Wtorek, 23.04.2024, Imieniny: Jerzy, Wojciech
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Z przewodnikiem poznawali ciekawostki i atrakcje Milejewa. Zobacz zdjęcia z wycieczki PTTK

22.07.2017, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z przewodnikiem poznawali ciekawostki i atrakcje Milejewa. Zobacz zdjęcia z wycieczki PTTK
Fot. Ryszard Biel

Przepiękne krajobrazy rozpościerające się z Góry Maślanej oraz czternastowieczny kościół gotycki – między innymi takie atrakcje mogli podziwiać uczestnicy kolejnej już Soboty z przewodnikiem PTTK, która tym razem zawitała do Milejewa. W sobotniej wycieczce udział wzięło około 30 osób, które miały okazję poznać historię i ciekawostki związane z tą oddaloną o kilka kilometrów od Elbląga miejscowością.

Elbląg to nie tylko mury i granice, ale także tereny przyległe. Milejewo jest miejscem szczególnym i urokliwym. Warto, aby przejeżdżając przez tą miejscowość nie robić tego obojętnie i zboczyć z drogi, aby zobaczyć niektóre ciekawe znajdujące się tu atrakcje. Dziś postaramy się je przedstawić

– powiedział podczas otwarcia sobotniej wycieczki przewodnik PTTK Stanisław Bukojemski.

Milejewo znajduję się w samym sercu Wysoczyzny Elbląskiej. Zostało założone na początku XIV wieku. Dawniej miejscowość nosiła nazwę Trunz, a następnie przez jakiś czas Jurandowo. Obecnie od 1973 r. Milejewo jest stolicą gminy, w skład której wchodzi 13 sołectw: Huta Żuławska, Jagodnik, Kamiennik Wielki, Majewo, Milejewo, Ogrodniki, Piastowo, Pomorska Wieś, Rychnowy, Stoboje, Wilkowo, Zajączkowo i Zalesie.

Uczestników wycieczki przywitał pod Urzędem Gminy w Milejewie wójt Krzysztof Szumała, który przestawił zebranym najważniejsze informacje dotyczące teraźniejszości tej gminy.

Do niedawna gmina Milejewo była gminą typowo rolniczą. W ostatnim czasie przybyło tu sporo zabudowy jednorodzinnej. Powstało także kilka większych zakładów produkcyjnych. Wizytówką gminy jest spółka meblowa KAM produkująca kuchnie i eksportująca meble na cały świat. Firma zatrudnia już ponad 200 osób. Obecnie gminę zamieszkuje 3365 mieszkańców, a same Milejewo 713 osób. Budżet naszej gminy wynosi ok. 17,5 mln zł

– poinformował wójt gminy Milejewo Krzysztof Szumała.

Jednym z głównych punktów wycieczki było wejście na Górę Maślaną (zwaną też Milejewską), której wysokość nad poziomem morza wynosi 197 m. Jest to drugi najwyższy punkt w regionie elbląskim (wyższa jest tylko licząca 1,5 m więcej Srebrna Góra w Piastowie).

Stojąc na tej górze jesteśmy dwa razy wyżej niż byśmy stali na szczycie wieży Katedry Św. Mikołaja. I to zaledwie w odległości około 13 km od siebie. Jest to więc bardzo duże przepierzenie terenu, które ukształtowało się po odejściu lądolodu w trakcie ostatniego zlodowacenia około 10-11 tys. lat przed Chrystusem. Tak spore przewyższenie ma też wpływ na klimat, który jest inny niż w mieście. Na przykład, gdy w Elblągu zimą pada deszcz, to tutaj jest śnieg. W tym samym czasie jest kilkustopniowa różnica temperatur. W związku z tym są tu częściej chmury i mgły, ale za to żyje się tu zdrowiej

– opowiadał prof. dr. hab. Wojciech Gajewski, pasjonat historii i mieszkaniec Milejewa.

Na szczycie góry Maślanej stoi wieża przekaźnikowa telefonii komórkowej z niewielkim budynkiem. - W czasach słusznych była to stacja wojskowa, do której nie można się było zbliżać. Na tej górze prowadzona była wojskowa działalność radiotelefoniczna – informował Wojciech Gajewski.

Uczestnicy wycieczki podczas spaceru po Milejewie mieli także okazję zobaczyć pomnik Chrystusa z 1948 r. W okresie międzywojennym w miejscu tym znajdował się pomnik poświęcony pamięci mieszkańcom Milejewa i okolic, którzy jako żołnierze Wehrmachtu zginęli podczas I wojny światowej.

Ostatnim punktem wyprawy był pochodzący z XIV w. gotycki kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Dziś jest on jedyną zabytkową budowlą Milejewa i należy do najstarszych zabytków gminy Milejewo. W jego wnętrzu zachowało się kilka zabytków rzemiosła artystycznego, w tym barokowy ołtarz główny z rzeźbą figuralną i malowidłami oraz prospekt organowy  z 1734 roku. Z czasów średniowiecznych pochodzi natomiast granitowa kropielnica i  dzwon. 

Jest to typowa budowla z połowy XIV wieku. Najważniejszą i najpiękniejsza rzeczą w kościele jest dzwon. Jest to najstarszy zabytek tego typu w tej części Polski. Ten dzwon zachował się tu od samego początku, a więc od 1350 r. i nadal pięknie dzwoni

– opowiadał prof. dr. hab. Wojciech Gajewski.

Wycieczkę po wnętrzu kościoła oprowadził ks. Sławomir Nita, od dwóch tygodni proboszcz Parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejewie. Duchowny zdradził, że chciałby aby w przyszłości dla zwiedzających udostępniona była również piękna wieża kościelna.

Jest ona wspaniałym punktem widokowym. Dzisiaj nie ma możliwości jej zwiedzania, ale po jej uporządkowaniu, za jakiś czas być może będzie udostępniona dla wycieczek

– powiedział ks. proboszcz Sławomir Nita.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Spacer z przewodnikiem Milejewo ( zdjęć 104 )
Dodano: 2017-07-22 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ pampi - ZAWADA
    Sobota, 22.07

    Można mile spędzać czas w miłej atmosferze i krajobrazie ??? A nie pod sądem i to ze świecami jakby Kto zmarł ??

  2. 2
    +3
    ~ Qwerty
    Niedziela, 23.07

    A jak się dostać na Górę Maslaną? Jest wytyczony jakiś szlak? Na mapie Google nic nie ma, nawet tej góry.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2240421772003