Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Nie do końca pozytywne wibracje, czyli syndrom fantomowych wibracji wywołany przez telefony komórkowe

16.04.2012, 14:32:59 Rozmiar tekstu: A A A
Nie do końca pozytywne wibracje, czyli syndrom fantomowych wibracji wywołany przez telefony komórkowe
Źródło: www.uwagafonoholizm.pl

Idziesz ulicą, kiedy nagle twój telefon zaczyna wibrować. Nerwowo sprawdzasz wszystkie możliwe kieszenie spodni, przerzucasz całą zawartość torebki. Kiedy wreszcie go znajdujesz, okazuje się, że nikt nie dzwonił. Omamy? Nie, to syndrom fantomowych wibracji.

HPVS (Human Phantom Vibration Syndrome) to typowa dolegliwość związana z szybkim tempem rozwoju społeczeństwa. W rozwoju technologicznym został w ostatnich latach poczyniony ogromny postęp. Komórki towarzyszą nam dziś praktycznie w każdej sytuacji i służą już nie tylko do kontaktu ze znajomymi. W nich śledzimy swoją skrzynkę mailową,  nowe wydarzenia znajomych na Facebooku i wiadomości ze świata.

Pojawiające się uzależnienie od informacji zmusza nas do ciągłego trzymania ręki na pulsie i natychmiastowej reakcji na przychodzące w telefonie powiadomienia. Jak twierdzą naukowcy,  ze właśnie ze stresu związanego z koniecznością nadążania za wiecznie rozpędzonym światem narodził się syndrom fantomowych wibracji.

- Odkąd mam w telefonie dostęp do Internetu, komórka stała się moim narzędziem pracy. Muszę na bieżąco sprawdzać firmową pocztę, z której korzystają nasi klienci – mówi pani Ania, która prowadzi w Elblągu własną działalność.

- Często kontaktuję się ze znajomymi przez aplikację Facebooka w telefonie – dodaje Damian, uczeń liceum. - Zauważyłem, że już odruchowo sięgam po komórkę , żeby sprawdzić czy nie mam nowych wiadomości, nawet co kilka minut.

Czasami syndrom objawia się, kiedy czekamy na ważny telefon, bądź wiadomość. Wtedy każdy dźwięk i ruch gotowi jesteśmy odczytać jako dzwonek naszego telefonu. - Kiedy na przykład spodziewam się ważnego SMS-a, każdy dźwięk kojarzy mi się z dźwiękiem przychodzącej wiadomości w moim telefonie i sprawdzam go co chwilę – mówi Szymon, 20-letni elblążanin.

Jak pozbyć się syndromu fantomowych wibracji? Podobno są dwa sposoby. Pierwszy to zmniejszyć stres - dla wielu jednak rzecz zupełnie nie do wykonania. Pozostaje jeszcze na parę tygodni przestawić funkcję telefonu na dźwiękowe powiadomienia i w ten sposób oduczyć mózg wibrowania.

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ kkkk222
  Poniedziałek, 16.04

  Chyba fantomowych :P

 2. 2
  --1
  ~ Taximechanior
  Poniedziałek, 16.04

  Albo gdy stoje na postoju w swoim wieśwagenie i myslem czy ktos łu mnie ałto w mojej dzjupli chce naprawić ałto

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0545291900635