Sobota, 8.05.2021, Imieniny: Stanislaw, Eryk, Liza
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Mały lockdown uderza w hotelarzy. "Będzie gorzej niż wiosną"

10.11.2020, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Mały lockdown uderza w hotelarzy. "Będzie gorzej niż wiosną"

Nic odkrywczego nie powiem. Jest bardzo ciężko. Jeszcze ciężej niż wiosną. Wtedy wydawało się, że to potrwa chwilę, a teraz wiemy, że tak może być nawet do kolejnej wiosny - mówi  menadżer jednego z elbląskich hoteli. W miony weekend hotelarze dołączyli do branż, zagrożonych w wyniku wprowadzanych obostrzeń. 

Zakażonych koronawirusem cały czas przybywa w gwałtownym tempie. Na razie nic nie wskazuje na to, że udało nam się zatrzymać drugą falę pandemii. Od kilku tygodni rząd etapami, wprowadza kolejne obostrzenia, które mają zmniejszyć liczbę zachorowań na COVID-19. Najpierw zamknięto siłownie i baseny, potem restauracje, a od ubiegłej soboty (7 listopada) obostrzenia dotyczą również branży hotelarskiej. Do 29 listopada hotele są dostępne tylko dla: osób w podróży służbowej, sportowców w czasie zgrupować czy zawodów.

Obecna sytuacja będzie dla nas jeszcze bardziej dotkliwa niż lockdown, który mieliśmy na wiosnę. Wtedy ludzie się przestraszyli, sami odwoływali rezerwację. Teraz też się boją, ale chcą mimo to żyć, po tygodniach pracy zdalnej, wyjść z domu. Mamy więc sytuację, że goście chcą nas odwiedzać, a my musimy im odmawiać. Dodatkowo obawiamy się, że tym razem te obostrzenia będą obowiązywały dłużej niż poprzednio, a pomoc od rządu będzie mniejsza

- mówi Marta Kotowska-Sokołowska, kierownik hotelu Młyn w Elblągu. 

Nowe obostrzenie, dla wielu szczególnie mniejszych pensjonatów i hotelików może być równoznaczne z przeprowadzeniem zwolnień, a w efekcie nawet zamknięcia. Dlatego hotelarze połączyli siły z innymi branżami poszkodowanymi przez lockdown: gastronomiczną, fitness, transportem autokarowym oraz branżą spotkań i wydarzeń, organizującą m.in. konferencje, targi, czy wydarzenia artystyczno-rozrywkowe, jak np. koncerty, festiwale muzyczne oraz firmy z zaplecza technicznego wydarzeń, targów, imprez rozrywkowo-artystycznych. Wspólnie domagają się od rządu wsparcia, które pomoże im przetrwać. 

Sytuacja branż zamkniętych w związku z rozwijającą się dynamicznie pandemią pogarsza się z dnia na dzień, stawiając te gałęzie polskiej gospodarki na krawędzi dalszego przetrwania

- podkreślają przedstawiciele branż, współtwórcy inicjatywy Silniejsi Razem.

Postulują do premiera Mateusza Morawieckiego m.in. o umorzenie w 100 proc. subwencji PFR dla firm z sektora branż dotkniętych ograniczeniami, dodatkowy nabór subwencji PFR dla branż dotkniętych ograniczeniami, rekompensat za okres ograniczenia działalności przedsiębiorstw - dofinansowanie działalności w wysokości 50 proc. przychodów odpowiadających analogicznemu okresowi z 2019 r., przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży, zawieszenia spłaty kredytów hipotecznych/rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50 proc., w dowolnych dwóch miesiącach, od września 2020 r. oraz dofinansowania obniżonego wynagrodzenia do 80 proc. etatu, w wysokości 40 proc. pierwotnego wynagrodzenia. Petycję w tej sprawie można podpisać online.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --3
  ~ Mysle ze...
  Wtorek, 10.11

  Wystarczy wziąć fv na firmę i można normalnie być w hotelu. Hotelowcy- nie martwcie się- dużo ludzi to wykorzysta;)

 2. 2
  +6
  ~ nauczka
  Wtorek, 10.11

  Marzec br nic nie nauczył wszystkich.Co wyprawialiście w lato,grile ,balangi.Plaże pełne a jak ktoś wszedł do sklepu w masce to wy wyśmiewaliście sie.To teraz cierpcie,bankrutujcie głupcy.

 3. 3
  +2
  ~ Hhhhh
  Wtorek, 10.11

  Maseczki ludzie noszą,sklepy zamknięte i inne branże a tu skok zachorowań , czy rządzący nie wiedzą że to nic nie da. A może wierzą, że jak wprowadzili obostrzenia to wirus się obrazi i pójdzie z Polski. Za to co rząd wypłaci odszkodowania ( o ile to zrobi) to by zainwestował te pieniądze na walkę z covid. Brak pieniędzy z podatków , skąd mają na tą wszelaką pomoc.

 4. 4
  --2
  ~ ZDEJM KAGANIEC, WŁĄCZ MYŚLENIE
  Wtorek, 10.11

  Bez skrupułów pozywać rząd do sądu za nielegalne prawem wprowadzane reztrykcje.

 5. 5
  +1
  ~ sceptyk
  Wtorek, 10.11

  a skąd hotele macie, pewnie z ciężkiej i twórczej pracy co?

 6. 6
  +1
  ~ klik
  Środa, 11.11

  Czy pani kierownik hotelu siebie słyszy? Jak ktoś chce wyjść z domu / bo pracuje zdalnie / to nie będzie zainteresowany żadnym innym pomieszczeniem i hotelem też proszę pani - tylko spacer, jazda na rowerze, bieg na świeżym powietrzu, to jest odstresowanie a nie przybycie do pani hotelu.

 7. 7
  0
  ~ wuj onkel
  Środa, 11.11

  bez pol litra nie zrozumiesz sensu zamykania hoteli , kin , silowni , basenów ,sklepow meblowych , itp. ktore dzialaly zgodnie z obostrzonymi przepisami i nie bylo tam zarażeń , a otwarciem kościołów .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2036080360413