Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Kobieto, lecz się! Rak to nie koniec świata!

28.01.2012, 08:24:53 Rozmiar tekstu: A A A
Kobieto, lecz się! Rak to nie koniec świata!
Na zdjęciu (pierwsza po prawej) Alicja Tomczyk, Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek (fot. Katarzyna Buczek)

Wczoraj, 27 stycznia, w Bibliotece Elbląskiej im. C. Norwida, zorganizowana została konferencja na rzecz propagowania walki z rakiem piersi. Kobiety, w inny niż zazwyczaj sposób, usłyszały o profilaktyce i sposobach leczenia raka. Dzięki poezji i muzyce, drastyczne fakty związane z walką nowotworową, przestały być już takie straszne.
 
Temat raka nie powinien kojarzyć się z zimnym szpitalnym łóżkiem, chemioterapią czy śmiercią. Udowodniły to nam elbląskie Amazonki z Alicją Tomczyk na czele, które w ciekawy sposób zaprezentowały poezję Wisławy Szymborskiej. Utwór „Nic dwa razy” adekwatnie nawiązał do egzystencji i nieuniknionego przemijania.

W kolejnej części spotkania, specjaliści przeszli do konkretów. Dr Zygmunt Toczko, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, szczegółowo nakreślił problem nowotworowy u Polek. Stwierdził, że zadowalającym faktem jest to, iż coraz więcej przypadków zachorowalności na raka piersi udaje się zdiagnozować we wczesnym stadium choroby. Jest to związane z większą świadomością kobiet.

Natomiast dr Jerzy Jankau zaprezentował swój wykład pt. „Nie taki diabeł straszny jak go malują”. Znany w Polsce chirurg plastyczny mówił: „Rekonstrukcja piersi zmienia diametralnie jakość życia pacjentki. NFZ refunduje ten zabieg. Wszystko zależy od materiałów z jakich ma zostać wykonany.” Dr Jankau namawiał wszystkie Amazonki do tego aby walczyły o dofinansowanie symetryzacji piersi. Ta czynność jest niezwykle ważna. Dopiero ona ukazuje efektywne zwieńczenie całego leczenia nowotworowego.

O problemie nowotworowym, chętnie wypowiedziała się także prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Amazonek, Alicja Tomczyk:

Proszę opowiedzieć jaki był  główny cel tego spotkania?

Chcemy mówić o raku, aby oswoić ludzi z tą chorobą. Nie chcemy straszyć, wręcz przeciwnie. Pragniemy ukazać, że rak jest chorobą, z którą należy walczyć i którą można pokonać. W sposób niekonwencjonalny przeszliśmy dziś do tak trudnego tematu. Poezja, rak i muzyka. Te słowa nijak mają się do siebie. Jednak okazało się, że był to świetny pomysł na porozumienie z kobietami. Bo kto, jak nie my, jest tak wrażliwy?

Mimo wszystko, temat raka jest wciąż tematem tabu. Dlaczego tak się dzieje?

Nie wiem. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie… Większość Pań ucieka od tej sprawy. Myśli, że to ich nie dotyczy. Jednak rak jest podstępną chorobą. Należy o nim mówić, ponieważ jest to wielki problem.

Jak należy przemawiać do kobiet? Jak nakłonić je do zainteresowania się swoim zdrowiem?

Etap naganiania, namawiania kobiet do tego, aby się badały już minął. Należy w inny sposób komunikować się z nimi. Powinno się to odbywać bez strachu i wyobrażeń o końcu swojej kobiecości, o końcu swojego życia. Medycyna ma w tej chwili cudowny postęp. Coraz gorsze przypadki są uleczalne. Rak nie jest radosną sprawą, ale nie należy rozmawiać o nim strasząc się nawzajem.

Niestety są też statystyki… Ile kobiet traci swoje życie przez raka?

Nie jest u nas tak dobrze jak w Ameryce, czy na zachodzie Europy. Tam odsetek wynosi około 20-30 procent, u nas waha się między 40 a 45 procent. Z roku na rok jest coraz lepiej. Ten problem jest tak duży, ponieważ kobiety za późno dowiadują się o swojej chorobie.

Czy chciałaby Pani coś przekazać wszystkim czytelniczkom info.elblag?


Powiem tak - drogie Panie, badać się trzeba systematycznie! W natłoku codziennych zajęć należy znaleźć czas dla siebie. Musimy pamiętać o swoim zdrowiu, bo oprócz tego, że jesteśmy potrzebne swoim rodzinom, przyjaciołom, to jesteśmy potrzebne przede wszystkim samym sobie. Życie jest piękne i należy je jak najbardziej wykorzystywać.


Dla dopełnienia koncepcji Alicji Tomczyk, spotkanie, w którym większość stanowiły kobiety, zakończyło się miłym akcentem. Konferencję uświetnił występ Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

 


Katarzyna Buczek

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Amazonka
  Sobota, 28.01

  Piękna inicjatywa. Dziękujemy Pani Alicji Tomczyk!

 2. 2
  +2
  ~ ana
  Sobota, 28.01

  Cudowny pomysł, serdeczne podziękowania dla lekarzy oddziału chirurgii onkologicznej i dr Jankau,

 3. 3
  +1
  ~ Grażka
  Niedziela, 29.01

  Bardzo dobrze, że mówi się głośno o tym problemie. Tyle osób umiera na raka dowiadując się o nim w ostatniej chwili. Trzeba działać zawczasu!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1688299179077