Piątek, 14.06.2024, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Ułańskie Święto w Starogardzie Gdańskim

12.06.2012, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ułańskie Święto w Starogardzie Gdańskim

W dniu 13 czerwca 1915 roku, 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, wywodzący się z 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich biorąc udział w kampanii karpackiej 1914 roku i ofensywie bukowińskiej 1915 roku, uczestniczy w szarży pod Rokitą. Ta bohaterska szarża 2 Szwadronu pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa DUNIN – WĄSOWICZA do dnia dzisiejszego uznawana jest w naszej historii za jeden z największych aktów męstwa żołnierza polskiego.

W rocznicę tej pamiętnej szarży Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim organizuje uroczystości upamiętniające zarówno tę historyczną bitwę jak i pamięć o 2 Pułku Ułanów. Uroczystości odbywają się częściowo w Rokocinie – miejscu postoju Szwadronu, gdzie do roku 1939 2 Pułk odbywał ćwiczenia polowe zaś uroczystości o charakterze patriotyczno – religijnym odbywają się w centrum Starogardu Gdańskiego. Po raz szósty w uroczystościach brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, której Dowódca objął honorowy patronat nad uroczystymi, rocznicowymi obchodami tej historycznej szarży.

Tak było i w tym roku. 10 czerwca na Stargardzkim rynku stanęły na uroczystej zbiórce – Kompania Honorowa 16 Batalionu Dowodzenia z Elbląga, Orkiestra Wojsk Lądowych Garnizony Elbląg, Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Szwadrony ochotnicze, które przybyły na tę uroczystość z całego kraju oraz cykliści z Ozorkowa, którzy w swoim klubie kultywują tradycje Polskiej Kawalerii.

Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Janusz Bronowicz, który dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał je na Starogardzkim Rynku. Po uroczystej mszy świętej, na rynku odbyła się defilada pododdziałów wraz ze Szwadronami Kawalerii, które brały udział w uroczystej zbiórce.

Po zakończeniu uroczystości odbył się „Kawaleryjski Festyn”, w trakcie którego można było wysłuchać koncertu Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, obejrzeć pokazy musztry Szwadronów Kawalerii oraz sprawności kawalerzystów w kilku spektakularnych pokazach. Olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Starogardu i regionu cieszył się pokaz sprzętu wojskowego 16 PDZ oraz Punkt Informacyjny, dotyczący NSR oraz służby zawodowej jak i warunków naboru do korpusu szeregowych zawodowych w 16 PDZ i Wojskach Lądowych. Ułańskie święto połączone z prezentacją współczesnych Sił Zbrojnych dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń ale stało się też prawdziwą lekcją historii i teraźniejszości Wojska Polskiego.

 

mjr Zbigniew Tuszyński

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2701778411865