Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii EUROVIA

Radny chce, by na kolejnej sesji Eurovia przedstawiła plan zakończenia prac drogowych. „To żadna łaska”

24.02.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radny chce, by na kolejnej sesji Eurovia przedstawiła plan zakończenia prac drogowych. „To żadna łaska”
fot. arch. red.

Czwartkowa (20 lutego) sesja Rady Miejskiej przyniosła na jej zakończenie szereg interpelacji i wniosków radnych. Te ostatnie w dużej części dotyczyły fatalnego stanu dróg i ciągów w naszym mieście, braku chodników i nieporządku, który panuje na elbląskich ulicach. Gorzkich słów nie szczędzono firmie Eurovia, odpowiedzialnej za przebudowę dróg wojewódzkich 503 i 504 - Proszę, by na marcowej sesji kierownictwo Eurovii przedstawiło harmonogram prowadzący do zakończenia prac na trasach 503 i 504 – wnioskował radny Ryszard Klim (SLD). - To żadna łaska. Jako zleceniodawcy mamy prawo i możliwości takiego życzenia (…) może to jakoś zdyscyplinuje niesolidną jak dotąd firmę.

Browarna, 12 Lutego, Marymoncka, Częstochowska, Chrobrego w kierunku Bażantarni, Skrzydlata, Łódzka, czy Malborska – nie ma w Elblągu ulicy na której droga, chodnik czy okoliczny teren nie straszyłby fatalnym stanem, uniemożliwiając ich użytkownikom prostą i bezpieczną komunikację.

Problemy pieszych

Także radni dostrzegają powyższe problemy. Radny Robert Turlej (PO) wskazywał w czwartek na zniszczoną, brukowaną drogę w górnym odcinku ul. Chrobrego (od parku linowego do Leśniczówki Dębica). Okazało się, że dewastacja ta powstała jeszcze jesienią, podczas budowy wyciągu narciarskiego, prowadzonego przez spółkę Góra Chrobrego. W grudniu 2013 roku przedstawiciel firmy przedstawił zobowiązanie w imieniu prezesa, że uszkodzony odcinek zostanie naprawiony wiosną, po nastaniu sprzyjających warunków atmosferycznych - Niestety mam obawy, czy ten historyczny trakt zostanie w identycznej postaci odtworzony – mówi Robert Turlej. - Deklaracja przedstawiciela firmy nie zawiera żadnych, konkretnych szczegółów. Uważam, że powinien zostać stworzony protokół przez odpowiednie służby, określający dokładnie zakres i stopień zniszczeń. Zobowiązanie naprawy uszkodzonego odcinka powinien podpisać prezes spółki, określając termin, a także co istotne – sposób naprawy drogi. Natomiast Zarząd Dróg powinien pełnić nadzór nad przeprowadzaną naprawą, egzekwując zapisy zobowiązania.

Radna Małgorzata Adamowicz (PO) wnioskowała zaś o wykonanie tymczasowego chodnika wzdłuż ul. Częstochowskiej, do ul. Królewieckiej - W aktualnym stanie, z uwagi na brak chodnika w części ul. Częstochowskiej, od wysokości przedszkola niepublicznego do ul. Królewieckiej, mieszkańcy zmuszeni są do pokonywania odcinka ok. 200 metrowego nieutwardzonym poboczem jezdni, lub przemieszczając się bezpośrednio po jezdni – wskazuje radna. - Nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie to jest bardzo niebezpieczne dla wszystkich użytkowników drogi. Biorąc pod uwagę fakt, iż w niedalekiej przyszłości ul. Częstochowska zostanie kompleksowo przebudowana, zwracam się z prośbą o wykonanie jedynie tymczasowego chodnika.

Bałagan na DW 503 i 504... 

Gorzkie słowa popłynęły na sesji w stronę firmy Eurovia  - Sytuacja w obrębie ciągów komunikacyjnych 503 i 504 jest znana – mówi radny Ryszard Klim (SLD). - Na Browarnej praca ruszyła, na Nowowiejskiej - nadal sen zimowy z niechlujstwem i bałaganem.

Radny tłumaczy, ze już dwukrotnie proponował zaproszenie przedstawicieli firmy Eurovia do prezentacji na sali sesyjnej harmonogramu prac na DW 503 i 504. - Mam jakieś przeczucie, że my się tego boimy, chyba tej firmy, bo efektu nie było żadnego – dodaje Ryszard Klim. - Ponawiam więc tę prośbę do pana prezydenta – proszę, by na marcowej sesji kierownictwo Eurovii przedstawiło harmonogram prowadzący do zakończenia prac na trasach 503 i 504. To żadna łaska. Jako zleceniodawcy mamy prawo i możliwości takiego życzenia (…) może to zdyscyplinuje niesolidną jak dotąd firmę.

... i remont Marymonckiej kosztem ul. Wschodniej-bis

Ryszard Klim wskazywał także na pilny remont ul. Marymonckiej. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych następuje tam istne pandemium. Błoto i głębokie kałuże to częsty widok mieszkańców tej ulicy. Radnego interesowało, w jaki sposób Miasto ma zamiar rozwiązać ten problem - Pamiętajmy, że w tej kwestii nie można odsyłać mieszkańców do budżetu obywatelskiego, bo to jest nierealne do wykonania, no chyba że środki na BO zwiększymy kilkukrotnie – kontynuuje radny. - Nie satysfakcjonuje mnie również odpowiedź, ze na 2014 rok mamy budżet miejski zaplanowany i z remontu nic nie będzie. My hulamy z budżetem na każdej sesji; wprowadzamy do niego zmiany, uzupełnienia, więc to chyba też nie jest problem? W budżecie poprawki zawsze można wprowadzić.

Radny zaproponował, by w tym przypadku zostawić na razie inwestycję związaną z budową drogi tzw. Wschodniej-bis, a pieniądze zabukowane na te zadanie – 3,5 mln zł -  przeznaczyć na remont ul. Marymonckiej.

Zapomniane Zatorze

Na problemy osiedla Zatorze wskazywał zaś radny Henryk Horbaczewski (SLD). Problem dotyczy terenu placu autobusowego przy ul. Łódzkiej. To okolice zaniedbane, z dużymi dziurami i błotem pojawiającym się po każdym deszczu i roztopach - Jego naprawa to koszt niewielki, a pożytek oczywisty – wskazywał radny. - Drugie miejsce to teren między licznymi w tej okolicy garażami, zlokalizowanymi u zbiegu ul. Malborskiej i Skrzydlatej. Była tam prowadzona inwestycja, mająca na celu odwodnienie terenu. Została ona jednak albo źle wykonana, albo nieukończona. Właściciele lub dzierżawcy garaży skarżą się na skutki tego bałaganu. Część garaży jest podtapiana, a użytkownicy twierdzą, że wnoszą do budżetu miasta należne opłaty od nieruchomości, wobec tego mają prawo oczekiwać, że stosowne służby zwrócą na ten problem uwagę i podejmą działania – dodaje radny.

Henryk Horbaczewski zaapelował również o uporządkowanie terenów przyległych do ukończonej praktycznie ul. 12 Lutego (DW 504). Nieład, który się tam znajduje ma szczególnie dotyczyć terenu między Bankiem Ludowym, a blokami mieszkalnymi. Podobnie jest na niewielkim placu przy barze Kalinka.

 

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ Świadek
  Poniedziałek, 24.02

  Szanowny Panie Radny Henryku Horbaczewski. Czy mógłby Pan zainteresować się mieszkańcami ulicy Narciarskiej? Po modernizacji ulic Kilińskiego i Fredry, z naszych uliczek został zwinięty asfalt i toniemy w błocie.

 2. 2
  +7
  ~ olo
  Poniedziałek, 24.02

  a czy firma "eurovia" naprawi drogi które zniszczyła podczas przebudowy 503 i 504? Wg Zarzadu Drog z Pasłęka firma EUROVIA jest "nie do ruszenia, bo ma protekcje Urzedu Wojewodzkiego"?

 3. 3
  --21
  ~ w
  Poniedziałek, 24.02

  Eurovia to syf!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a pan ?Klim to komuch co wcześniej nie reagował a teraz jak zawsze ma parcie na szkło i jak zawsze produkuje sie gdzie tylko się da, a na sesjach tym mędzeniem bez sensu to w ***..a ludzi że ciężko wytrzymac te jego wywody i opowiastki starego trepa

 4. 4
  +7
  ~ pieszy
  Poniedziałek, 24.02

  Słowo EUROVIA weszło do Słownika Języka Polskiego równoznaczne ze słowem NIEROBY! Pamiętajmy o tych, którzy ich do Elbląga wpuścili. Czy nasi radni znają pojęcie kary finansowej za niedotrzymanie terminu budowy? Wystarczy spojrzeć na budowę CH Ogrody. Nie ważna pogoda, nie ważne ciemności, nie ważny konserwator zabytków. Tam się robi a 503 i 504 stoją. Cztery osoby chodzą i patrzą jak dwie inne wypalają miedź z wykopanych kabli. Tak to wygląda. Idą wybory. Politycy! Zacznijcie obiecywać!

 5. 5
  +2
  ~ pitupitu
  Poniedziałek, 24.02

  pitu-pitu ***olitu.............konkrety co,kiedy i jak bedzie konczone w "remoncie" drog,a jak nie to srogie kary za niedotrzymanie terminow oddania poszczegolnych odcinkow do uzytkowania,z jednej strony miasto remontuja z drugiej sie rujnuje,zrobilo sie cieplo wiec dupy w troki i do roboty,swoja droga ciekawe kiedy zarzad drog zrobi cos z tym spekalym asfaltem w ciagu plk dabka(na wysokosci targowiska na gwiezdnej)pozapadane studzienki,braki w nawierzchni,poprzechne pekniecia (na wysokosci przystankow ZKM).............wybory niedlugo,a zainteresowania zadnego ze strony radnych .................

 6. 6
  +1
  ~ pitupitu
  Poniedziałek, 24.02

  pitu-pitu ***olitu.............konkrety co,kiedy i jak bedzie konczone w "remoncie" drog,a jak nie to srogie kary za niedotrzymanie terminow oddania poszczegolnych odcinkow do uzytkowania,z jednej strony miasto remontuja z drugiej sie rujnuje,zrobilo sie cieplo wiec dupy w troki i do roboty,swoja droga ciekawe kiedy zarzad drog zrobi cos z tym spekalym asfaltem w ciagu plk dabka(na wysokosci targowiska na gwiezdnej)pozapadane studzienki,braki w nawierzchni,poprzechne pekniecia (na wysokosci przystankow ZKM).............wybory niedlugo,a zainteresowania zadnego ze strony radnych .................

 7. 7
  +5
  ~ :)
  Poniedziałek, 24.02

  "opowiastki starego trepa" wojsko w Elblągu nie odpowiada ??? Hmm....??

 8. 8
  +2
  ~ cała Krzyżanowskiego
  Poniedziałek, 24.02

  jest do d..... a Turlej interesuje się zapyziałą brukowaną dróżką pod górkę, którą tylko dziki wilki i zajęce kicają a niech przyjdzie na ul. Krzyżanowskiego i zobaczy - środek miasta a ulica jak po wyzwoleniu - nogi można połamać na chodniku nie mówiąc o jezdni - tam się nie da już przejechać - a my też płacimy podatki ! Turlej - nie tylko jest Zawada i Zatorze + Chrobrego w Elblągu !

 9. 9
  +3
  ~ Mandragora
  Poniedziałek, 24.02

  Czerniakowska, po 20 latach w końcu postawili znak zakazu wjazdu samochodów przekraczających ciężar 3,5 T, ale co tam...kierowcy wiedzą lepiej. TIR-y 17 ton jadą sobie na luzaku od rana. Czy tak trudno postawić tam ekipę Policyjną i dowalić trutniom parę mandatów?

 10. 10
  +8
  ~ stefan
  Poniedziałek, 24.02

  wszyscy radni mają rację , w elblągu bałagan , jak nigdy dotąd , a prezydentów z PiS , ponoc gospodarzy miasta , jakoś w tej roli nie widać , nawet dziury w jezdniach Śródmiescia od pol roku nie zalatane czyzby się poddali i tylko myslą jakby na luzie dociągnąc do jesiennych wyborów , które wygrają poobrzucając błotem rywali. Czyzby jakieś fatum wisiało nad Elblągiem ,że pokarało nas taką władzą.. To ona i Olsztyn nas do reszty wykończą.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98253107070923