Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii EUROVIA

Prace przy 503 muszą być czasowo wstrzymane

26.07.2012, 10:03:36 Rozmiar tekstu: A A A
Prace przy 503 muszą być czasowo wstrzymane
fot. mat. UM

Podczas prac przy rozbudowie drogi 503, przy ul. Pocztowej ekipy natrafiły na kilkusetletnie elbląskie fortyfikacje. O szczegółach opowiada dr Grażyna Nawrolska, archeolog prowadząca nadzór nad pracami drogowymi.


- Z jakiego okresu pochodzą mury? Czy znajdują się w obrębie Starego Miasta czy już Nowego Miasta?


- Odsłonięte relikty architektury murowanej pochodzą z systemu obronnego Elbląga. Prawdopodobnie są to pozostałości fortyfikacji bastionowych. Znajdują się poza ścisłym rejonem Starego i Nowego Miasta i należą do systemu umocnień bastionowych otaczających kompleks osadniczy Elbląga. Oczywiście dokładniejsze informacje będą możliwe po przekonsultowaniu z badaczami architektury. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia rozmów w sprawie ich przyjazdu do Elbląga.

- Czy to cenne znalezisko, np. na skalę tych dokonanych przez Państwa na elbląskiej starówce w minionych latach?


- Z pewnością jest to cenne odkrycie, ponieważ na temat umocnień Starego Miasta, Nowego Miasta i otaczających je przedmieść mamy bardzo mało informacji  pochodzących z badań archeologicznych. Większość naszej wiedzy oparta jest na materiałach ikonograficznych i kartograficznych. Zarówno odkrycia na Starym Mieście dokonane w trakcie wieloletnich prac archeologicznych, jak i tych przypadkowych dokonanych w trakcie prac ziemnych i budowlanych , są jednakowo ważne i istotne.

- Co teraz będzie się działo? Wiemy, że prace przy rozbudowie 503 muszą zostać wstrzymane. Czy będzie badany tylko ten już odkryty fragment murów, czy też trzeba „kopać” dalej?

- Prace budowlane zostały na razie wstrzymane, do momentu przyjazdu badacza architektury. Teraz przygotowujemy dokumentację naukową, czyli wszystko jest fotografowane oraz opisywane. Postaramy się, żeby poszło to jak najsprawniej. Przyznam, że bardzo pomaga nam firma Eurovia, tę współpracę oceniam wzorowo. 

 

UM Elbląg
 

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 1 )


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --12
  rwel
  Czwartek, 26.07

  "relikty architektury murowanej pochodzą z systemu obronnego Elbląga (...) Znajdują się poza ścisłym rejonem Starego i Nowego Miasta i należą do systemu umocnień bastionowych otaczających kompleks osadniczy Elbląga" - tzn. że nasz miejski transport, samochody i rowery;) będziemy niszczyć o wiele-wiele-wiele miesięcy dłużej ..kuChwale paniDochtor

 2. 2
  +13
  ~ nold
  Czwartek, 26.07

  Archeolog to wymarzony mąż. Im kobieta jest starsza, tym bardziej się nią interesuje

 3. 3
  +17
  ~ fgj
  Czwartek, 26.07

  Mimo iż przebudowa dróg także i mi utrudnia życie. To uważam iż należy tam przeprowadzić szczegółowe badania archeologiczne

 4. 4
  --2
  ~ Apopleksja
  Czwartek, 26.07

  Może by tak przenieść gdzieś te mury jako ciekawostkę archeologiczną. Wyspa Spichrzów częściowo ma być podobno skansenem historycznym, więc może by tak...

 5. 5
  +10
  ~ mmo~
  Czwartek, 26.07

  Możnaby było odbudować całe mury, nie patrząc na nic, żeby miasto coś w końcu zyskało na archeologii. A wtedy zdudować od zewnątrz murów od nowa całe drogi. Niech Elbląg będzie w końcu coś warty :)

 6. 6
  --2
  ~ gdańszczanin
  Czwartek, 26.07

  Już całkiem niedługo cały Elbląg ogrodzą płotem, a wnętrze zamieni się w jeden duży obiekt archeologiczny. Zawdzieczać to będziecie "światłym" rządzącym z magistratu. Jeśli ktoś nie chce robić za fragment skansenu, niech już dziś pomyśli o wyprowadzce z tego zakazanego miasta.

 7. 7
  +4
  ~ znafca
  Czwartek, 26.07

  Ludzie co się przejmujecie!?;) Ta inwestycja na DW 503 ma kilka kilometrów, jak nie będą robić na Placu Słowiańskim to maja jeszcze mnóstwo roboty na robotniczej i Browarnej aż do Obrońców Pokoju!;) spokojnie będą robić dalej tylko w innym miejscu;)

 8. 8
  +3
  ~ Fanka Nolda
  Czwartek, 26.07

  Znam kawał: jak wkurzyć archeologa? pokazać mi zużyty tampon i zapytać z jakiego okresu pochodzi. fuu prawda?

 9. 9
  0
  nold
  Piątek, 27.07

  Dla : ~ Fanka Nolda : Czemu student archeologii płacze ? Bo rzuciła go mumia...

 10. 10
  --6
  ~ archeolog
  Piątek, 27.07

  pewnie to jakaś ściema ;) skończył się fundusz na budowę drogi to trzeba wcisnąć plebsowi jakąś bajkę żeby jak najprędzej zwolnić tempo budowy ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2075378894806