Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

TABELE I WYNIKI: SEZON 2023/2024

Piłka Nożna

»   II liga

»   III liga - grupa I

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPORT

„To, co się wyprawia w Elblągu przechodzi ludzkie pojęcie”

29.01.2024, 11:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
 „To, co się wyprawia w Elblągu przechodzi ludzkie pojęcie”

Miasto ogłosiło dziś (29 stycznia) wyniki konkursu ofert na realizację szkoleń sportowych w różnych dyscyplinach. - To, co się wyprawia w Elblągu przechodzi ludzkie pojęcie – skomentował wyniki Wojciech Załuski, prezes Silvant Kajak Elbląg. - Czy podział pieniędzy jest podyktowany politycznym nadaniem? Czy jest to sprawiedliwe? Czy miastu zależy na sporcie? Czy miasto ma naszą pracę, zawodników i rodziców w poważaniu?
 

 

Według rozstrzygnięcia konkursu ofert na realizację zadania publicznego pn. „Wspieranie szkolenia sportowego w różnych dyscyplinach" największe środki, bo aż 530 tys. zł, otrzyma Elbląski Klub Sportowy Start Elbląg. To tyle samo, ile w zeszłym roku. Na drugim miejscu znalazł się Związkowy Klub Sportowy Olimpia Elbląg z finansowaniem w wysokości 264 tys. zł (o 112,5 tys. zł mniej niż w roku ubiegłym).

 


Kolejne klubu otrzymały znacząco mniejsze środki. Uczniowski Klub Sportowy Silvant Kajak Elbląg – 28 tys. zł. Klub Sportów Walki Tygrys – 10 tys. zł, Elbląski Klub Sportowy Mlexer – 10 tys. zł, Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Concordia Elbląg – 8 tys. zł, Międzynarodowe Stowarzyszenie Miłośników Sztuk Walki A.K. Andrex – 8 tys. zł, Stowarzyszenie Taneczne Cadmans – 4 tys. zł, Uczniowski Klub Sportowy Kontra – 3 tys. zł.
 

 

 

To, co się wyprawia w Elblągu przechodzi ludzkie pojęcie. Chyba tak można skomentować podział miejskich pieniędzy przede wszystkim na Seniorów

 

 

– stwierdził Wojciech Załuski.

 


W listopadzie ubr. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski zapewnił kluby sportowe, że przy podziale środków zwróci uwagę na lokalny sport. - Mimo trudnej sytuacji wsparcie Gminy Miasto Elbląg dla rozwoju sportu dzieci i młodzieży będzie jeszcze większe niż w 2023r. Sport dzieci i młodzieży to jeden z priorytetów w działaniach Elbląskiego Samorządu. Liczne zadania podejmowane w 2023r w tym zakresie będą kontynuowane w przyszłym roku i zabezpieczyłem na ten cel środki finansowane w projekcie budżetu Gminy Miasto Elbląg ma 2024 r. - zapewniał w piśmie do klubów sportowych.
 

 

Jak wygląda rzeczywistość? Środki przeznaczone na Program "wspieranie szkolenia sportowego w różnych dyscyplinach" są w roku na rok coraz mniejsze. Kwota wsparcia w 2022 r. wynosiła 1 mln .300 tys. zł. W 2023 r. - 1 mln zł, a w tym roku już 875 tys. zł.

 


Środków jest mniej również jeśli chodzi o program "upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży jako sposób przeciwdziałania uzależnieniom". W ubiegłym roku wynosiła ona 900 tys. zł. W tym już 860 tys. zł.
 

 

 

"Wiele miast ma bardzo wysokie wskaźniki zadłużenia, a my nie. Mamy też niedużą nadwyżkę operacyjną (ok 8 mln zł) dzięki czemu nie będziemy musieli zaciągać kredytu by pokryć wydatki bieżące – tak Prezydent Witold Wróblewski komentował budżet Elbląga. Wsparcie w dwóch konkursach maleje. Jak zatem odnieść się do słów Prezydenta Miasta?

 

 

- pyta Wojciech Załuski.

 

 


Prezes UKS Silvant Kajak Elbląg zaznacza, że w bieżącym roku klub może liczyć na wsparcie 28 tys. zł, czyli o 5 tys. zł mniejsze do zeszłego roku. - Nasz klub ma trzy sekcje sportowe (z seniorami) tj. Kajakarstwo, piłka ręczna, kickboxing. Mamy kilku najlepszych seniorów w kraju w konkurencji olimpijskiej kajakarstwo (złoty medal K4 500m, złoto K1 500m). Do naszego klubu należą reprezentanci i finaliści Mistrzostw Świata Mistrzostw Europy oraz Igrzysk Europejskich. W naszych szeregach jest najlepszy kickboxer w kraju Adrian Durma. Mamy piłkę ręczną seniorską. Dla porównania Klub sportowy EKS Start Elbląg otrzymał 530 tys. zł. Z całym szacunkiem, ale klub nie jest nawet "brązowym medalistą Mistrzostw Polski" Oczywiście bez zazdrości - ale gdzie sprawiedliwość? Jak porównać te dwie kwoty? Czy podział pieniędzy jest podyktowany politycznym nadaniem? Czy jest to sprawiedliwe? Czy miastu zależy na sporcie? Czy miasto ma nasza pracę, zawodników i rodziców w poważaniu? - pyta Wojciech Załuski.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Komentarze do artykułu (56)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +108
  ~ Obserwator
  Poniedziałek, 29.01

  Szok! Klamstwa, obłuda. Jak mozna w ten sposob postepowac?!

 2. 2
  +86
  ~ Wrobcio
  Poniedziałek, 29.01

  Już nawet nie chce się w***iac, jedynie śmiać się pozostało… Jeżeli państwo mamy z dykty to miasto z przemokniętego kartonu

 3. 3
  +78
  ~ MamaKajakarza
  Poniedziałek, 29.01

  Chcemy równości dla naszych dzieci! Ciężko pracują, z dumą reprezentują miasto na imprezach narodowych i światowych i czym miasto się im odpłaca?

 4. 4
  +52
  ~ Zawodnik
  Poniedziałek, 29.01

  Skoro tak to dlaczego Start poraz kolejny dostał 530, a reszta klubów dostała mniejsze kwoty. Dziewczyny kolejny sezon nic nie pokazują, a pompujemy w nie największe pieniądze. To że zarząd klubu trzyma się w Wróblewskim to każdy wie. Trzymanie palca w tyłku. Dramat. Jestem ciekaw kto kogo jeszcze wali w dziurę tam?

 5. 5
  +38
  ~ ok_it
  Poniedziałek, 29.01

  Poprosimy o komentarz Pana Dyrektora Kolperta, SKANDAL , Start 0,5 mln za co i na co ?

 6. 6
  +32
  ~ Zbyszek
  Poniedziałek, 29.01

  Świńskie kurwy wszystko bierzecie do swojej kieszeni

 7. 7
  +75
  ~ Ja
  Poniedziałek, 29.01

  Co to ma być? Jeden klub 500 tysięcy a reszta ochłapy?! Czym się ten klub tak zasłużył? Może dziennikarze spytają pana prezydenta czym się kierował przy tym podziale? A może zera pomylił?

 8. 8
  +43
  ~ Milosz Rogalski
  Poniedziałek, 29.01

  Czas najwyzszy podziękować temu układowi. Co na to Michal Missan?

 9. 9
  +41
  ~ Zabetonowany uklad
  Poniedziałek, 29.01

  Tu wszystko jest polityczne , zaściankowość bije po oczach i dalej uklad betonu ma trwać !

 10. 10
  +29
  ~ Pegaz
  Poniedziałek, 29.01

  Zaraz będą likwidować bo władzy się nie podoba

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3606297969818