Piątek, 7.10.2022, Imieniny: Petra, Fryderyka, Artur
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Poseł Protas: Prosimy tylko o rzetelne traktowanie każdego regionu i nie dzielenie Polski na A i B

22.01.2021, 19:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poseł Protas: Prosimy tylko o rzetelne traktowanie każdego regionu i nie dzielenie Polski na A i B

- Pan premier Morawiecki mówił parę lat temu, że strategia jego rządu będzie opierała się na tym, żeby wzmocnić regiony, miasta, samorządy, które są w największej potrzebie (...) Niewątpliwie woj. warmińsko-mazurskie, sam Elblag, region elbląski, do takich regionów należą. Mieliśmy nadzieję na wsparcie. Niestety tak się nie dzieje - stwierdził Poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Protas.
 

Podczas zdalnej konferencji prasowej poseł KO Jacek Protas podkreślił, że brak pomocy ze strony rządu przejawia się "w szeregu różnych działań".
 

Nie tak dawno całą Polskę obiegła sytuacja o rozdysponowaniu drugiej transzy środków z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To duża kwota - 4,3 miliarda złotych, która została rozdysponowana w tej transzy. Całość to w sumie 6 miliardów. Okazało się, że województwo podkarpackie, które jest porównywalne do naszego, otrzymało 452 mln zł wsparcia z tego Funduszu, a woj. małopolskie 402 miliony. Natomiast województwo warmińsko-mazurskie 138 milionów. To wielka dysproporcja

- zaznaczył Jacek Protas.
 

Poseł zwrócił także uwagę, że elbląskie inwestycje, na które Prezydent naszego miasta ubiegał się o dofinansowanie, nie otrzymały wsparcia. - Zarówno Elbląg, jak i Olsztyn i wiele, wiele samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego nie otrzymało wsparcia, dlatego, że ten podział był po prostu niesprawiedliwy - stwierdził.
 

 

Stałem na czele zespołu, który kontrolował pana premiera w tym zakresie i jednoznacznie mam na to dowody, oryginalne dokumenty, że 11-osobowa komisja, którą powołał pan premier z urzędników KPRM-u (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - przyp.red.) nie spotkała się ani razu, żeby rozpatrzeć te wnioski

- zaznaczył poseł.


Jak zapewniał Jacek Protas to nie koniec "dziwnych sytuacji". - Przedstawiono do zatwierdzenia gotową listę do dofinansowania bez żadnych kryteriów oceny, bez żadnych protokołów oceny, procedury. Politycznie przygotowana lista. Członkowie komisji tylko głosowali nad tymi wnioskami. Do oceny było 10 tys. 425 wniosków. Rekordziści zagłosowali już po 6 minutach, czyli 6 minut na ocenę 10 tys. wniosków. Brzmi to jak żart, ale nam nie jest do śmiechu. To świadczy, że nie ma żadnych transparentnych zasad wsparcia Samorzadu Terytorialnego i nie ma również w tym  zakresie równości między regionami - podkreślił.
 

W ubiegłym tygodniu wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że ok. 200 gmin górskich otrzyma wsparcie finansowe. Na ten cel przeznaczonych ma zostać ponad 700 mln. zł. (maksymalnie 8 mln zł na pojedynczą gminę). - Mają otrzymać wsparcie finansowe ze względu na to, że te gminy i ich przedsiębiorcy ponieśli straty w wyniku lockdownu gospodarki - zaznaczył Jacek Protas. - Chodzi o straty szczególnie w branży turystycznej. Tylko 200 gmnin górskich. Pytanie: dlaczego? Czy w województwie warmińsko-mazurskiem czy pomorskim nie ma gmin, przedsiębiorców, którzy z powodu   lockdownu turystyki stracili ogromne pieniądze? Otóż są. Wiele gmin na terenie naszego województwa takiego wsparcia potrzebuje.
 

Poseł wystosował apel do Premiera, aby uwzględnił także inne samorządy, które mają na swoim terenie dużo "przedsiębiorców turystycznych". - Prosimy tylko o rzetelne traktowanie każdego regionu i nie dzielenie Polski na A i B - dodał Jacek Protas.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ Do_pomorskiego
  Piątek, 22.01

  Jak nie chcecie, żeby Elbląg był w Polsce B to zawalczcie, żeby włączono nas do regiony gdańskiego i woj, pomorskiego, zgodnie z prawdą historyczną i geograficzną. Inaczej to zwykłe pitolenie, żeby tylko posprzeczać się z PiS-em.

 2. 2
  +18
  ~ spoko
  Piątek, 22.01

  Panie Protas w Brukseli głosujecie zawsze na NIE jeżeli są dotacje dla Polski

 3. 3
  +27
  ~ ARGO
  Piątek, 22.01

  A kto podzielił Elbląg z Olsztynem

 4. 4
  +32
  ~ li
  Piątek, 22.01

  A jak jest Elbląg traktowany w stosunku doOlsztyna ?

 5. 5
  +34
  ~ ki
  Piątek, 22.01

  A czemu nie bazuje pan na porównaniu środków finansowych przydzielanych dla Olsztyna w stosunku do Elbląga

 6. 6
  +4
  ~ Kolo
  Sobota, 23.01

  Olszczyn.

 7. 7
  +26
  ~ Jamaleg
  Sobota, 23.01

  Co zrobił dla Elbląga protas kiedy rządził województwem?

 8. 8
  +9
  ~ obserwator
  Sobota, 23.01

  zasada ,,kto nie z nami ,ten przeciwko nam".tyle w temacie.

 9. 9
  +10
  ~ hentai
  Sobota, 23.01

  Ściemniacze z PO dobrze że to Wasz koniec.

 10. 10
  +21
  ~ MO
  Sobota, 23.01

  Jako poseł - czemu nie pilnuje pan rzetelnego podziału środków finansowych w województwie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2560830116272