Poniedziałek, 29.04.2024, Imieniny: Piotr, Robert, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

TABELE I WYNIKI: SEZON 2023/2024

Piłka Nożna

»   II liga

»   III liga - grupa I

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPORT

Święto Judo w Elblągu!

14.09.2009, 09:39:48 Rozmiar tekstu: A A A
 Święto Judo w Elblągu!
fot. nadesłane

Uczniowski Klub Sportowy Tomita  Elbląg działający przy Szkole Podstawowej 25   obchodzi jesienią 2009 roku 10 lecie swego istnienia. 26 września 2009 roku o godzinie 12.oo na terenie Nowej Holandii w Elblągu odbędzie się festyn związany z Jubileuszem. W tym dniu Nowa Holandia jest otwarta dla wszystkich zwiedzających. Zarząd Klubu pragnie aby ten dzień stał się świętem Judo w Elblągu.

W programie przewidziane są pokazy judo, Turniej Judo Drużyn UKS Tomita-Zatoka Braniewo, nagrody i podziękowania dla  zasłużonych Tomicie, gry, zabawy i drobne nagrody odnoszące się do jubileuszu. Zapraszamy również  na stronę www.tomita-judo.pl.

Ramowy Program Obchodów 10-lecia Uczniowskiego Kulubu Sportowego „TOMITA” JUDO

Nowa Holandia – 26 września 2009
12.00 - Uroczyste rozpoczęcie obchodów, powitanie gości,    
                    przedstawienie programu
12.10 – Kartka z kalendarza – historia klubu, sukcesy
12.30 – Turniej drużyn: TOMITA Elbląg–ZATOKA Braniewo
13.30 – Pokazy zawodników w 3 grupach: dzieci, młodzicy,                  
                     juniorzy
14.00 – Podziękowania zasłużonym, ogłoszenie wyników  
                     turnieju, dekoracja
14.20 – Tort urodzinowy – 10 LAT, poczęstunek

14.30 – Gry i zabawy sportowe
            Zakończenie przewidziane na godzinę 16.00

O Klubie

Klub powstał w dniu 11 października 1999 r. jako kontynuator UKS WILKI.
Jego patronem został Hiromi Tomita - legendarny trener japoński, który w latach siedemdziesiątych wprowadzał japońskie metody judo w Polsce. Był wychowawcą i trenerem wielu zawodników, pierwszych Olimpijczyków polskiego judo. Uczył polskich judoków japońskiej doskonałości technicznej, ale wpajał też zasady moralne i wiarę, iż aby pokonywać innych, uprzednio trzeba nauczyć się pokonywać własne słabości, w tym słabości natury moralnej.
Klub Tomita jako jedyny w Polsce ma pozwolenie Hiromi Tomity na używanie jego nazwiska w nazwie klubu.
Trenerami Klubu są:
- od chwili powstania  - Zbigniew Wołoszyn
od dwóch lat dziećmi opiekuje się Paweł Stoba.

Trenerem był też do 2003 r. Wiesław Chaberski - były zawodnik kadry olimpijskiej.
Klub Tomita działa na zasadach Stowarzyszenia. Kierują nim rodzice uczniów uczestniczących w treningach. Klub jest finansowany przede wszystkim z dotacji Urzędu Miasta oraz składek rodziców, wspomagany jest przez PZJ i OZJ, oraz prywatnych sponsorów.
Jest organizacją bardzo kameralną, liczy średnio 40 zawodników, ze wszystkich kategorii wiekowych. Ta kameralność  pozwala trenerom poświęcać więcej uwagi każdej jednostce. Daje to również możliwość osiągania wysokich lokat w ogólnej klasyfikacji klubów judo w Polsce, pomimo niewielkiej liczby zawodników.
W historii UKS Tomita powołane były trzy zarządy pod przewodnictwem trzech prezesów: Władysława Krajewskiego, Zbigniewa Marszyckiego i aktualnie Wioletty Kołtunowskiej. Od początku powstania Klubu aż do  tego roku w zarządzie działał Mirosław Sakowski – wiece prezes warmińsko-mazurskiego Okręgowego Związku Judo.
Tomita to  klub na swój sposób elitarny, gdzie rodzice, kierując jego pracą, zabiegając o środki na funkcjonowanie klubu i rozwój zawodników, kierują się dobrem najwyższym – dobrem swych własnych dzieci. Każdy z małych i młodych zawodników czuje się w klubie wartościowy i potrzebny. To również zasługa wyjątkowego człowieka jakim jest trener Zbigniew Wołoszyn.

Organizacja czasu dzieci i młodzieży przez UKS Tomita


Zawodnicy klubowi uczestniczą w treningach judo( dzieci młodsze dwa- trzy razy w tygodniu, młodzież codziennie), raz w tygodniu klub zapewnia starszym zajęcia na siłowni przy ul. Saperów,  raz w tygodniu, w soboty rano, do biegów po Bażantarni zaproszeni są wszyscy, zarówno młodzi jak i rodzice zawodników pod opieką trenera Wołoszyna. Wszyscy zawodnicy od najmłodszych począwszy, zachęcani są do uczestnictwa w zawodach i turniejach rangi miejskiej,  wojewódzkiej, międzywojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Organizowany jest transport i opieka trenera właściwego dla danej grupy wiekowej. W wyjazdach, transporcie i opiece nad zawodnikami pomagają także ich rodzice.

Dla starszej grupy organizowane są wyjazdy na randori do Gdańska, gdzie judocy mają możliwość sprawdzenia swoich sił i umiejętności w walkach sparingowych  z zawodnikami z całego województwa Pomorskiego.  Organizowane są wyjazdy na obozy i Turnieje Międzynarodowe, m.in. na Litwę, do Rosji, Niemiec, Szwecji, Cetniewa,  Szczyrku, Warszawy, Zakopanego, Jakubowa, Starego Kaleńska….
Zimą organizowane są zimowiska w formie półkolonii, podczas których odbywają się codziennie dwa treningi – rano i popołudniu, zapewnione są posiłki, wyjścia na basen i lodowisko, oraz biegi po Wysoczyźnie Elbląskiej. Dzieci i młodzież spotykają się z przedstawicielami i mistrzami polskiego i światowego judo, trenują razem z nimi doskonaląc swoją technikę i kształcąc postawy sportowe.  Do Mistrzów polskiego judo z którymi zetknęli się zawodnicy Tomity należą: Hiromi Tomita, Rafał Kubacki, Paweł Nastula, Aneta Szczepańska, Robert Krawczyk, Przemysław Matyjaszek, Waldemar Legień, Antoni Zajkowski.

Osiągnięcia niektórych zawodników UKS Tomita


Przemek Źródło – nasz wychowanek,  absolwent AZS AWF Warszawa, wielokrotny Mistrz, Vice Mistrz i brązowy Medalista Mistrzostw Polski Młodzików, Kadetów, Juniorów, Młodzieży i Seniorów. Aktualnie Trener  judo i nauczyciel WF w Warszawie.
Patryk Pacer -   Mistrz Polski Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
Michał Sakowski – absolwent AZS AWFiS Gdańsk, brązowy medalista Pucharu Polski Juniorów, Mistrz Akademickich Mistrzostw Polski Juniorów
Daniel Paczkowski -  brązowy medalista Pucharu Polski Juniorów Młodszych
Michał Borowy i Piotr Gojlik -  zdobywcy punktów w klasyfikacji ogólnopolskiej .
Rafał Jędraszek – wielokrotny brązowy medalista Pucharu Polski OTK Juniorów Młodszych, brązowy medalista Mistrzostw polski Juniorów, brązowy medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, punktowane V i VII miejsca w wielu Mistrzostwach i Pucharach Polski Juniorów Młodszych, Juniorów i Młodzieży
Lubomir Adamiak – złoty i brązowy medalista Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski Młodzików, brązowy medalista Pucharu Polski Młodzików i Juniorów Młodszych,  Vice Mistrz  Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży,  IX miejsce w Międzynarodowym Turnieju Nadziei Olimpijskich, V miejsce Pucharu Polski Juniorów Młodszych  
Piotr Kokoszka – brązowy medalista Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski i Pucharu Polski  Młodzików i Juniorów Młodszych, VII miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
Kamil Piórkowski – złoty medalista Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski Młodzików, V miejsce na Pucharze Polski Juniorów Młodszych.

Większość wymienionych zawodników była również wielokrotnie nagrodzona przez Prezydenta miasta Elbląg i przez Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu w Olsztynie za osiągnięcia sportowe ważne dla miasta i województwa. Wszyscy aktualnie trenujący zawodnicy od kategorii  Młodzików w górę są członkami warmińsko -mazurskiej kadry wojewódzkiej judo.

Członkowie Klubu Tomita odnoszą sukcesy nie tylko w judo. Startując w barwach szkół do których uczęszczają, zdobywają nagrody na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, międzywojewódzkim i ogólnopolskim w innych dziedzinach sportu: lekkoatletyce i w grach zespołowych. Do takich zawodników należy m.in. Lubomir Adamiak, który w barwach MKS Truso trenując piłkę ręczną pod opieką Grzegorza Czapli zdobył tytuły: Najlepszego Bramkarza Polski Ogólnopolskiej Gimnazjady, najlepszego bramkarza Półfinałów Mistrzostw Polski Młodzików i najlepszego bramkarza ćwierćfinałów Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych i brązowy medal Ogólnopolskiej Gimnazjady.
Inny zawodnik Tomity sięgnął ku sławie artysty, z powodzeniem kreując jako 11 – sto letni młodzian tytułową rolę w spektaklu ,,O dwóch takich co ukradli księżyc’’ w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu w reż. Cezarego Domagały.

Nazwę JUDO można tłumaczyć jako "drogę do zwinności" lub "drogę ustępowania" (JU - zwinnie, ustępować; DO - droga, zasada), a droga , którą wskazują młodzieży  Tomity trenerzy to droga zasad, sportowego ducha i Fair Play w życiu prywatnym i sportowym. I niech taka droga prowadzi całą elbląską Młodzież!

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7953531742096