Wtorek, 23.07.2024, Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

„Każdy z laureatów to osobny rozdział”. Przed nami 8. Gala Osobowości Regionu

20.02.2016, 07:00:11 Rozmiar tekstu: A A A
 „Każdy z laureatów to osobny rozdział”. Przed nami 8. Gala Osobowości Regionu
Fot. Adrian Sajko

- Pomysł  zrodził się w 2004 roku. W tym czasie byłam nauczycielem SP 14 w Elblągu. Pamiętam jak bardzo pragnęłam promować tę placówkę oświatową w środowisku elbląskim oraz wspierać  uczniów w rozwoju kulturalnym i społecznym. I tak powstał pomysł na Osobowość Regionu – opowiada Anna Daczkowska, autorka programu, który z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem.

Początki bywają trudne, jednak Anna Daczkowska przyznaje, że trafiła na niezwykłych ludzi. - Wszystkie uroczystości, do 2012 roku, odbywały się w  sali gimnastycznej SP 14.  Od początku istnienia Osobowości Regionu miałam wsparcie w ówczesnym dyrektorze placówki – podkreślała. - Z uwagi na charakter i zasięg tej inicjatywy, potrzebowałam profesjonalnego sprzętu i artystów. I niemal od zaistnienia, mieliśmy pomoc  artystyczną  oraz techniczną ze strony dyrektora Teatru - p. Mirosława Siedlera,  dyrektora Szkoły Muzycznej - p. Boguslawa Stolarskiego oraz dyrektora Centrum Spotkań Europejskich - p. Antoniego Czyżyka. Pamiętam też rok, w którym zaangażowałam do pomocy jednego z generałów jednostki wojskowej, w celu przewozu sprzętu muzycznego. To były czasy! 

Każda uroczystość była zupełnie inna. - Sala gimnastyczna do najmniejszych nie należy, wiec można było tam planować różne pomysły – przyznała Anna Daczkowska. - Pamiętam jak stawialiśmy duży stół do tenisa, na którym rozegrał mecz  ówczesny Prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk kontra Mistrz tej gry. Przy pełnym  wypełnieniu sali przez uczniów, rodziców i zaproszonych gości.

Tytuł Osobowości Regionu przyznawany jest raz do roku. Kto może go otrzymać? - Wybieraliśmy kandydata drogą konkursu. Uczniowie z koła teatralnego, które  prowadziłam, głowili się nad wysuwaniem kandydatur, szukając  ich w różnych źródłach – gazety, strony internetowe. Zawsze staraliśmy się, aby ich było co najmniej trzech. Chodziliśmy po klasach i prezentowaliśmy ustnie każdego z kandydatów – opowiadała Anna Daczkowska. - Potem było glosowanie. To pochłaniało dużo czasu i energii. 

Z czasem organizacja rozwijała się. - Teraz jest zupełnie inaczej – zaznaczyła Anna Daczkowska. - Podczas konkursu uczniowie, po przygotowaniu materiałów, w prezentacji  multimedialnej zapoznają pozostałych uczniów  z kandydatami.  Głosowanie zawsze było tajne. 

Z biegiem lat nie malało jednak zaangażowanie uczniów.

Zespoły uczniów przygotowujące kandydata do prezentacji łączył zawsze entuzjazm, ogromne zaangażowanie do pracy, no i rywalizacja, kto zwycięży. Nazywam ich anonimowymi bohaterami, bo często się o nich zapomina, gdy w gali już nie biorą często udziału, a wykonali bardzo ciężką robotę. Teraz mam okazję powiedzieć Wam: dziękuję kochani!

- podkreśliła Anna Daczkowska.


Jak wygląda Gala Osobowości Regionu? - Zawsze staraliśmy się, aby to było święto dla laureata. Wyciągaliśmy od niego rożne informacje – co lubi, a czego nie. Bo program jest tak konstruowany, aby sprawił laureatowi  przyjemność i radość. Laureat zawsze siedzi na „tronie”, w otoczeniu wścibskich dziennikarzy, w rolę których wcielają się uczniowie.W część artystyczną zaangażowani  są utalentowani uczniowie, artyści teatru i szkoły muzycznej. Powiem szczerze – nie było laureata, który nie był po takiej uroczystości wzruszony i przejęty – mówiła Anna Daczkowska.

Po raz drugi Gala zostanie zorganizowana na deskach elbląskiego teatru. - Od roku 2014 mamy doskonalą bazę - dużą scenę Teatru im . A. Sewruka w Elblągu. Jak tu nie kochać p. dyrektora Siedlera. Bo jak mówi mądra księga: nie ważne, co się robi, ale w jakim towarzystwie – zauważyła Anna Daczkowska.

W tym roku, tytuł Osobowości Regionu zostanie przyznany po raz ósmy.

Każdy z laureatów to osobny rozdział. Każdy z nich to wspaniała osobowość. Jednak zawsze łączy ich wspólny mianownik– skromność, pasja do wykonywanego zawodu i dostrzeganie drugiego człowieka. Każdy z nich wniósł  w przebieg gali niebywały nastrój, serdeczną obecność

– stwierdziła Anna Daczkowska.

Kto do tej pory uzyskał tytuł? - Ryszard Skotnicki (2004), Katarzyna Jankowska (2006), Mirosław Siedler (2007), Bogusław Stolarski (2010), Marek Osik (2011), Grzegorz Nowaczyk (2012), Leszek Wójcik (2014) – wymieniała Anna Daczkowska.

Podczas tegorocznej Gali, która odbędzie się 10 marca, wyróżniona zostanie Wiesława Pokropska.

Celem tego projektu jest wskazywanie młodemu pokoleniu wzorów, autorytetów godnych naśladowania. Rozwijanie poczucia tożsamości regionalnej oraz działalności na jej rzecz.  Kształcenie umiejętności  dokonywania  w życiu  właściwych wyborów, rozwój i promowanie  uzdolnień uczniów oraz ich  zainteresowań

– mówiła Anna Daczkowska. 

 Poniżej prezentujemy listę uczniów  i artystów zaangażowanych w przygotowanie i przebieg  8. edycji programu Osobowości Reginu


Przygotowujący prezentację multimedialną o kandydatach: I LO

-Paweł Wołoszyński i Tomasz Bendyk  z kl. 2 d- przygotowali prezentację o Wiesławie Pokropskiej 

- Daniel Bukowski i Krzysztof Pisarczyk z kl. 1d- przygotowali prezentację o p. Tomaszu Stężale

- Agnieszka Bielan, Dominika Łacina, Katarzyna Ciborowska z kl. 1e - przygotowały prezentację  p. Helenie Pilejczyk 

         

Prowadzenie imprezy – konferansjerzy: I LO

- Dominik Bloch, Paulina Trochowska, Patrycja Laskowska  - klasa maturalna I LO


Dziennikarze: I LO

- Tomasz Bagiński- kl. 2 e; Daniel Bukowski – kl.1d; Dominika Łacina, Katarzyna Ciborowska kl. 1 e


Inspicjent, asystent:

- Natalia Strzelecka – student Edinburgh College


Obsługa techniczna:

- Dagmara Jabłońska- uczennica I LO

- Pracownik Teatru


Współpraca muzyczna:

- Izabella Świerżewska- nauczyciel  I LO

- Pracownik Teatru


Wspólpraca  informatyczna:

- Dorota Trojakowska- nauczyciel I LO

- Pracownik Teatru

- Michał Wojtowicz - uczeń I LO
 


Dźwięk:

- Pracownik Teatru


Światło:

- Pracownik Teatru


Artyści:

- Irena Adamiak- Teatr im. A. Sewruka

- Aleksandra Wojtysiak-  Teatr im. A. Sewruka   

- Adam Piórkowski – student Akademii Muzycznej w Gdańsku

-  Przemysław Fryc  - student Akademii Muzycznej w Gdańsku

- Orkiestra Kameralna ZPSM w Elblągu – solistka Małgorzata Wójcik / skrzypce/

- Rozalia Grabowska – uczennica ZPSM w Elblągu

- Mirella Burcewicz – uczennica  I LO

- Alicja Pakieła- uczennica Gimnazjum nr 8

- Konrad Pałasz –uczeń I LO

- Michał Trzyna - uczeń I LO

- Maciej Michalski - uczeń I LO

- Michał Iwaszkiewicz- uczeń I LO

- Oliwia Kwiecień – uczennica I LO   


Reżyseria, scenariusz

- Anna Daczkowska  

 
Współpraca administracyjna:

- Joanna Śledź

- Anna Jakubowska (sekretariat I LO)

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%85.7 %14.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ ?
  Niedziela, 21.02

  "Celem tego projektu jest wskazywanie młodemu pokoleniu wzorów, autorytetów godnych naśladowania" a jaki pozytywny wzór daje młodzieży Pan Nowaczyk?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1541900634766