Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Open Mic, czyli jak rozbudzić głód czytania wśród mieszkańców Elbląga

09.07.2016, 07:00:45 Rozmiar tekstu: A A A
Open Mic, czyli jak rozbudzić głód czytania wśród mieszkańców Elbląga
Fot. Ryszard Biel
Wczoraj, o godz. 17:00, na Starym Mieście każdy mógł wziąć do ręki mikrofon i zaprezentować zebranej publiczności swój ulubiony wiersz, fragment opowiadania lub powieści. Czytać mógł każdy. Nie było także ograniczeń co do treści. 
 
Wczorajsze wydarzenie było pewnego rodzaju eksperymentem społecznym. Nikt do tej pory nie oddał w ręce elbląskiej publiczności mikrofonu w tak dosłownym sensie. Nie było żadnych ograniczeń w doborze repertuaru. Nie było ograniczeń wiekowych. Nikt nie prowadził wcześniejszych zapisów, wszystko odbywało się „na spontana”. 
 
Podobna sytuacja miała miejsce podczas ostatniego festiwalu literackiego, który organizowaliśmy. Udostępniliśmy wtedy mikrofon, dzięki temu uczestnicy mieli możliwość przeczytać publiczności swoje teksty, a także teksty innych autorów. To była inspiracja dla konwencji dzisiejszego wydarzenia 
- mówi Dominika Lewicka-Klucznik ze Stowarzyszenie Alternatywni.
 
Pogoda wczoraj przez cały dzień nie wróżyła pogodnego wieczoru. A jednak. Jak na zamówienie, w godzinach popołudniowych nastąpiło przejaśnienie i warunki do imprezy w plenerze zrobiły się przyzwoite. Pod sceną zebrała się publiczność w różnym wieku. Jednym publiczność pomagała, innych przyprawiała o dodatkowy stres.
 
Ja bardzo lubię czytać. Nie odważę się jednak robić tego przed publicznością. To kwestia tremy. Nie potrafię występować publicznie
- mówi pani Jola, która nie odważyła się wyjść na scenę  
 
Na scenę w pierwszej kolejności wyszli najmłodsi, którzy być może już zaczęli odczuwać głód czytania spowodowany przerwą wakacyjną. Trema chyba wszystkim, przynajmniej trochę, dawała się we znaki. Repertuar rzeczywiście był bardzo zróżnicowany. Lektorzy, którzy zdecydowali się wyjść na scenę, zaprezentowali publiczności sporo literatury młodzieżowej, a także nieco tej poważniejszej m.in. "Książka, której nie ma" Santiago Pejarez, "Miłość na gruzach Kosowa" Izabeli Chojnackiej.
 
To jest bardzo fajny pomysł. Może dzięki tego typu akcjom uda się nakłonić więcej osób do czytania, bo z tego co wiem, ludzie czytają obecnie coraz mniej
- mówi pan Włodzimierz, mieszkaniec Elbląga.
 
Mimo, że nie przyciągnął tłumów, eksperyment można uznać za udany. Wszyscy świetnie się bawili. Zarówno czytający, jak i ci, którzy słuchali. Z niecierpliwością będziemy czekać kolejnej edycji Open Mic. 
 
Paweł Rodziewicz

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Open Mic ( zdjęć 24 )
Dodano: 2016-07-09 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ jedno
  Sobota, 09.07

  Ta kapela to chyba powinna isć jeszcze raz do szkoły a dlatego że nie znają poprawnej nazwy KANAŁ ELBLĄSKI .Ich myślenie zatrzymało się na kanale ostródzkim- beznadzieja.Nadal tłumów nie ma -menele przeszkadzają w imprezach :smród ,popijanie piwka i palenie tytoniu w ławkach -to zakłóca imprezowanie.Jest ochrona ale powinna bezwzględnie interweniowac .

 2. 2
  +2
  ~ dno
  Poniedziałek, 11.07

  W niedzielę 10.07.2016 następni -tj kobiety z Pasłeka pokazały dno totalne.A spóżnianie się o 30 min na własny koncert to szczyt ch....Te imprezy w Elblągu coraz bardziej upadają to jest miast nie wieś .ZAPOMNIELI w tym UM .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2775309085846