Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator Wcisła do Ministra Błaszczaka: Po 60 latach obecności w Elblągu sztab 16 PDZ wędruje po Polsce

23.09.2019, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Wcisła do Ministra Błaszczaka: Po 60 latach obecności w Elblągu sztab 16 PDZ wędruje po Polsce
Fot. Ryszard Biel
Senator Jerzy Wcisła złożył oświadczenie skierowane do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka dotyczące przeniesienia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. - Nie ma w Elblągu akceptacji dla pomysłu wyprowadzenia sztabu 16 PDZ. Ja też tego nie akceptuję – zaznaczył senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła.
 
Podczas zwołanej dziś konferencji prasowej Jerzy Wcisła stwierdził, że po 60 latach obecności w Elblągu sztab 16 PDZ wędruje po Polsce. - 6 marca zapadła decyzja o przeniesieniu sztabu do Białobrzegów. 1 czerwca 2017  roku protestowałem przeciwko tej decyzji, przypominając, że jeszcze kilka tygodni wcześniej uważano, że lokalizacji dowództw dywizji NATO i  16 PDZ w Elblągu usprawni dowodzenie i jest przemyślanym projektem wojskowym – mówił senator. -. I że Elbląg nie jest jednym miastem w Polsce, w którym stacjonują dowództwa polskich i międzynarodowych jednostek wojskowych.
 
 
Wspomniałem o budowie Kanału przez Mierzeję ze względów wojskowych, co moim zdaniem świadczyło o tym, że właśnie strefa przy granicy polsko-rosyjskiej - uznawana za najbardziej gorącą granicą Unii Europejskiej - wymaga silnego wzmocnienia wojskowego. Dlatego uznałem, że decyzja o przeniesieniu sztabu 16 PDZ jest nieprzemyślana i prosiłem o pozostawienie sztabu w Elblągu
 
– mówił Jerzy Wcisła.
 
Jaką odpowiedź uzyskał senator na swoją interpelację? - Że decyzja o przeniesieniu zapadła z ramach "Strategicznego Przeglądu Obronnego (SPO)" i "reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP" – przyznał Jerzy Wcisła. - Ministerstwo uzasadniało decyzję potrzebą "racjonalnego wykorzystania posiadanej infrastruktury wojskowej, a także wpisywania się w kierunki działań na rzecz wzmocnienia obronności RP".
 
 
Skoro tak „strategicznie” i dogłębnie była uzasadniona decyzja sprzed dwóch  lat, to co się wydarzyło, że teraz ministerstwo wycofuje się z tamtej decyzji i przenosi ponownie sztab na pogranicze polsko-rosyjskie, tyle że już nie do Elbląga, a do Olsztyna?
 
- pyta Jerzy Wcisła.
 
Zdaniem senatora to podważa uzasadnienia sprzed dwóch lat. -Przecież strategia obronna nie może zmieniać się z dnia na dzień – stwierdził Jerzy Wcisła. - Do obecnego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka piszę wprost, że moim zdaniem polska polityka obronna nie posiada żadnej strategii, albo wojsko jest przenoszone z miejsca na miejsce z powodów nie mających nic wspólnego z bezpieczeństwem i obronnością Polski.
 
Senator zadał Ministrowi kilka pytań. - Jaki był prawdziwy powód przeniesienia sztabu 16 PDZ z Elbląga do Białobrzegów i jakie czynniki zadecydowały, że został on uznany za nieaktualny? Jaki jest powód przeniesienia sztabu 16 PDZ z Białobrzegów do Olsztyna? Czy jest on zgodny ze „strategicznymi” założeniami, które były przyczyną przeniesienia sztabu z Elbląga do Białobrzegów? Czy brany był pod uwagę powrót sztabu 16 PDZ do Elbląga, w którym dywizja stacjonowała od 1948 r. i wielokrotnie wojsko otrzymywało wsparcie ze strony samorządów? Przypomnę, że 20 lat temu uznano, że z dwóch lokalizacji dywizji, Elbląg ma więcej atutów niż Olsztyn (gen. Waldemar Skrzypczak). Ile kosztowało przeniesienie sztabu 16 PDZ do Białobrzegów? Ile będzie kosztowało przeniesienie sztabu 16 PDZ do Olsztyna? - wymieniał Jerzy Wcisła.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ agent tomek
  Poniedziałek, 23.09

  Senator awansował do NATO , na sztabowego ?

 2. 2
  +1
  ~ hadziuk przed mamrotem
  Poniedziałek, 23.09

  Kiedy rodzaj męski staje się mężczyzną? Wstyd mi za nieboraka, bo bredzi coraz bardziej chorobowo. Nikt nie ma pomysłu na "przekop" poza kopaniem ale on i kozioł widzą miliony ton płynące do ujścia rzeki Elbląg - dalej rowu nie będzie. Sztab 16 PDZ jest już przenoszony do Olsztyna, a on woła że się nie zgadza - gdzie był gdy o tym dyskutowano w sztabach i poza nimi? Biedny chłopina i po ludzku mi go żal, ale to jest jego metoda na istnienie - bredzić byle były fotki. Solejuk też się załapał jako "kandydat" - poważny facet siedzi obok żałosnego i ani me ani be. Solejuk okrzyknięty najwyższym dobrem miejskim prezentuje się jak widać - z honorem pcha się na stołek darmowej reklamy.

 3. 3
  --1
  ~ 1125
  Poniedziałek, 23.09

  Jerzy ogarnij się ,jest poniemiecka kamienica do przejęcia ,twoi mają w tym smykałkę jak ludzi na bruku wywalić i zarobić miliony , ja mam temat dzielimy się na pół ,ty tylko tam swoje urzędowe kontakty odpal i się żyje,biedny i ciemny narodzie. I dobra poznaj łaskie pana dorzucę ci milion do twej kampanii wyborczej co byś mi tylko wszystko jak należy załatwiał. I tak okupant patologia obywatelska sobie żyje.

 4. 4
  +15
  ~ Fan Gargamela
  Poniedziałek, 23.09

  Nie no kuźwa nie będę komentował tej politycznej szopki............Panie Czyżyk nie daj się wciągnąć w jakieś banialuki!

 5. 5
  +13
  ~ Hegemonka
  Poniedziałek, 23.09

  żeby tylko takie mieć problemy ... typowe dla pasjonata motorówki

 6. 6
  +9
  ~ Maks
  Poniedziałek, 23.09

  Panie Skisła,a od kiedy w jednym miejscu są dwa sztaby dywizji???? Nie ma pan Skisła pojęcia o wojsku

 7. 7
  --1
  ~ adaa
  Poniedziałek, 23.09

  Hehe, jednak PO to amatorzy

 8. 8
  +15
  ~ wyborca
  Poniedziałek, 23.09

  Panie Czyżyk pan traci wyborców występując obok tego pana.

 9. 9
  +8
  ~ Tutejszy
  Poniedziałek, 23.09

  Panie Wcisła proszę się nie kompromitować. Istotą wojska jest mobilność i częste zmiany stacjonowania. Proszę nie manipulować.

 10. 10
  +10
  ~ Captain
  Poniedziałek, 23.09

  Naprawdę temat wojska dotyczy tych ktorzy mają jakiekolwiek pojęcie o służbie , wojsko to nie parkiet więc szukajcie innych tematów agitacyjnych i wyborczych !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.