Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

„A ja, Hanna” - znakomitą lekcją dla rodziców, zwłaszcza tych posiadających co najmniej dwoje dzieci

31.05.2012, 10:00:11 Rozmiar tekstu: A A A
„A ja, Hanna” - znakomitą lekcją dla rodziców, zwłaszcza tych posiadających co najmniej dwoje dzieci

30 maja, po raz dziewiąty, na politykę, gospodarkę, życie społeczne i kulturę, otwarły się wrota Letnich Ogrodów Polityki. W sali Biblioteki przy ul. Św. Ducha zebrali się, ciekawi nietypowego spojrzenia na otaczający świat, widzowie. Spektakl muzyczny „A ja, Hanna” przygotowany przez Teatr  im. Jana Kochanowskiego w Opolu, zaskoczył tych, którzy nie zapoznali się wcześniej z opisem przedstawienia. Fakt, że powstało ono w oparciu o Treny Jana Kochanowskiego, a muzyka i interpretacja były ze wszech miar współczesne, tylko wzmocniło przekaz i wprawiło w konsternację.

Wszyscy wiemy o tragedii, jaka spotkała największego polskiego poetę doby renesansu, Jana Kochanowskiego. Wiemy, że miał słodką, zdolną, grzeczną i wesołą córkę Urszulkę, która zmarła mając niespełna trzy lata. Mało kto jednak wie, że Kochanowski stracił jeszcze jedną córkę, Hannę, która zmarła kilka lat później.

Ilość i emocjonalność twórczości poświęconej Urszulce, z pominięciem w utworach drugiej córki sprawiła, że reżyser Tomasz Hynek postanowił pokazać treny Kochanowskiego przez pryzmat uczuć, jakie mogły targać drugim dzieckiem poety. Wcielająca się w rolę Haneczki Grażyna Rogowska, w sugestywny sposób przedstawiła miłość i nienawiść do zmarłej siostry i ojca, dziecięcą naiwność i świadome poczucie krzywdy, odtrącenia, życie w cieniu gloryfikowanego ideału.

Czy Haneczka rzeczywiście żyła w cieniu wspomnień o siostrze, niekochana i zaniedbywana przez ojca? Tego nie wiemy na pewno. Czy to dziecko mogło przeżywać aż tak traumatyczne emocje jak pokazują artyści? Raczej była na to za mała. Spektakl jest jednak znakomitą lekcją dla rodziców, zwłaszcza tych posiadających co najmniej dwoje dzieci. Przypomina, że nawet małe dzieci wyczuwają różnicę w okazywaniu uczuć przez rodziców, źle znoszą faworyzowanie czy niedocenianie jednej z pociech.

Po spektaklu widownia opuszczała salę w skupieniu, wyraźnie poruszona sposobem przedstawienia relacji poety z córkami. Kto miał to nieszczęście przeżyć odejście bliskich wie, że każda śmierć jest inna, i każdego opłakuje się w inny sposób. Nie dowiemy się tego, póki nie przyjdzie nam zmierzyć się z traumą takiego rozstania.

Może dlatego Kochanowski wypłakał żal po stracie Urszulki w dziewiętnastu Trenach, a Haneczkę pożegnał tylko krótkim epitafium.

 Epitafium Hannie Kochanowskiej
I tyś, Hanno, za siostrą prędko pospieszyła
I przed czasem podziemne kraje nawiedziła,
Aby ociec nieszczęsny za raz odżałował
Wszytkiego, a na trwalsze rozkoszy się chował.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ anka
  Czwartek, 31.05

  Spektakl rewelacja, cała impreza super, brawa dla organizatorów, tak trzymać

 2. 2
  +4
  ~ Optymistka
  Czwartek, 31.05

  To było mocne. Sposób przedstawienia na pewno poruszył każdego widza. Nie każdego zachwycił, ale każdego wciągnął. Półtorej godziny minęło niepostrzeżenie.

 3. 3
  0
  ~ a zdjęcia?
  Czwartek, 31.05

  A więcej zdjęć nie będzie, tylko jedno? szkoda....

 4. 4
  0
  ~ a chciałoby się inaczej
  Czwartek, 31.05

  Zdarza się, zdarzyło się... Mając np. troje dzieci - jedno jest faworyzowane przez rodzica . Oczywiście najmłodsze. Jak się czują pozostałe dzieci?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.22727394104