Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Dzień bez Papierosa okazją do zerwania z nałogiem

30.05.2012, 12:45:39 Rozmiar tekstu: A A A
Dzień bez Papierosa okazją do zerwania z nałogiem
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( źródło: www.gospodarz.pl )

Tytoń jest główną, przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie, jednak - możliwą do wyeliminowania. Każdego roku z powodu chorób odtytoniowych tracą życie miliony palaczy, ale na szczęście kolejne miliony ostatecznie rzucają palenie. 31 maja przypada Światowy Dzień Bez Papierosa organizowany przez Światową Organizację Zdrowia od 1987 roku. W Polsce obchody tego dnia organizowane są od 1991r.

Papierosów nie można palić „bezkarnie". Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą chorobę obturacyjną płuc), osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki. Ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów od ponad 20 lat organizowany jest Światowy Dzień bez Papierosa.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu również od lat włącza się do tych obchodów. W tym roku w sobotę, 2 czerwca, placówka organizuje bezpłatne pomiary: ciśnienia, cukru i cholesterolu, wagi ciała i wzrostu z obliczaniem BMI. Dzień bez Papierosa jest okazją do akcji edukacyjnej na temat zdrowotnych następstw używania tytoniu, a pracownicy szpitala będą zachęcać do wyboru zdrowego stylu życia bez dymu tytoniowego. Akcja odbędzie się w holu głównym szpitala w godzinach 8.00 - 13.00

Przypominamy, że w Polsce od listopada ubiegłego roku obowiązuje zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu oraz na dworcach.

 

opr.
AS

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Obserwator
  Czwartek, 31.05

  Nie paliłem i nie palę. Zastanawiam się często co powoduje, że młodzi ludzie sięgają po papierosy. Czy chęć udowodnienia, że jest się dorosłym. Przecież palenie świadczy o czym innym. O braku charakteru i uleganiu presji otoczenia.. Człowiek wolny to taki człowiek, który kieruje się rozumem a nie zachciankami i uzależnieniami. To taka osoba, która nie ulega namowie innych i która sama decyduje o swym postępowaniu. Pomocne tu są wskazówki wiary. Nie czyn tego innym czego byś nie chciał by inni czynili tobie. Kochaj bliżniego swego jak siebie samego. Jak można wytłumaczyć poczynania młodej palącej mamy, obok dziecka w wózku. A co się dzieje w mieszkaniu gdzie nie ma dopływu powietrza. Czy to matczyna miłość? Mam duże wątpliwości.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.053081035614