Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Rząd znajdzie własne rozwiązanie dla reformy Funduszu Kościelnego

15.06.2012, 14:58:19 Rozmiar tekstu: A A A
Rząd znajdzie własne rozwiązanie dla reformy Funduszu Kościelnego
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu ( źródło: www.fakt.pl )

Dziś, 15 czerwca, Sejm odrzucił projekty Ruchu Palikota oraz SLD zakładające likwidację Funduszu Kościelnego bez wprowadzania w zamian innych form finansowania Kościołów z budżetu państwa.


Za odrzuceniem projektu Ruchu Palikota głosowało 368 posłów, przeciw było 61, nikt nie wstrzymał się od głosu. Podobnym stosunkiem głosów został odrzucony projekt SLD - 357 za do 56 przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.


Z Funduszu Kościelnego jest opłacana część składek ubezpieczenia zdrowotnego duchownych, a także remonty zabytków, czy działalność charytatywna Kościołów i związków wyznaniowych. Już mniej więcej trzy miesiące temu rząd proponował zniesienie Funduszu Kościelnego, i wprowadzenie 0,3 % podatku, jaki dobrowolnie można byłoby odpisać na Kościół i inne związki wyznaniowe. Odrzucone dziś projekty forsowały bardziej radykalne zmiany i nie przewidywały innych form finansowania Kościołów z budżetu miasta.

To w znacznej mierze musiało przyczynić się do braku poparcia większości sejmowej podczas głosowania. Jak mówił dziś w Sejmie premier Donald Tusk, intencją rządu oraz PO  nie jest taka zmiana finansowania Kościoła, której efektem miałoby być jego osłabienie, czy też atak na Kościoł. Jednocześnie szef rządu podkreślał konieczność wynalezienia takiej metody odłączenia "niezdrowej finansowej pępowiny państwa od Kościoła", która byłaby z korzyścią dla Kościoła, wiernych i samego państwa. 

Można się spodziewać, że koalicja rządząca będzie kontynuowała reformę Funduszu Kościelnego własnymi sposobami. Poparcie społeczne dla zmian z pewnością jest, o czym świadczą choćby wyniki sondy przeprowadzonej wśród czytelników info.elbląg.pl (Zob. "Dyskusja dookoła Kościoła - podsumowanie wyników sondy wśród Elblążan na temat likwidacji Funduszu Kościelnego"). Przypomnijmy, że wówczas zdecydowana większość opowiedziała się zlikwidowaniem funduszu. Na pytanie "Czy Fundusz Kościelny powinien zostać zlikwidowany?" odpowiedziało w sumie 606 uczestników sondy. Na "tak" były aż 522 głosy. Zaledwie 76 uczestników sondy odpowiedziało przecząco.


 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ jaruzelski
  Piątek, 15.06

  Swietnie, w tej sytuacji dalej z mojej kasy bedzie oplacana "legalna mafia" w czarnych strojach. Dlaczego w tym panstwie nie moge decydowac na co idzie moja kasa??????? RUCH PALIKOTA dzialajcie dalej w tym temacie

 2. 2
  +6
  ~ jartek
  Piątek, 15.06

  Należy to jak najszybciej zlikwidować. Czemu ludzie innej wiary (i nie mam tu na myśli siebie) mają finansować katolicki kościół? Pomysł z 1% wydaje mi się najlepszy. Szybciutko nauczyli by się oszczędzać i dobrze gospodarować kasą. Bo obecnie mają jej chyba za dużo. Czemu cięcia mają dotknąć wszystkich zwykłych ludzi oprócz kleru?

 3. 3
  0
  ~ bartek
  Piątek, 15.06

  ..Habit tu ma najwiekszy zysk..Kto ma najbardziej usmiechniety pysk?...Kto sie najlepiej baw?i" Fokus mial racje.

 4. 4
  --3
  ~ nie klaniaj się rzeżbionym podobiznom!
  Piątek, 15.06

  wszystko pieknie brzmi,ale i tak wyjdą na swoje!chętnych wyboru R.P.radze sie zastanowić,to jest pajacyk PO.myślicie że da wam wolność?taki wał,puste słówka,wystarczy że był za wiekiem emerytalnym,a KOMOR przyklasnął mu łapę.prześwietlajcie pochodzenie polityków,zmienili nazwiska i wynaradawiaja nasze państwo.to jest główny problem nas POLAKÓW!!!

 5. 5
  +3
  ~ zombi
  Piątek, 15.06

  Ekipa tak zamota, że będzie "wilk syty i owca cała" ciemny narodek kupi tłumaczenia, tak jak kupił obietnice wyborcze. Fenomen polega na tym żeby nic nie robić to i błędów nie będzie. Ale do czasu, wszystko pęknie jak skończą się igrzyska i przyjdzie czas podliczenia

 6. 6
  +2
  ~ MALINA
  Piątek, 15.06

  Zabrać dopłaty klerowi,dać na żłobki i przedszkola.KROPKA

 7. 7
  +1
  ~ t
  Sobota, 16.06

  ani grosza dla klechow

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0767438411713