Piątek, 21.01.2022, Imieniny: Agnieszka, Inez, Jaroslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radni mają propozycje do budżetu, ale nie wiedzą skąd wziąć na nie pieniądze?

07.12.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Radni mają propozycje do budżetu, ale nie wiedzą skąd wziąć na nie pieniądze?
Debata budżetowa
Dziś (7 grudnia) w trybie zdalnym odbyła się debata budżetowa. Radni i mieszkańcy mieli okazję wyrazić swoje zdanie na temat przedstawionego przez Prezydenta Elbląga projektu budżetu miasta na 2022 rok. Czy skorzystali z tej możliwości?
 
 
- Budżet, który przewidujemy na 2022 r. jest budżetem bardzo trudnym. Tracimy kolejne środki ze względu na wejście Polskiego Ładu. Według obliczeń, które mamy i zmianie podatkowej z 8 na 30 tys., ubytek, który szacuje Ministerstwo Finansów jest nierealistyczny. Jest zbyt mały – zaznaczył Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
 
Prezydent zaznaczył, że przy obliczeniach przyjęto nadwyżkę operacyjną 1 mln 900 tys. zł. - Dzisiaj już wiemy, że niekoniecznie tak to będzie wyglądało – dodał Witold Wróblewski. - Jeśli chodzi o PIT to Minister policzył, że 10 mln 800 tys. zł miałoby być mniej, ale to jest zbyt optymistyczne. To niedoszacowana strata, którą poniesiemy.
 
 
Tak samo trudno jest mi wytłumaczyć skąd miałby nastąpić wzrost o 50 proc. CIT-u, kiedy firmy w tej chwili, z informacji, które do mnie docierają, są w trudnej sytuacji finansowej. Ten wzrost na CIT dla mnie nie ma żadnego uzasadnienia, ale przyjęliśmy do projektu budżetu te wskaźniki tak, jak nakazuje prawo budżetowe
 
– podkreślił Witold Wróblewski.
 
 
Przez godzinę Skarbniczka Miasta Rozalia Grynis omawiała projekt budżetu na 2022. Później radni mieli okazję podzielić się swoimi przemyśleniami.
 
Propozycji do budżetu było niewiele. Wśród nich była budowa dwóch przejść dla pieszych. - Prosiłabym o wykonanie przejścia dla pieszych wraz z remontem chodnika na ulicy Mazurskiej, za skrzyżowaniem od ul. Kwiatkowskiego w kierunku zakładów pracy usytuowanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Szacunkowy koszt to ok. 150 tys. zł. Drugi wniosek dotyczy przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Wiejskiej z ul. Podgórną. Zadanie to polegałoby na wykonaniu wyniesionej powierzchni skrzyżowania wraz z przejściami dla pieszych. Szacunkowy koszt to również ok. 150 tys. zł – mówiła radna PiS Halina Sałata.
 
Radna zaproponowała, aby zmniejszyć o 300 tys. środki w dziale „Różne rozliczenia. Rezerwa ogólna“ i przeznaczyć je na dział „Transport i łączność“.
 
Kolejną propozycję do budżetu zgłosiła radna PiS Jolanta Lisewska.
 
Chciałam prosić pana prezydenta, aby pochylił się nad płacami pracowników. Już teraz ich płaca oscyluje w granicach płacy najniższej, a tak chyba nie powinno być, aby pracownicy otrzymywali podwyżki związane ze wzrostem płacy minimalnej
 
– stwierdziła.
 
 
Komu, zdaniem radnej, należy zwiększyć pensje? - Chodzi mi o płace w urzędzie, w żłobkach, przedszkolach, w jednostkach miejskich – dodała Jolanta Lisewska.
 
Radna zwróciła się także z prośbą o ujęcie w budżecie miasta budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 23. Niestety Jolanta Lisewska nie przedstawiła źródła finansowania swoich propozycji.
 
W imieniu Klubu Radnych KWW Witolda Wróblewskiego radny Krzysztof Konert złożył wniosek o zaplanowanie w budżecie odbudowy Mostku Elewów w Bażantarni.
 
Odbudowa mostku byłaby taką kropką nad „i” jeżeli chodzi o Bażantarnię
 
– stwierdził Krzysztof Konert.
 
 
Klub Radnych KWW Witolda Wróblewskiego szacuje, że odbudowa Mostku wyniosłaby 500 tys. zł. - Może wystarczy, może trzeba będzie pozyskać środki – dodał.
 
Radny nie podał jednak źródła finansowania tego wniosku.
 
Głos w debacie zabrał też mieszkaniec - Jacek Brzeźny, który zaproponował, aby „wydać pieniądze na inwestycje niezbędne lub przynoszące dochody”.
 
Nad projektem budżetu naszego miasta na przyszły rok radni będą głosować podczas ostatniej w tym roku sesji RM, która zaplanowana jest na 29 grudnia.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Kryspin
  Wtorek, 07.12

  Radni PiS powinni załatwiać pieniądze do miejskiego budżetu od swoich warszawskich kolegów. Jak na Podkarpacie czy Podlasie kasa jest dawana na stole i pod stołem to dlaczego nie tu? Pokażcie co warta jest wasza przynależność do partii rządzącej.

 2. 2
  +13
  ~ Świnka skarbonka
  Wtorek, 07.12

  No jak zwiększyli sobie kasę za zdalną ,ciężką pracę więc niech wrzucają do świnki skarbonki i będą mogli realizować swoje wspaniale pomysly ,ktore w ostatniej kadencji wyniosly Ellbląg na szczyt rozwoju -:)Kryspinku gdyby radni z poza PIS tak bardzo narzekali to uniesliby się honorem i odrzucili kasę więc trochę więcej obiektywizmu w ocenie i pamiętaj, ze kasa i stołek to łakomy kąsek i większość się połaszczy za cenę honoru i przyzwoitości

 3. 3
  +18
  ~ Kassandra
  Wtorek, 07.12

  obniżyć gaże Pana Wróblewskiego i jego dworu (zastępcom i kilkudziesięciu dyrektorom (np. 2 osoby, w tym 1 dyrektor), obniżyć diety bezradnym

 4. 4
  +5
  ~ wuj onkel
  Wtorek, 07.12

  ~ Kryspin - popieram , też chciałbym przeczytać co poseł Leonard Krasulski przez 18 lat zasiadania w sejmie zalatwił dla swojego miasta .

 5. 5
  +14
  ~ Jak to skąd ?
  Wtorek, 07.12

  Z...diet radnych. I pieniądze na inwestycje będą ;)

 6. 6
  +15
  ~ Ja wiem
  Wtorek, 07.12

  Może zw swoich podwyżek zrezygnują. I główny nierób również

 7. 7
  +17
  ~ reee
  Środa, 08.12

  paranoja w tym mieście, Wróblewski szasta kasą na pomniki dla Koseckiej, mąż Marysi nieporadnej zostaje dyrektorem EPT, i guzik robi, w porcie nic a nic nie robią a Zgliński, Wilkowa i Piór kasę dużą biorą co miesiąc, w zarządzaniu kryzysowym siedzi emeryt Świniarski i guzik robi jak i reszta świty nieroba prezydenta, a teraz jeszcze podostawali wielkie podwyżki, skandal goni skandal, Czyżyk i Missan też mają za uszami, i wiele jeszcze, dziury w chodnikach w centrum miasta

 8. 8
  +12
  ~ lump
  Środa, 08.12

  NIech zrezugnuja z diet .

 9. 9
  +8
  ~ Skąd
  Środa, 08.12

  Niech olsztyn odda to co zabrał. Porównajmy dwa równorzędne miasta tylko budżet O połowę mniejszy ma Elbląg. To skandal.

 10. 10
  +13
  ~ Pan Japa i Japowie
  Środa, 08.12

  Szanowni lokalni wyznawcy "pana szuchewycza" i "pan szuchewycz" Konert - po polsku to nie "odbudowa mostku" tylko mostka. Kto? co? - mostek. Jeżeli się mylę to przepraszam inspektora "pana szuchewycza" ksywa " tego mostku". No i zacięta płyta Wróblewskiego - okradli mnie! jesteście hipokryci w komplecie - całe koryto tydzień temu wydało kkolosalną kasę na swoje bezwstydne podwyżki. teraz bredzicie o braku kasy na przejście przez jezdnię. O boisko SP23 pytajcie Nowaka, który nie jest w samorządzie - chyba jasno opowiedział gdzie ma dzieci i boisko - na tym siedzi Wróblewski. Gdybym miał wpływ na budżet, to za ostatni grosz zatrudnił bym , tylko dla zarządu miasta i RM, psychiatrę, bo psycholog Wojciech nie da rady. Przecież wy macie rodziny, dzieci, wnuki - nie wstyd wam wobec nich?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2174890041351