Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląg: Nie tylko cebula horrendalnie zdrożała. "Warzywa zaczęłam kupować na sztuki"

19.03.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Nie tylko cebula horrendalnie zdrożała. "Warzywa zaczęłam kupować na sztuki"
Źródło: pixabay.com/zdjęcie jest ilustracją do tekstu
REKLAMA

Kilogram cebuli za 9 zł? Tak, ale to nie wszystko. Ceny papryki, pomidorów czy ogórków szklarniowych w ostatnim czasie również osiągają rekordowe kwoty. Przekonali się o tym również mieszkańcy Elbląga. - Warzywa w tej chwili już zaczęłam kupować na sztuki. Ceny są horrendalne - mówi elblążanka.
Eksperci mówią o kryzysie na rynku warzyw i owoców w Europie, a także Polsce. Efekt jest taki, że za produkty, których ceny jeszcze do niedawna najmniej uderzały nas po kieszeni, płacimy coraz więcej. Dotyczy to nie tylko cebuli, o której ostatnio jest najgłośniej, ale również ziemniaków, papryki czy marchwi.Odwiedziliśmy również stargany na Giełdzie Elbląskiej, aby przekonać się, które z warzyw w ostatnim czasie zdrożały najbardziej. Za cebulę trzeba zapłacić tam od 6,50 zł do 9 zł za kilogram. Cena kg ogórków szklarniowych zaczyna się od 19 zł, a kg papryki zapłacimy 29 zł. Ziemniaki kosztują ok. 6 zł (kg). Sami elblążanie nie ukrywają, że drożyzna coraz bardziej im doskwiera.


 

Pieniądze "znikają" w zastraszającym tempie. Człowiek naprawdę już nie nadąża za tymi podwyżkami. Trudno obecnie na czymkolwiek zaoszczędzić. Jest ciężko, a to przecież tylko jedzenie, a jeśli dodać do tego droższe media, zakup leków to już robi się naprawdę źle

 

 

- mówi jednak z klientek, emerytka.


 

Blisko 8 zł za kilogram cebuli to jakiś absurd. Praktycznie tyle samo kosztuje kg pomarańczy czy bananów. Kiedyś warzywa to było najtańsze jedzenie. Teraz w warzywniaku można wydać 100 zł praktycznie nie wiadomo na co. Sama zauważyłam, że coraz częśćiej warzywa kupuję na sztuki

 

 

- mówi pani Renata, z którą rozmawialiśmy w jednym z osiedlowych warzywniaków.Rosnące ceny jedzenia już od miesięcy uderzają nas po kieszeni. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 18,4 proc. W tym wzrost cen towarów to 20,2 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,2% (w tym usług – o 1,6% i towarów – o 1,1%).

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ ///
  Niedziela, 19.03

  Ludzie którzy nie będą mogli kupić żywności, będą tę żywność kraść.

 2. 2
  --10
  ~ Warzywniak
  Niedziela, 19.03

  Nie tak drogo

 3. 3
  --3
  ~ Warzywniak
  Niedziela, 19.03

  Nie jest tak drogo jak piszecie cebula 4 .5 maks ziemniak 2 zł kg na rynku Nie napedzajcie się tak tymi cenami zacznijcie dbać o polskiego rolnika a nie pośrednika który tylko towar kupi i sprzeda x2 i się śmieje z nas kupijących

 4. 4
  +8
  ~ zorro
  Poniedziałek, 20.03

  A pośrednik nadal żyje w luksusie

 5. 5
  +3
  ~ zecik
  Poniedziałek, 20.03

  cebula na rynku 3,50

 6. 6
  0
  ~ Rambo11
  Poniedziałek, 20.03

  Ceny wspaniałe--- niektóre towary nadal są za tanie,mniej towaru się marnuje przed wyborami paliwko 10 zł a w dzień wyborów będzie po 5 zł i tak się kupuje ciemny naród brawo Jarek.

 7. 7
  +1
  ~ Kibic niedzielny
  Poniedziałek, 20.03

  Niech społeczeństwo dalej głosuje na PiS.

 8. 8
  +8
  ~ Ploterek
  Poniedziałek, 20.03

  No ale przecież w kraju jest wspaniale, więc w czym problem? Przecież Glapińśki powiedział, że inflacja zmaleje, będzie tarcza albo jej nie będzie, płaskowyż..... Dalej głosujcie na ten rząd, który od roku nie potrafi walczyć z inflacją i jej obniżyć. Inne kraje UE mają inflację jednocyfrową, a u Nas na bogato, ponad 18%, a realnie jeszcze wyższa.

 9. 9
  --3
  ~ Tadd
  Poniedziałek, 20.03

  Dla pisuaru to wszystko pasuje. Propagandę sukcesu można ciągnąć. Tu tarcza, tam podniesiemy płacę minimalną, trzynasteczka za dziurę budżetową. A elektorat zachwycony: za Tuska nic nie dawali :-)

 10. 10
  +6
  ~ ~ Kibic niedzielny
  Poniedziałek, 20.03

  "głupich nie trzeba iać, sami się rodzą".Że też chciało się Kaczyńskiemu podwyższać ceny cebuli.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1781339645386