Wtorek, 11.08.2020, Imieniny: Luiza, Zuzanna, Wlodzimierz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

"Uratować nas mogą panie z Ukrainy". Mamy problem, mówi prezes Lazarusa

04.10.2018, 16:00:17 Rozmiar tekstu: A A A
"Uratować nas mogą panie z Ukrainy". Mamy problem, mówi prezes Lazarusa
Fot. Ryszard Biel

Niebawem elbląskimi seniorami nie będzie miał się kto opiekować? - Mamy coraz większy problem. Szkolimy kobiety, ale one nie chcą później pracować za 9 zł na godzinę. Jedynym ratunkiem jest ściągnięcie opiekunek z Ukrainy i Białorusi. Jeśli tak się nie stanie, czarno to widzę - mówi Izabella Babraj, prezes elbląskiego Lazarusa. Za opiekę nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi stowarzyszenie otrzymał statuetkę Lodołamacz 2018. Ten sukces, jak przekonuje prezes, to dobra okazja, aby porozmawiać nie tylko o tym, co przyjemne.

We wrześniu informowaliśmy, że aż trzy elbląskie organizacje i firmy zostały nagrodzone w regionalnej edycji konkursu Lodołamacze 2018. Jak się okazuje, jednej z nich udało się sięgnąć po najwyższe wyróżnienie również w ogólnopolskim finale. Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. Św. Łazarza Lazarus otrzymało statuetkę Lodołamacz 2018 i I miejsce w kategorii Instytucja za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych, w różnych dziedzinach życia.

Cieszę się, że to nasze stowarzyszenie zostało zauważone. To dla nas wielkie wyróżnienie, jako dla instytucji, która w sferze pomocy społecznej działa już 18 lat. Największe brawa należą się jednak pracownikom. To ich zasługa i wkład pracy. Chylę przed nimi czoła

- mówił Paweł Gołębiewski ze stowarzyszenia Lazarus.

Statuetkę i certyfikat liderzy Lazarusa zaprezentowali dziś (4 października) podczas konferencji prasowej zwołanej przez Witolda Wróblewskiego. Prezydent podkreślał, że z wyróżnienia jest dumny. Prezes stowarzyszenia uznała, że przy okazji sukcesu, warto również poruszyć temat, z którym zmaga się Elbląg.

Chwalimy się, że wszystko jet pięknie, ale niestety mamy coraz większy problem ze znalezieniem opiekunek. On będzie się jeszcze nasilał. My szkolimy opiekunki, mamy super kadrę, osoby z tytułami doktorskimi, co z tego. Ostatnio przeszkoliliśmy 20 kobiet bezrobotnych, na te 20 osób tylko 2 zgodziły się pracować, a po tygodniu jedna z nich po prostu odeszła, bo sobie nie radziła

- mówi Izabela Babraj.

Obecnie Lazarus ma ponad 60 opiekunek, które zajmują się 300 osobami. Przynajmniej setka spośród podopiecznych to osoby w ciężkim stanie, leżące. Opieka nad nimi jest wyjątkowo trudna, a mało płatna.

Przeciętnie opiekunka dostaje 9 zł na godzinę, a przedtem było jeszcze mniej. Te, które mamy chodzą na kursy językowe i chcą wyjechać do Niemiec. Jak mówią, tam przynajmniej będą widziały, że zarabiają. Jedynym ratunkiem dla nas jest ściągnięcie pań z Ukrainy i Białorusi. Im jednak trzeba dać mieszkanie. Jeśli władze miasta zapewnią nam mieszkania dla tych pań, może się to poprawi. Jeśli nie, czarno to widzę. Jakbyśmy się nie starali, to gdy nie ma ludzi, nie będzie opieki, a będą pretensje. To jest problem. Prezydent i rada coś z tym fantem będą musieli zrobić. Bo my tego nie uciągniemy. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, nie mamy swoich dochodów, otrzymuje się z tego, co dostajemy z projektów unijnych, czy z budżetu miasta na opiekę. Smutne, ale tak to wygląda

- mówi prezes Lazarusa.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ NIE dla Hejtu .
  Czwartek, 04.10

  Pani Barbraj może nich Panią się ..opiekują Ukrainki . Potomkinie UPA itp itd . ? Kto wie czy akurat nie ? Wojciech Rudnicki robi spotkania z Paniami z bliskiego wschodu z chustą na głowie a Pani nam proponuje opiekę ze wschodu ? A co dobrego nas z tego kierunku spotkało ?? Żarty ?

 2. 2
  +24
  ~ PiS sekta
  Czwartek, 04.10

  No 9 zł kasa nie z tej ziemi może niech sami za taką stawkę pracuja

 3. 3
  +31
  ~ Koszmar
  Czwartek, 04.10

  O taaak. Za 9zł/h. Na umowę zlecenie! Brak urlopu! Brak wliczania do stażu pracy! Brak ewentualnej "kuroniówki" Od świtu do zmierzchu na nogach - świątek, piątek, czy niedziela. W ukrop, ulewę i siarczysty mróz. Grypy żołądkowe- z uwagi na braki higieniczne podopiecznych, łapane co tydzień to norma, a... chorobowego brak! Wyzysk człowieka, przez cwańszego człowieka!

 4. 4
  +36
  ~ Koszmar
  Czwartek, 04.10

  Kadra zarabia godnie w tysiącach, a pracownik głodowo w setkach. Ekonomia - zapłacić Ukraince 9zł/h + zasponsorować mieszkanie za min.600zł., ale Polce stawki za godzinę nie podniosą, ba , nawet kosztów dojazdów nie pokryją!?Ot, realia

 5. 5
  +21
  ~ SZARY PRACOWNIK
  Czwartek, 04.10

  wynagrodzenie za pracę z osobami niepełnosprawnymi to skandal w naszym mieście...ja pracuję 8h dziennie, mega odpowiedzialność, i zarabiam 1600zł netto! SKANDAL

 6. 6
  +30
  ~ eblążanka
  Czwartek, 04.10

  To już się robi tragiczne, żeby rynek pracy zapełniać Ukrainkami, a co Ukrainka to nie człowiek, jej też trzeba godziwej zapłaty. Zapłaćcie najpierw Polkom, okażcie szacunek dla swojego narodu. Ukraińcy tez maja swoja strukturę obronna utworzyli Związki Zawodowe, Oni wiedzą jak to się robi, żeby nie być poniżanym.Po za tym zatrudnianie Ukrainek to kosztowna rzecz, nabywają prawa do wszystkiego 500+, a następnie emeryturę ze stażem pracy tam z Ukrainy.Nie rozumiem takich pomysłów, jeszcze raz zatrudnić i to nie na umowę zlecenie, tylko na umowę o pracę, takich charakter pracy podejmowanej co dzień i w stałych godzinach jest typowym dla umów o pracę.

 7. 7
  +26
  ~ betti
  Czwartek, 04.10

  gratuluje wyśmienitego umysłu -ściągnąć obcych dać mieszkanie i inne przywileje- a nasza młodzież wykształcona niech jedzie niemniaszkom obrabiać d... bo u nas ; brak mieszkania ,słaba pensja,wymagania co do wykształcenia i dyspozycji ogromne . Tak dalej niech myślą ci nawiedzeni to niedługo w elblągu po ichnemu będziemy gadać!!!! Jeszcze raz brawoooo!!!

 8. 8
  +15
  ~ Isia
  Czwartek, 04.10

  Życzę powodzenia w poszukiwani Ukrainek za 9 zł na godzinę. No chyba, że z Donbasu.

 9. 9
  +3
  ~ Woźny
  Czwartek, 04.10

  Marcel, gdzie jesteś?

 10. 10
  +6
  ~ :(
  Czwartek, 04.10

  Taa, ale jak zapytać prezydenta czy sa potrzebne takie isrodki to oczywiscie miasto Elblag nie ma zadnych potrzeb...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.