Piątek, 28.01.2022, Imieniny: Walery, Radomir, Karol
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

"Walka, rzemiosło i sztuka".W.Ławrynowicz o wielkiej pasji drużyny wikingów (opinia nadesłana)

24.03.2013, 11:56:13 Rozmiar tekstu: A A A
fot. Adam Mastalerz

Od ponad trzech lat regularnie spotykają się na treningach, wyruszają w podróż, walczą, bawią się. Mowa o grupie wojowników "Truso", których pochłonęła wielka pasja. Wszystkich uczestników fascynuje szczególnie okres X wieku. Wczoraj, 23 marca odbył się jeden z wielu treningów, na którym wikingowie szkolili swój warsztat w działaniach drużynowych. Przygotowywali się również do bitwy w Wolinie, w której mają zamiar wziąć udział. O szczegółach działań grupy "Truso" opowiedział nam Wojciech Ławrynowicz - woj, założyciel drużyny wikingów „Witland”.

- Razem z naszymi sojusznikami - załogą łodzi "Welet" tworzymy grupę, w której jest zaangażowane ok. 130 ludzi z różnych miast Polski Północnej. Utożsamiamy się z kulturą Wikingów, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny - mówi Wojciech Ławrynowicz.

Wszystkie drużyny odtwarzają różne dziedziny życia z X wieku tj. rzemiosło, artyści, wojownicy. - Staramy się najdokładniej przenieść tamten czas do teraźniejszego życia. Grupa "Truso" organizuje również imprezy historyczne, na które zapraszamy turystów i mieszkańców. Wiemy już, że w sierpniu odbędzie się duży zjazd Wikingów i Słowian z całej Polski, ale również Rosji i Białorusi, na który serdecznie zapraszam - zachęca woj.

- A dzisiaj mamy trening bojowy, na którym uczymy się działać drużynowo, bo to nie jest tylko walenie mieczami po głowach. Tutaj działa strategia i myślenie. Trzeba dbać o drużynę i o przyjaciela, z którym idziemy ramię w ramię na wroga - dodaje Wojciech Ławrynowicz.

Założyciel drużyny wikingów „Witland” zapewnia, że jest to w pewnym sensie forma rekreacji. - Może trochę ostra, ale teraz sporty ekstremalne są w modzie - śmieje się. - Dla większości ludzi to hobby i pasja, które powodują, że odskakują od życia codziennego. Grupę tworzą różne osoby. Od bezrobotnych po biznesmenów, robotnicy, nauczyciele, uczniowie. Są dzieci, dorośli dzięki czemu coraz bardziej nasza inicjatywa przypomina życie z X wieku.

Sprzęt można zdobyć w dwojaki sposób. - Można kupić od rzemieślników, którzy realizują zlecenia na zamówienie, albo robi się samemu. Coraz większa część sprzętu, który posiadamy została zrobiona przez rzemieślników grupy "Truso", bo w niej są już producenci hełmów, mieczy, toporów. To jest bardzo ważny aspekt wychowawczy, bo młodzi ludzie uczą się pracować i realizować różne rzeczy - tłumaczy Wojciech Ławrynowicz. - Zamiast wydawać pieniądze na używki to wydają je na hełm, tarcze czy kolczugę. Każdy kto widzi w tym swoją ukrytą pasję może do nas dołączyć. Po prostu trzeba znaleźć drużynę i zacząć w niej działać. Dla mnie osobiście bardzo ważne jest to, że młodzi ludzie gdy do nas przychodzą uczą się pracy i też życia, bo tutaj nie ma nic za darmo. Ciężko trzeba wszystko wypracować treningiem, pracą. Walka i rzemiosło - tu nie ma nic na skróty.

W skład "Truso" wchodzą drużyny:

Drużyna Wikingów „Witland” z Elbląga, drużyna Wikingów „Nidhogg” z Braniewa, „Gautar” – Grupa Młodych Archeologów z Brus, Grupa „Radnyna” z Pruszcza Gdańskiego, drużyna Wojów Bolesławowych Białozór z Olsztyna, drużyna Wikingów „Hrafnarnir” z Gdańska, Załoga łodzi "Welet"  z Elbląga.

Dzięki sojuszom i współpracy wszystkich grup istnieje grupa „Truso”, która jest silnym oddziałem na arenie ogólnopolskiej jak też międzynarodowej posiadająca wojowników, rzemieślników, artystów, muzyków oraz łodzie.

 


Adam Mastalerz

Oceń tekst:

Ocen: 9

%88.9 %11.1


Galeria / Walka Wikingów ( zdjęć 14 )
Dodano: 2013-03-24 | fot. Adam Mastelarz
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Za dr. Hause
  Niedziela, 24.03

  Wydawało mi się do niedawna , że najbardziej demokratyczną - swojską grupą jest OSP . Ponieważ , to ochotnicza straż pożarna ma w swoich szeregach wszystkich tych co , z ogromną pasją lubią gasić pożary i ogólnie są pożyteczni z natury rzeczy . I mimo tego , że są ochotnikami , są wesołą kompanią . Podobna grupa działa w naszym mieście , pod przywództwem wielkiego Olafa vel Ławrynowicz . Nazywają się Wikingowie . Jak się zorientowałem w drużynie wikingów są ludzie różnorodni ale , połączyła ich wspólna pasja . Niczym w OSP . Połączyło ich nie politykierstwo , nie chęć zaistnienia w mediach ale , wspólna zabawa . Pasja . To co nowe i ciekawe . Chociaż , można dostać po łapach od zaprzyjaźnionego wikinga bo , miecz swoją wagę ma . To fajnie mieć to , o czym inni nawet nie śnią .

 2. 2
  +4
  ~ do roboty
  Niedziela, 24.03

  Wyspa Spichrzów czeka na inwestycje i budowę osady Truso i obiektu dla Wikingów z Elbląga.

 3. 3
  0
  ~ wiki -pozdrowianka
  Niedziela, 24.03

  nie wiedziałem, ze Wikingowie chodzili w kufajkach, chłopaki a gdzie gumofilce? prawdziwi Wikingowie bez gumofilców?

 4. 4
  0
  ~ sympatyk waregów
  Niedziela, 24.03

  @wiki pozdrowianka, ty sam jesteś kufajka i gumofilec! Jak nie widział i nie słyszał o przeszywanicy to się nie odzywaj!

 5. 5
  0
  ~ Jaśko
  Poniedziałek, 25.03

  ALE te dzinsy i zielone ADIDASY to W Y M I A T A J Ą :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.85413002967834