinka ). A niestety są lekarze którzy podchodzą sztampowo do pacjentów. Gdyby nie specjaliści z dużych ośrodków ( Akademie Medyczne ) którzy mają otwarte umysły dużo osób byłoby nie wyleczonych.

  3. 3
    +1
    ~ Fredek
    Poniedziałek, 24.02

    To nie fosfor a fosfogipsy.

  4. 4
    +1
    ~ Fredek
    Poniedziałek, 24.02

    To nie fosfor a fosfogipsy.

  5. 5
    +2
    ~ Jh
    Poniedziałek, 24.02

    Dziecięcego endokrynologa nie ma już od końca 2019

  6. 6
    --4
    ~ Grobolobo
    Poniedziałek, 24.02

    Tak, tak, tak to niestety wszystkiemu winien Czernobyl, no bo był ruski, a te to wiadomo oprócz kłamania nic nie potrafią. Tylko co na to amerykańce, angole i te żabojady, które od 1945 roku do połowy lat 70-tych ub. wieku po kilka razy w roku na Pacyfiku dokonywali próbnych wybuchów broni atomowej czy też wodorowej. Te powstałe skażenia to oni kapeluszami nakryli ? A potem, kiedy jeszcze o Czernobylu nikt nie słyszał, były awarie elektrowni atomowych wtedy w RFN, a także we Francji, w Finlandii i Austrii. I też te państwa te zdarzenia ukrywały. Także winnych jest więcej. I to są też skutki tego, że u endokrynologów są kolejki.

  7. 7
    +3
    ~ Krych
    Poniedziałek, 24.02

    Niestety to prawda, ze trzeba mieć pieniądze, żeby się leczyć. Nawet prywatnie do dobrych lekarzy są kolejki i nie tak szybko można się dostać. Dobrze, ze Gdansk jest blisko to tam robię wszystkie badania i konsultacje

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0857999324799