Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

V Ogólnopolski Dzień Dogoterapii – świętuj aktywnie wraz ze swoim ulubieńcem!

13.06.2012, 11:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
V Ogólnopolski Dzień Dogoterapii – świętuj aktywnie wraz ze swoim ulubieńcem!

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nie są to czcze słowa, bowiem czworonogi od lat odgrywają istotną rolę w terapii osób chorych i niepełnosprawnych. Posiadanie psiego domownika ma również pozytywny wpływ na wszystkich członków rodziny: skłania do większej aktywności fizycznej, poprawia nastrój i ogólne samopoczucie, a także zapewnia poczucie bliskości i więzi.

15 czerwca, już po raz piąty marka DOG CHOW świętować będzie Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. To doskonała okazja, aby przypomnieć, jak wiele korzyści może nam dać posiadanie czworonożnego przyjaciela. Pies lekiem na całe zło.

Pozytywny wpływ zwierząt na zdrowie ludzkie był znany już w czasach antycznych. Starożytni wierzyli na przykład, iż ślina psa ma właściwości uzdrawiające i potrafi leczyć nawet najpoważniejsze rany. Jednak dopiero XX wiek przyniósł prawdziwą rewolucję w wykorzystaniu terapii z udziałem zwierząt. Obecnie czworonogi uczestniczą w dwóch głównych formach kontaktów z ludźmi. Pierwszym z nich są zajęcia z udziałem zwierząt (Animal Assisted Activity), które prowadzą osoby bez przygotowania medycznego, a bliski kontakt z psem niesie korzyści edukacyjne, motywacyjne oraz społeczne.  Drugi rodzaj jest terapią z udziałem zwierząt (Animal Assisted Therapy).

W tym przypadku wykwalifikowany terapeuta w towarzystwie psa prowadzi leczenie pod określonym kątem, uzależnionym od potrzeb pacjenta. W Polsce leczenie z udziałem czworonogów ma ponad 25 letnią tradycję, a od 2007 roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

-Terapie z udziałem zwierząt pełnią szereg istotnych funkcji, począwszy od usprawnienia motoryki, rozwijania zdolności fizycznych, przez aspekty psychiczne, jak podwyższenie samooceny, zwiększenie koncentracji, a na rozwoju zdolności poznawczych kończąc. Warto również pamiętać, iż oprócz celowych zajęć terapeutycznych, także codzienne, aktywne spędzanie czasu z naszymi ulubieńcami przynosi wymierne korzyści. Obecność psa czy też uprawianie wraz z nim sportów rozwija więź emocjonalną, daje poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnia pogodny nastrój – mówi Andrzej Kłosiński, Behawiorysta Zwierzęcy.

 

Marta Stachowicz
 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.83564114570618