Sobota, 21.05.2022, Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Są podjazdy, ale niedopracowane. Jak ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszanie się po mieście?

12.11.2013, 07:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
Są podjazdy, ale niedopracowane. Jak ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszanie się po mieście?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (źródło: www.flaker.pl)

Wysoki krawężnik, zbyt wąskie schody czy zniszczony podjazd to tylko nieliczne z przeszkód, z którymi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. O dostosowanie przestrzeni miejskiej dla osób niepełnosprawnych zapytaliśmy Rafała Nawakowskiego, który porusza się na wózku inwalidzkim.

Rafał jest młodym elblążaninem, który pracuje w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Elblągu, porusza się na wózku inwalidzkim. Jak ocenia dostosowanie infrastruktury miejskiej dla osób niepełnosprawnych? - Na przestrzeni tych ostatnich lat myślę, że trochę się poprawiło. Chcemy dogonić (mówię tu o władzach państwowych i samorządowych) naszych partnerów z Unii Europejskiej – mówi Rafał.

- Mamy podjazdy do wejść wielu instytucji, autobusy przystosowane dla nas. Jednak myślę, że w naszym kraju wszystko jest robione jakby od niechcenia, niedbale. Chodniki są zniszczone dziurawe, jest po prostu niebezpiecznie – zauważa Rafał. -  Problemem jest dostęp do pubów na Starym Mieście. Nie mam tu pretensji do właścicieli, raczej do urzędników. Właściciele nie mają szans na wprowadzenie zmian – dodaje. 

Co na to Urząd Miasta? 

- Zgodnie z prawem budowlanym wszystkie budynki użyteczności publicznej, które wybudowane zostały po 1995 roku muszą mieć podjazdy dla osób niepełnosprawnych – mówi Monika Borzdyńska, rzecznik prasowa prezydenta Elbląga.

Od 2003 roku Urząd Miasta uczestniczy w  realizacji „Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami II”. - Celem strategicznym programu jest wyrównanie szans osób niepełnosprawnych, zamieszkujących regiony słabo rozwinięte gospodarczo i społecznie w dostępie do rehabilitacji zawodowej i społecznej – mówi Monika Borzdyńska. 

Jak dowiedzieliśmy się z Biura Prasowego UM dofinansowanie ze środków przeznaczonych na realizację programu może być wykorzystane na:

- Wyposażenie obiektów służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych w sprzęt rehabilitacyjny,

- Likwidację barier w zakładach opieki zdrowotnej i placówkach edukacyjnych w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania,

- Tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych,

- Likwidację barier transportowych,

- Dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach  dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych realizowanych w ramach Programów Operacyjnych finansowanych ze środków europejskich,

- Tworzenie warsztatów terapii zajęciowej,

- Skierowanie do powiatów poza algorytmem dodatkowych środków na finansowanie zadań ustawowych dotyczących rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

W ramach programu, w obszarze likwidowania barier w zakładach opieki zdrowotnej i placówkach edukacyjnych w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania, zostały zrealizowane następujące zadania: 

- Dostawa i montaż platformy dla osób niepełnosprawnych w Przedszkolu Specjalnym nr 1 w Elblągu przy ul. Polnej 8a. Koszt inwestycji 98 826,46 zł, w tym środki PFRON - 66 619,00 zł

- Montaż transportera schodowego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 2 przy ul. Polnej 8a. Koszt inwestycji 19 795,00 zł, w tym środki PFRON - 14 846,25 zł

- Wykonanie podjazdu do potrzeb osób niepełnosprawnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Królewieckiej 146. Koszt inwestycji 121 225,75 zł w tym środki PFRON 60 612,87 zł

- Modernizacja wejścia zewnętrznego wraz z wykonaniem pochylni oraz adaptacja pomieszczeń higieniczno-sanitarnych z przystosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych w Samodzielnym Niepublicznym ZOZ „Przychodnia Zatorze” B.Gulda przy ul. Lotniczej 1. Koszt inwestycji to 497 903,26 zł w tym środki PFRON 150 000,00 zł. Wykonanie podjazdu 88 000,00 zł, w tym środki PFRON 44 000,00 zł.

Na ciekawy pomysł usuwania barier i utrudnień dla osób niepełnosprawnych wpadli wolontariusze z Gdyni. 25 osób, kilka razy w tygodniu wybiera się na spacery skupiając swoją uwagę na tym, co warto poprawić dla ułatwienia życia ludziom poruszającym się na wózkach. Z efektów pracy wolontariuszy korzystają urzędnicy w planowaniu inwestycji. 

 
Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ irena
  Wtorek, 12.11

  jakby ktos potrzebowal zakupic wozek inwalidzki to posiadam na sprzedaz - nowy nie uzywany - za 500 zl - 602 659 023

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.93963003158569