Sobota, 6.03.2021, Imieniny: Róza, Wiktor, Jordan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator Jerzy Wcisła apeluje: Polsce grozi utrata ogromnych środków

07.10.2019, 17:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Jerzy Wcisła apeluje: Polsce grozi utrata ogromnych środków
Fot. Ryszard Biel
- Ok. miesiąc temu ujawniono treść wystąpienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Ardanowskiego do kadry kierowniczej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym do dyrektorów oddziałów regionalnych. Obraz Agencji, jak ją sam Minister nazwał, jest skandalicznie zły – mówił senator PO Jerzy Wcisła podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.
 
W czym tkwi problem? - Przede wszystkim są ogromne zaległości w wypłacaniu rolnikom środków z różnych programów, dopłat unijnych – zaznaczył Jerzy Wcisła. - Zdaniem Ministra skala opóźnień jest tak wielka, że, jak określił Minister, „jesteśmy na etapie realnego zagrożenia utraty pieniędzy unijnych”.
 
 
Tu warto dodać, że jest to największa agencja płatnicza w Europie. Zatrudnia ok. 11 tys. osób, z czego, jak sam Minister przyznał, „chyba wszyscy jesteście z rekomendacji politycznej Prawa i Sprawiedliwości” – mówił to o kadrze kierowniczej szczebla regionalnego
 
– podkreślił Jerzy Wcisła.
 
Senator powołał się na raport NIK z października 2018 r. - Mówił on o niewydolności systemu zarządzania w Agencji – dodał Jerzy Wcisła. - Biorąc pod uwagę fakt, że Agencja zarządza rekordowo dużymi pieniędzmi, bo aż 32 mld euro, czyli 120 mld zł, tak złe referencje grożą Polsce ogromnymi stratami.
 
 
Z raportów Ministerstwa wynika, że w lipcu i sierpniu wskaźniki zagospodarowania pieniędzy na Rozwój Obszarów Wiejskich (8,6 mld euro) czy na rybołówstwo (0,5 mld euro) wyniosły zaledwie 30—34%. I rzeczywiście grozi Polsce utrata ogromnych środków. Mało tego, niewykorzystanie obecnej puli za skutkuje zmniejszeniem kwot dla rolnictwa w nowej perspektywie, a co za tym idzie pogorszeniem sytuacji rolników i wzrostem cen
 
– apeluje senaror PO.
 
Zdaniem Jerzego Wcisły niewykorzystanie obecnej puli za skutkuje zmniejszeniem kwot dla rolnictwa w nowej perspektywie. - Opowieści o tym, że ten rząd zdoła zrównać dopłaty w polskim rolnictwie do dopłat w państwach zachodnich możemy włożyć miedzy bajki, nie utrzyma nawet obecnego poziomu dopłat. Tym bardziej, że kandydatura Janusza Wojciechowskiego na komisarza unijnego jeśli wywarła wrażenie w Brukseli, to był to śmiech politowania nad niekompetencją – zauważa Jerzy Wcisła. - Jakie to będzie miało skutki dla nas? rolnicy staną się biedniejsi, droższą żywność trudniej będzie wyeksportować, wszyscy zapłacą więcej za żywność. Ogólnie, po prostu, zbiedniejemy.
 
- Dlatego postanowiłem zaapelować do dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Olsztynie Leszka Potorskiego, by ujawnił jaka jest sytuacja w naszym województwie. Podobne pytania zadaję też kierownikom Biur Powiatowych w Elblągu, w Bartoszycach, w Braniewie i Lidzbarku Warmińskim – wymienia Jerzy Wcisła.
 
O co pyta senator? - Jaki jest stopień zaawansowania wypłat środków dla rolników w poszczególnych programach? W tym: ile wniosków jest zgłoszonych i na jaką wartość, ile wniosków zostało zrealizowanych, a ile wniosków czeka na realizację? Czy terminy realizacji były przekładane? Kiedy były składane najwcześniejsze wnioski z grupy nierozpatrzonych? W ilu sprawach związanych z wnioskami toczą się postępowania sądowe? - wymienia Jerzy Wcisła. - Czy istnieje zagrożenie, że Agencja nie poradzi sobie z wypłatą należnych środków? Jeżeli tak, to czy, kiedy i z jakim skutkiem informował Pan o tym swoich przełożonych? Ilu pracowników zatrudnia Agencja i poszczególne oddziały? Ilu pracowników zostało zatrudnionych po roku 2015? Ilu pracowników szczebla kierowniczego zostało zatrudnionych po roku 2015? Ilu z ww. pracowników zostało zatrudnionych w drodze otwartego konkursu?
 
- Mamy powody bać się o przyszłość. Środki unijne dla rolników oznaczają stabilność finansową lub jej brak dla kilku milionów ludzi, związanych z rolnictwem, przetwórstwem, handlem żywnością – dodał senator PO.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +36
  ~ Pawel
  Poniedziałek, 07.10

  Jeśli Polsce grozi odpływ dotacji, to większość Polaków już wie, że tak będzie tylko i wyłącznie przez wasze nieustanne wysiłki aby Polakom te środki odebrano. Róbcie dalej w swoje gniazdo, w żadnym kraju takich zdrajców nie ma.

 2. 2
  +29
  ~ Tv pkazalo
  Poniedziałek, 07.10

  To wy P O ryjecie w U E by pognebic Polakom życie. Po co jezdzili ci z P O tam by kryć,by jatrzyc. Won.

 3. 3
  +25
  ~ wciśnięty portas
  Poniedziałek, 07.10

  Znowu ci dwaj. Ostatnio taki afisz wisiał w Arizonie pod koniec 1901 roku. Ciągle ich szukają? Zmienili specjalizację - z wód rzeczno - morskich przeszli do wód rolnych. Martwię się o ich zdrowie (wszystkich kandydujących), bo plotą wszystko co złapią. Dlaczego dziennikarze kabaret uznają za politykę. Odwrotnie - tak. Kozioł chwali się , że sprawy zdrowia można załatwiać w Elblągu przez internet. Może niech ci dwaj spróbują i w ten sposób zrobią coś pożytecznego. Ja bym im zalecił bicze lodowatą wodą po elektrowniach jądrowych.

 4. 4
  +25
  ~ Mayk
  Poniedziałek, 07.10

  To już nie twój problem i nie strasz bo się ze...z.

 5. 5
  +18
  ~ b0ss
  Poniedziałek, 07.10

  Nasi elbląscy politycy (nie ważne jakiej opcji) to, porównując do piłki nożnej, II liga (czyli 3).

 6. 6
  --17
  ~ agent tomek
  Poniedziałek, 07.10

  Czy to przypadek, że ogromne ilości popegeerowskich gruntów po likwidacji PGR-ów "przytulili" ludzie dzisiejszej "dobrej zmiany"? Jakby kto nie wiedział: Porozumienie Centrum było jednym z głównych koalicjantów tworzących rząd Bieleckiego, za którego zlikwidowano PGR-y...

 7. 7
  +27
  ~ ursus
  Poniedziałek, 07.10

  Alęz podłe POwskie szumowiny. POszli won!

 8. 8
  +22
  ~ Kronikarz Truso
  Poniedziałek, 07.10

  krokodyle łzy targowiczan - kanon obłudy i fałszu !!!

 9. 9
  +11
  ~ 1234
  Poniedziałek, 07.10

  Na PGR dorobili sie tez ich dyrektorzy. A duzo czesc dziesiejszej opozycji inz krolem europy to gdzie byla. A Balcerowicz tez swoje dolozyl. Takze wszysykie partie sie dolozyly do zniszczenia PGR. Mysle ze dzisia rzadzacy najmniej.

 10. 10
  +24
  pampi - ZAWADA
  Poniedziałek, 07.10

  Kto Pana jeszcze słucha ??

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5183851718903