Środa, 30.09.2020, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Jaka jest skala zniszczeń i dewastacji mienia komunalnego na terenie Elbląga?

11.05.2019, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jaka jest skala zniszczeń i dewastacji mienia komunalnego na terenie Elbląga?
fot. Patryk Mamczyński

Radny Marek Osik poruszył temat uszkodzeń, zniszczeń i dewastacji mienia komunalnego na terenie Elbląga w 2018 roku, które zostały oszacowane i zgłoszone jako wykroczenia bądź przestępstwa na szkodę Gminy Miasto Elbląg lub podległych spółek miejskich.
 
Od lat przez Urząd Miejski, Policję prowadzony jest program prewencyjny Bezpieczne Przestrzenie. - Zakłada on realizację między innymi poprawę infrastruktury miejskiej, mającej przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa  w Elblągu, ale również szczególny nacisk i uwagę zwraca na stan techniczny, konserwację oraz bieżącą eliminację stwierdzonych uszkodzeń, ubytków oraz braków spowodowanych eksploatacją oraz dewastacją  - opowiada Marek Osik.

 

Nie bez znaczenia jest także prawidłowa i konsekwentna reakcja osób odpowiedzialnych za zarządzanie i gospodarowanie mieniem komunalnym na stwierdzane przestępstwa i wykroczenia ścigane z urzędu lub na wniosek strony pokrzywdzonej

 

– dodał.


Radny zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej skali kradzieży, dewastacji i uszkodzenia mienia komunalnego w 2018 roku. - Podejmowane wspólnie przez urzędników i przedstawicieli organów ścigania czynności powinny zmierzać do ustalenia sprawców kradzieży i zniszczeń, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ich ilości, wielkości strat w mieniu komunalnym, jak również pozytywnie wpływać na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta – stwierdził.


Niestety przekazana lista przez Wiceprezydenta Elbląga Janusza Nowaka nie była krótka.  W Departamencie Gospodarki Komunalnej zarejestrowano kradzież bombek z Choinki Bożonarodzeniowej przy ul. Stary Rynek oraz włamanie na teren przepompowni wód deszczowych PD przy ul. Dojazdowej.


- Kradzież została zgłoszona do ubezpieczyciela. Koszt zakupu nowych bombek z montażem wyniesie ok. 3500 zł netto. W przepompowni uszkodzona została szafa sterująca tj. zniszczono lampę oświetlającą wnętrze szafy oraz skradziono zasilacz buforowy. Szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela, a koszt naprawy wyniósł 550 zł netto – poinformował Janusz Nowak.


W Zarządzie Zieleni Miejskiej odnotowano dewastację: zjeżdżalni w Parku przy ul. Odrodzenia, placyku z kostki kamiennej wokół „Żaby” przy fontannie przy ul. 1 Maja, ogrodzenie Amfiteatru w Parku Dolinka, ławek parkowych w parku Modrzewie i Traugutta, ławek i stołów w wiatach w Bażantarni. Zniszczone zostało ogrodzenie placu zabaw dla dzieci w Parku Dolinka, elementy małej architektury na terenie Gęsiej Góry. Skradzione zostały ławki stanowiące część urządzenia fitness z Parku Modrzewie, kosze na śmieci z ul. Łączności, a zniszczone zostały kosze w Parku Modrzewie, Parku Traugutta i Parku Planty.


Natomiast Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zgłosiło kradzież trzech włazów żeliwnych, dewastację tablic hydrantowych „H” (107 sztuk), tabliczek z domiarem do zasuw (390 sztuk), uszkodzenie ogrodzenia przepompowni ścieków przy ul. Portowej, a Elbląskie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zgłosiło zniszczenie elewacji budynku socjalno-bytowego przy ul. Żeglarskiej poprzez graffiti. Koszt szkody wyniesie ponad 1 tys. zł netto.


W 2018 r. skradziono 20 koszy ulicznych, spalono 7, a uszkodzono 10 należących do zasobów Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.


W wyniku kolizji drogowych oraz dewastacji związanych z uszkodzeniem rozkładów jazdy, kasetonów rozkładowych  Zarząd Komunikacji Miejskiej wycenił straty na prawie 42 tys. zł netto. Dodatkowo ZKM odnotował 79 szt. wybitych szyb w wiatach przystankowych, 10 szt.  uszkodzonych osłon bryzgowych i 1 uszkodzony parkomat.


Najwięcej odnotowanych zdarzeń miał Zarząd Budynków Komunalnych.

 

W budynkach przeznaczonych do rozbiórki lub sprzedaży dochodzi do licznych włamań, dewastacji, kradzieży, a także pożarów. W 2018 r. najczęściej dewastowany był budynek Pałacyku przy ul. Puławskiego 10. Budynek ten był sprzedany 13 grudnia 2018 r. Ponadto wystąpiła dewastacja budynku przy ul. Warszawskiej 142A. Koszt napraw wyniósł ponad 3 tys. zł netto. Sprawców nie wykryto

 

– zaznaczył Janusz Nowak.


Niestety często dochodzi także do uszkodzeń mechanicznych urządzeń zabawowych. - Występuje dewastacja części wspólnych budynków w tym zniszczenia na klatce schodowej, zniszczenia okien, drzwi, osprzętu instalacji elektrycznej, zniszczenia okien i ścian w piwnicach – wymieniał Wicerezydent Elbląga. - Na ścianach zewnętrznych budynków malowane są obraźliwe napisy. Poniesiono szkody na kwotę ponad 9 tys. zł. Odzyskano niewiele ponad 6 tys. zł.


Jak zauważył Janusz Nowak wiele lokali gminnych jest dewastowanych przez mieszkańców, którzy zdają mieszkania do gminy. - ZBK ponosi koszty remontu w celu przywrócenia do stanu nadającego się do zamieszkania. Zdarzają się uszkodzenia i nielegalne wycinki drzew i krzewów na terenach administrowanych przez ZBK. Tereny te są też zaśmiecane np. przy kompleksach garażowych przy ul. Krakusa oraz ul. Grunwaldzkiej. Na działkach wokół budynków mieszkalnych dochodzi do uszkodzeń ogrodzeń i nielegalnych wysypisk np. przy ul. Okrężnej – wymieniał Janusz Nowak.


Doszło również do dewastacji  Targowiska Miejskiego. - W 2018 r. odnotowaliśmy jeden przypadek zniszczenia oraz dewastacji mienia. Był to wzniecony pożar wiaty blaszanej przez osobę bezdomną. Wartość szkody wyniosła 100 zł – dodał Wiceprezydent Elbląga.


Naprawy szkód są pokrywane ze środków własnych jednostek odpowiedzialnych za dane mienie.

 

Akty wandalizmu są zgłaszane na Policję, jednakże w wielu przypadkach sprawy są umarzane z powodu niewykrycia sprawców zdarzeń

 

– podkreślił Janusz Nowak.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Galeria / Jaka jest skala zniszczeń i dewastacji mienia komunalnego na terenie Elbląga? ( zdjęć 12 )
Dodano: 2019-05-11 | fot. Patryk Mamczyński
0

Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ wist
  Sobota, 11.05

  Monitoring i większa "wydajność" Straży Miejskiej i po sprawie. Chyba myślenie panie włodarzu nie boli? Jak instytucje miejskie nie dają rady w utrzymaniu ładu porządku i dbania o miejskie dobra, to zmienić ich kierownictwo panie prezydencie.

 2. 2
  +6
  ~ tak czy owak, Nowak
  Sobota, 11.05

  130 tysięczne miasto i takie "kradzieże" komunalne. Chrześcijańskie pożyczanie ma tradycję - "nie pożądaj rzeczy...". Ty nie pożądaj, ja mogę. Po co te wyliczanki ile i czego skradziono, zniszczono. Podajcie wreszcie efekt ścigania sprawców. Osik pyta i stwierdza, ale gdy był komendantem, to też tak się działo i wykrywalność była zerowa. Kolejny raz apeluję - urzędnicy , weźcie się wreszcie do roboty bez poleceń i niezależnie kogo obsługujecie. Targi edukacyjne - bez efektu, seminaria ciepłownicze - bez efektu, interpelacje radnych - ujawniają indolencję departamentów UM i despotyzm administratora, spotkania z turystyką.. UM i jego prasa informują i publikują foto ( nota bene - to on był na rynku przy straganie) Flipa i Flapa. Jeszcze nie widziałem efektów pracy a jedynie opowieści i żale

 3. 3
  +3
  ~ Dzordz
  Sobota, 11.05

  Ten plac zabaw stał chyba kiedyś w parku kajki. To bardziej katastrofa budowlana i sama by się kiedyś obalila.

 4. 4
  +6
  ~ ciekawy
  Sobota, 11.05

  a co on robił jak był komendantem??????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 5. 5
  +5
  ~ ciekawy
  Sobota, 11.05

  co robią nieroby i pasożyty ze strazy miejskiej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????????????????/

 6. 6
  +8
  ~ Kat Na Idiotów
  Sobota, 11.05

  Przy okazji Kowszyńskiego zapraszamy na plac zabaw tak hucznie otwarty aby zobaczył jak dziś wygląda zwłaszcza miejsce do grania w kosza.

 7. 7
  +7
  ~ Jaś Fasola
  Sobota, 11.05

  Zastanawiam ilu jest idiotów. Przecież normalny człowiek nie niszczy. A nawet jak coś spadnie jak np szalik czy rękawiczka to podniesie by przypadkowo ktoś nie chcący nie zniszczył.

 8. 8
  +4
  ~ Uwaga
  Sobota, 11.05

  Jeszcze chwila i was ukradna tzw służby.

 9. 9
  +5
  ~ mieszkaniec
  Niedziela, 12.05

  W ELBLĄGU mamy dużo ludzi na wysokich stanowiskach co wszystko wiedzą tylko nic nie mogą zaradzić przeciw dewastacji terenów zielonych .Przykład jedzie policja i się przygląda jak na trawnikach parkują kierowcy i nic nie robi , BO SIĘ BOI, a nuż trafi na radnego , albo na posła i co i koniec pracy, WIĘC LEPIEJ OKO PRZYMKNĄĆ i będzie spokój . A pan komendant ruchu drogowego opisuje jakie są kary za tego typu wykroczenia . to jest teoria definicji zapisu panie komendancie ,a efekt żaden .

 10. 10
  +2
  ~ mieszkaniec
  Niedziela, 12.05

  Więcej dopalaczy i wszystko będzie zniszczone ,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.