Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Na alkoholizm jest sposób - cz. 7

01.08.2016, 07:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
Na alkoholizm jest sposób - cz. 7

Od tej pory skupimy się na sprawdzonych sposobach wychodzenia z uzależnienia. Jest to trudny proces. Wieloletni okres picia, uświadomiony w chwili osobistego dna jest momentem bolesnym, koniecznym i zwrotnym. Tylko w ten sposób można się odbić i wyjść w świat trzeźwych zachowań.

Rodzina najczęściej kojarzy to z chwilami abstynencji, determinowanymi poczuciem winy i coraz głębiej zakorzenianymi urazami. A to coś zupełnie innego. Człowiek mający poczucie winy i będący pod naciskiem pretensji ze strony swoich bliskich nie jest człowiekiem wolnym. A rzeczywista trzeźwość u alkoholików, to wolność od alkoholu i od przeszłości.

Otoczenie trzeźwiejącego alkoholika może stanąć na przekór jego woli wyzdrowienia. Nie rozumie choroby i procesu jakim  jest trzeźwienie. Może się nawet zdarzyć, że ma interes w tym, by alkoholik pozostał w złym stanie zdrowia. Łatwiej nim kierować, winić za wszelkie niepowodzenia i własne niedociągnięcia.

Zdarza się też, że sam alkoholik nie jest zainteresowany głębszą zmianą. Bycie odpowiedzialnym za siebie, rodzinę i inne warunki życia, po latach bumelowania, burzy osobisty komfort i pozorny spokój. Niezbyt przekonany do takich zmian alkoholik, może próbować minimalizować problemy. Dlatego podjęcie decyzji o zdrowieniu jest zarezerwowane jedynie dla tych, którzy osiągnęli swoje dno lub uświadomili sobie jego nieuchronność. Ogromne znaczenie ma tu zachowanie najbliższej rodziny, przyjaciół. Trzeba solidnego i świadomego wsparcia. Stąd pojęcie współuzależnienia, które można określić jako zespół zachowań, powstałych na skutek pijaństwa członka rodziny. Najczęściej są to zachowania odwrotne do zamierzonych. Rodzina chce, aby alkoholik przestał pić, a paradoksalnie mu w piciu pomaga. Tuszuje jego ekscesy, spłaca długi, usprawiedliwia gdzie i jak się da, wyciąga z tarapatów, które swym zasięgiem szkodzą całej rodzinie. Nie pozwala to zmierzyć się z konsekwencjami własnych czynów. Postawa ta charakteryzuje się magicznym myśleniem i poddaniem obietnicom, którym alkoholik nie jest w stanie sprostać - przestanę od jutra. Nawet jeśli uda mu się ta sztuka i utrzyma abstynencję jakiś czas, to powrót do picia, w takiej sytuacji nieuchronny, jest bolesnym zawodem dla wszystkich.

Bardzo często alkoholicy podejmują trud trzeźwienia, ponieważ członkowie rodziny przyjęli już konkretne wsparcie na terapii lub w Al-anon. Poznali istotę problemu i co najważniejsze, zmienili swoje postępowanie. Przestali żyć rytmem egzystencji alkoholika, który konfrontowany jest z uczciwą informacją, pokazującą mu realne położenie. Psuje to pozorny komfort życia i przymusza osobę uzależnioną do podjęcia zmian. Odkrywa, że fundamentem życiowych problemów, w które wplątywał siebie i swoje otoczenie, jest nadmierne spożywanie alkoholu, nad czym nie ma kontroli i zaczyna się przekonywać do abstynencji. Dlatego tak potrzebni są inni, trzeźwi już alkoholicy. Swoim przykładem dają gwarancję, że można się zmienić i zacząć żyć inaczej.

Będziemy pisać jakich zmian dokonać, by wytrwać w postanowieniu abstynencji, mimo, że uzależnionym pozostaje się do końca życia.


 

Zdrowy Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ mayk
    Poniedziałek, 01.08

    Jeszcze więcej sklepów otwierać na pewno będzie mniej alkoholików.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2756369113922