Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Wzrost urodzeń i spadek korzystających z pomocy społecznej. To pierwsze efekty programu 500+ w Elblągu?

25.10.2016, 12:30:34 Rozmiar tekstu: A A A
Wzrost urodzeń i spadek korzystających z pomocy społecznej. To pierwsze efekty programu 500+ w Elblągu?

Już niemal 10 tysięcy dzieci w Elblągu objętych zostało pomocą rządowego programu Rodzina 500+. Miasto otrzymało z budżetu państwa na jego realizację prawie 42,7 mln zł, z czego 32 mln zł trafiły już do elbląskich rodzin. Po pierwszych 6 miesiącach funkcjonowania programu w naszym mieście, w trakcie obrad Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych Rady Miejskiej dokonano jego pierwszych podsumowań.

Program Rodzina 500+ zaczął działać od 1 kwietnia br. Elbląg na jego realizację uzyskał z budżetu państwa dokładnie 42 mln 695 tys. 229 zł.

Na dzień dzisiejszy wykonanie programu w naszym mieście wyniosło 32 mln zł. Średnio miesięcznie w Elblągu jego realizacja kosztuje 4,6 mln zł. Na początku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że pomocą w Elblągu objętych zostanie 8900 dzieci. My z kolei szacowaliśmy, że będzie to 10 tys. dzieci. W rzeczywistości okazało się, że na chwilę obecną pomoc otrzymało 9955 dzieci

– przekazała radnym z Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych Maria Piór, dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego.

Obecnie w Elblągu największą pomoc otrzymuje rodzina z 9 dziećmi, która co miesiąc dostaje w ramach programu 4500 zł.

Elbląscy urzędnicy i pracownicy opieki społecznej dostrzegają już pierwsze pozytywne efekty realizacji programu 500+ w naszym mieście. Zaliczają do nich wzrost urodzeń w Elblągu oraz znacznie niższą liczbę rodzin korzystających z pomocy społecznej.

Na dzień 21 października 2015 r. odnotowano w Elblągu 1991 narodzin. W tym samym dniu tego roku, liczba ta była większa o 300 małych elblążan. Drugi pozytywny sygnał, to mniejsza o 500 elbląskich rodzin, liczba korzystających z pomocy społecznej w postaci dożywania dzieci. Czy jest to bezpośredni wpływ programu 500+, ciężko powiedzieć. Na razie jest jeszcze za wcześnie, by pokusić się o jakieś wiążące i konkretne wnioski

– podkreślała dyrektor Maria Piór.

Elbląscy radni zastanawiali się, co spowodowało aż tak wielki spadek liczby rodzin korzystających z pomocy społecznej.

Na tę chwilę nie wiemy jeszcze, co jest tego przyczyną. Czy polepszyła się sytuacja rodzin, bo wpływ na to miał program 500+, czy są to rodziny, które nie chcą, aby pracownicy społeczni wchodzili do domów i sprawdzali, jak są wydatkowane pieniądze z programu 500+? Jesteśmy w trakcie analizy tego zagadnienia

– poinformowała Mirosława Grochalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu.

Radna Halina Sałata dopytywała, czy prowadzony jest monitoring wydatkowania przyznanych środków.
- Taki monitoring jest prowadzony i reagujemy na wszelkie sygnały. Do tej pory mieliśmy cztery takie przypadki, trzy były odnotowane przez opiekę społeczną, a jeden dotyczył zgłoszenia anonimowego. Wszystkie zostały sprawdzone i nie potwierdziły się – odparła Maria Piór, dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 25.10

  A za całe to rozdawnictwo zapłacą przyszłe pokolenia, którym przyjdzie żyć w biedzie i beznadziei i mam nadzieję, że nie w przed dzień wojny?! Bo to co się dziś dzieje nie napawa miłością, spokojem i dobrobytem, a dzielenie społeczeństwa z dnia nadzień postępuje.....

 2. 2
  +20
  ~ hehe
  Wtorek, 25.10

  Wzrost urodzeń ale w rodzinach patologicznych Żadna normalna nie zdecyduje sie na dziecko za 500zl

 3. 3
  +32
  ~ wtf
  Wtorek, 25.10

  Program wporwadzony pół roku temu a już teraz odtrąbiono wzrost urodzeń? Od kiedy ciąża trwa 6 miesięcy?

 4. 4
  +20
  ~ Racjonalista
  Wtorek, 25.10

  Wzrost urodzeń z 500+, a dane z 2015 roku :) podła propaganda !!! Z cala pewnością można zrobić takowe statystyki, ale od lutego roku 2017, a czy trend się utrzymuje po latach. mnie interesuje bardziej w jakich rodzinach te dzieci się urodzą i jako które z kolei.

 5. 5
  +24
  ~ nowoczesny
  Wtorek, 25.10

  Pieniądze 500+ powinni dostawać tylko rodzice pracujący!!! Jak będą dostawac nieroby i pijaki to tylko rozmonożą nam chorowitą i niepełnosprawną patologię!!!

 6. 6
  +20
  ~ polacy niesprawiedliwi
  Wtorek, 25.10

  Nie piszcie glupot.Ten program to podle oszustwo.Ja mam jedno dziecko i o 100zl z mezem przekroczylismy prog?????? Gdzie jest sprawiedliwosc???????? Znajomi maja dwojke przy zarobkach 15 tys zlotych i dostaja 500+ na drugie...i sie smieja pod nosem ze maja na waciki.Inny znajomy ma trojke dzieci i czwarte w drodze.Na pytanie czy szuka pracy puka sie w czolo i mowi a gdzie ja zarobie 2000 tysiace zlotych????? Hahahahaha sami daja zebym nie pracowal...I tyle w temacie,krew nas zalewa na te cale PiS.

 7. 7
  +8
  ~ Proszę tę kamerę schować
  Wtorek, 25.10

  Większość nie stać na ***iaki, ale muszą i tak płacić alimenty w postaci coraz wyższych podatków na różne Brajanki i Dżesiki, a za chwilę obejmie to też ***iaki Ukraińców.

 8. 8
  +7
  ~ Edek..
  Wtorek, 25.10

  Hahahaha! Kto wymyśla takie bzdury?! Pół roku działania programu powiązać z 9-miesięczną ciążą to trzeba być niezłym "geniuszem"! Takich mądrych mamy urzędników na stanowiskach dyrektorskich, czy to radosna twórczość autora artykułu?

 9. 9
  +9
  ~ pampi - ZAWADA
  Wtorek, 25.10

  500 plus trwa 7 miesiąc a ciąża 9 i już widać wyniki wzrostu narodzin ???

 10. 10
  --5
  ~ +500 dla każdego
  Wtorek, 25.10

  osoby korzystające z pomocy OPIEKI winny kozystać w/w kwoty nie wlicza się do dochodu korzystajcie a pracownik socjalny może sobie w bucie pokręcic palcem, że mamy tyle keszu. okrsowy i celowy należy się wszystkim

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1971390247345