Poniedziałek, 22.07.2024, Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Międzynarodowy Festiwal „Wikingowie z Truso w Elblągu” trwa!

12.05.2012, 15:00:17 Rozmiar tekstu: A A A
Międzynarodowy Festiwal „Wikingowie z Truso w Elblągu” trwa!
fot. Kamila Jabłonowska

V Międzynarodowy Festiwal „Wikingowie z Truso w Elblągu” to kolejne, weekendowe spotkanie elblążan z kulturą i historią skandynawskich wojowników.

Odkrycie legendarnego miejsca spotkań kultur europejskich, będącego jednocześnie ośrodkiem handlu - "Troi północy" zawdzięczamy elbląskiemu archeologowi Markowi Jagodzińskiemu. Znalezisko to zaowocowało pomysłem zbudowania repliki osady Truso, która podczas badań przeprowadzonych 9 lat temu okazała się być osadą Wikingów.

Projekt związany ze skandynawskimi wojownikami po raz pierwszy pojawił się w naszym mieście w 2002 roku pod nazwą "Wikingowie z Truso w Elblągu". Lata doświadczeń, analiz i porównań elbląskich imprez z innymi tego typu polskimi wydarzeniami, dały początek inicjatywie podjętej przez Stowarzyszenie Elbląg Europa i grup z nią współpracujących do utworzenia przedsięwzięcia o wymiarze regionalnym, a od 2008 roku również krajowym i międzynarodowym. Dziś, elbląski festiwal, jest znakiem firmowym naszego miasta promującym jego historię oraz dorobek dziedzictwa i kultury. 

Organizatorzy festiwalu: Stowarzyszenie Elbląg Europa, Elbląskie Forum Odtwórców Historycznych oraz Grupa Truso, za najważniejszy aspekt imprezy uważają ten wychowawczo-edukacyjny. Celem głównym wydarzenia jest pogłębienie wiedzy uczestników i zachęcanie ich do dalszej edukacji pod tym kątem. "Żywe" lekcje historii nie tylko pozwalają w ciekawy sposób spędzić czas wolny, lecz także w połączeniu z powstającymi replikami grodów i wsi historycznych, grup rycerskich oraz warsztatów, są idealną reklamą turystyki Elbląga i jego okolic.

Międzynarodowe Festiwale „Wikingowie z Truso w Elblągu”  od lat zaciekawiają swoim programem. - To już czwarty Festiwal, w którym współuczestniczę. Jest to  bardzo ciekawa inicjatywa promująca Elbląg. Ja jestem tutaj głównie ze względu na moje zainteresowanie średniowieczem, ale też dlatego, że panuje tu wspaniała atmosfera, którą tworzą młodzi pasjonaci - powiedział nam Michał Gzowski członek "Rudej Sfory". - Łączy nas chociażby zamiłowanie do charakterystycznych walk zwanych kręgami.

Podczas V obchodów elbląskiego Festiwalu uczestnicy mają szansę zobaczyć pokaz walki w szyku i formacji bojowych, zawody zręcznościowo – siłowe Wikingów, bieg niewiast czy scenkę historyczną zakończoną bitwą.

- Jedną z największych atrakcji jest elbląska łódź wikingów "Welet" i "Bursztynowe fireshow", które będziemy mogli podziwiać w niedzielę, 13 maja, o godzinie 16:45. - zapowiedział jeden z organizatorów Wojciech Ławrynowicz. - Paniom polecam kram Grzegorza Pilarczyka,  jednego  z najlepszych historycznych jubilerów w Europie.

Przypominamy program Festiwalu:

Dziś (12 maja)

godz. 14 – Zawody zręcznościowo – siłowe Wikingów
godz. 15.40 – „Wyścig Prusa”
godz. 16 – Koncert muzyczny
godz. 17 – Bieg niewiast
godz. 18 – Turniej drużyn
godz. 19 – Bitwa
   
Niedziela (13 maja)

godz. 11 – Turniej walk indywidualnych wojowników
godz. 13 – Koncert muzyczny i pokaz tańców
godz. 13.30 – Konkursy plebejskie dla publiczności
godz. 15.30 – Koncert muzyczny
godz. 15.45 – Scenka historyczna zakończona bitwą
godz. 16.30 – Uroczyste wręczenie nagród
godz. 16.45 – Bursztynowe Fireshow
godz. 17 – Zakończenie festiwalu

Paulina Rakoczy, klasa medialna

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5


Galeria / Festiwal Wikingowie z Truso w Elblągu - dzień I ( zdjęć 35 )
Dodano: 2012-05-12 | fot. Kamila Jabłonowska
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ wiśnia
  Sobota, 12.05

  TechnoViking tez bedzie ????

 2. 2
  0
  ~ Ara
  Sobota, 12.05

  TurboWiking ;-)

 3. 3
  +6
  ~ sdf
  Sobota, 12.05

  Taka osada Wikingów powinna przez całe wakacje stacjonować na starym mieście. Takie rzeczy najbardziej przyciągają turystów

 4. 4
  0
  ~ BENTON
  Sobota, 12.05

  Byłem tam dziś z rodziną i bardzo chwalę takie imprezy.

 5. 5
  +1
  ~ mariussz
  Sobota, 12.05

  Marzy mi się aby kiedyś w Elblągu odbyła się tak wielka impreza jak Oblężenie Malborka które w ciągu 3 dni przyciąga łącznie ponad 100 tysięcy turystów

 6. 6
  --1
  ~ zombi
  Sobota, 12.05

  O czym ludziska mówicie ? Ten od wikingów nie wie jak co zorganizować. Namioty żywcem z "przeszłości" ha,ha,ha i łódkę nam pokaże jak ktoś ma pasję to robi to tak http://www.jomsborg-vineta.com/content/view/106/92/ i kasa z unii też jest. A gość ciągle wszystkich krytykuje i zakłada kiermasz w namiotach z Legionowa i wiarę ubiera w koce chała !

 7. 7
  +1
  ~ Alojzy
  Niedziela, 13.05

  Wojtek Ławrynowicz robi fajną imprezę, ale...gdyby były mosty nad rzeką Elbląg więcej ludzi by przyszło. ZKM znów się nie POpisało, Z nie jeżdzi w/g rozkładu , 14 też jeżdzi jak chce... Nowaczyk niszczy Elbląg i każdą inicjatywę obywatelską . Tylko , jak powiedział wczoraj Rafał Traks, gdy żeśmy se przy kiełbasce chwilę pogwarzyli, :"poczynania Nowaczyka ni jak nie mozna POdciągnąc POd żaden paragraf KK ", heh...trzeba prxzeczekać ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2017979621887