Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

"Przyniosła nam sławę na cały świat!". Helena Pilejczyk zdobyła tytuł Osobowości Regionu

05.11.2016, 07:00:21 Rozmiar tekstu: A A A
 "Przyniosła nam sławę na cały świat!". Helena Pilejczyk zdobyła tytuł Osobowości Regionu
Fot. Ryszard Biel

Po raz dziewiąty wyróżniono mieszkańca naszego miasta tytułem Osobowość Regionu. W tym roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego (zdecydowaną większością głosów) wybrali Helenę Pilejczyk.

W 2004 r. Anna Daczkowska  stworzyła projekt Osobowość Regionu. Początkowo był on organizowany w Szkole Podstawowej nr 14 (na Zatorzu), gdzie pomysłodawczyni projektu uczyła przez wiele lat. Od kilku edycji Gala organizowana jest w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.

Choć z roku na rok uroczystość nabiera coraz  większego rozmachu (i prestiżu) zasady wyboru laureata pozostają te same. To młodzi elblążanie decydują, kto ich zdaniem zasługuje na miano Osobowości Regionu. Tytuł też przyznawany jest za osiągnięcia nie tylko dla miasta, ale i (jak sama nazwa wskazuje) dla regionu.

Uczniowie I LO mieli za zadanie przedstawienie swoim kolegom sylwetek trzech tegorocznych kandydatów. Pod czujnym okiem Anny Daczkowskiej, przez kilka tygodni szukali informacji na temat przydzielonej im osoby. Jak zgodnie przyznali, każdy z nominowanych w pełni zasłużył sobie na nominację.

W tym roku nominowani zostali: Helena Pilejczyk, Edward Bryk oraz Sławomir Malinowski.

 

Zastanawiałam się, co zwycięży, co młodości zaimponuje, co jest dla nich godnym wzorem? Czy zaciekawiona życiem osoba, która pędzi do wiedzy, jest odważna w poruszaniu tematów tabula rasa, jakim jest Sławomir Malinowski, czy niestrudzony optymizm, wiara w siebie, upór i drakońska dyscyplina, jaką reprezentuje Helena Pilejczyk, a może miłość do człowieka i pokorna, nienaganna służba człowiekowi, którą kieruje się Edward Bryk

- mówiła Anna Daczkowska.

Co łączy tegorocznych kandydatów do tytułu Osobowość Regionu?

Czuć od nich radość życia. Kochają życie i żyją jak mogą najmocniej. Ich praca jest jednocześnie pasją. Myślę, że tak naprawdę nie pracowali ani jednego dnia, bo kochają to, co robią. Służą drugiemu człowiekowi. Sławomir Malinowski - piórem i odwagą w doborze tematów, Helena Pilejczyk - wytrwałością i wyczynami sportowymi, Edward Bryk - wrażliwością i dbałością o zdrowie innych

- zaznaczyła Anna Daczkowska.

Michał Wójtowicz i Bartosz Leśnikowski  przedstawili sylwetkę Sławomira Malinowskiego. - To osoba bardzo zaangażowana w rozszerzanie wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej. Jest twórca wielu filmów i artykułów na ten temat.  Jest też twórca różnych filmów oświatowych. Podziwiam Pana Sławomira Malinowskiego, bo udało mu się robić to, co lubi. Podróżuje i przygotowuje z nich różne filmy - mówił Michał Wójtowicz.

- Informacji o nim szukaliśmy u różnych źródeł. W przygotowaniach pomagała nam także p. Anna Daczkowska - przyznał  Bartosz Leśnikowski.

Życie zawodowe Heleny Pilejczyk przedstawili Kamil Topolski i Nikola Gutmańska. - To osoba, która bardzo zasłużyła się w sporcie. Dużo osiągnęła i od wielu lat krzewi w ludziach miłość do sportu. Uwielbia sport i umie zarażać swoją pasją - podkreślił Kamil Topolski. - Całym swoim życiem udowodniła, że można wiele osiągnąć ciężką pracą. Ma wielu wychowanków, m. in. Olimpijkę Ewę Wasilewską.

Edwarda Bryka przedstawiła Agata Dobies. - Jest on zasłużonym lekarzem. Zrobił on wiele dobrego. Dzięki niemu Szpital Wojewódzki otrzymał pierwsza karetkę - zaznaczyła uczennica. - Z sercem podchodzi do pacjentów. Przeprowadziłam z nim wywiad. Uważam, że jego postawa zasługuje na uznanie. Jest lekarzem z powołania.

Wczoraj, 4 listopada, w auli I LO uczniowie wysłuchali trzech prezentacji przygotowanych przez swoich kolegów i koleżanki. Prezentacje poprowadziły Dominika Łacina i Katarzyna Ciborowska. - Każdy z kandydatów wyróżnia się czymś specjalnym. Warto ich wynagrodzić wyróżnieniem - mówiła Dominika Łacina.

- Po przedstawieniu prezentacji rozdaliśmy karteczki, na których każdy napisał numer kandydata, na którego oddaje głos. Głosowanie było anonimowe -zaznaczyła Katarzyna Ciborowska.

Ponad połowę głosów zdobyła... Helena Pilejczyk!

Wygrała wiara w siebie, optymizm. Pani Pilejczyk przyniosła nam sławę na cały świat! Po przeliczeniu głosów zadzwoniłam z informacją o wygranej do p. Pilejczyk, która bardzo się wzruszyła 

- dodała Anna Daczkowska.

Uroczysta Gala Osobowości Regionu odbędzie się w marcu, w elbląskim teatrze.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Osobowość Regionu ( zdjęć 40 )
Dodano: 2016-11-05 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ j23
  Sobota, 05.11

  tłumy ,tłumy i jeszcze raz tłumy chyba że to byli delegaci na zjazd...... , głosów też co niemiara może redaktor napisze ile było głosów za poszczególnym kandydatem - 30-25-10 .......

 2. 2
  +1
  ~ podziekujmy
  Sobota, 05.11

  Za to co zrobiła dla Elbląga i łyżwiarstwa powinno się wybudować trybuny na tym torze łyżwiarskim.Niech wreszcie to będzie obiekt sportowy-łyżwiarstwa szybkiego.

 3. 3
  +1
  ~ super
  Sobota, 05.11

  GRATULACJE dla H.P.

 4. 4
  +1
  ~ Miłośnik Łyżwiarstwa
  Sobota, 05.11

  Gratulacje Pani "Lusiu" Helena Pilejczyk ... Dla zapominalskich: Elbląskie Kryte Lodowisko ma swojego patrona. Od piątku 25 lutego 2011 roku nosi imię Heleny Pilejczyk. Tak zadecydowali radni podczas sesji Rady Miejskiej. W niedzielę 27 lutego 20011 roku Pani Helena osobiście odsłoniła tablicę jej imienia.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4331929683685