Czwartek, 28.05.2020, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Zobacz zdjęcia z ostatnich obchodów Święta Dywizji w Elblągu. Gen. Marek Sokołowski: Sercem zawsze jesteśmy z wami

21.10.2017, 21:30:08 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz zdjęcia z ostatnich obchodów Święta Dywizji w Elblągu. Gen. Marek Sokołowski: Sercem zawsze jesteśmy z wami
Fot. Ryszard Biel

W Elblągu dowództwo dywizji stacjonowało od 1949 r. Niebawem jednak zostanie ono przeniesiona do Białobrzegów (nieopodal Warszawy). Dziś po raz ostatni w naszym mieście można było organizować uroczyste obchody z okazji Święta Dywizji.

Z okazji 98. Rocznicy Powstania 16 PDZ wczoraj (20 października), o godz. 18.00, w 16 Batalionie Dowodzenia na ul. Królewieckiej odbyła się Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Natomiast o godz. 20.00, na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbył się uroczysty Capstrzyk.

Na dziś przygotowano atrakcje dla elblążan. Od 12.00 do 16.00 na Starówce odbył się festyn.

Odbyła się między innymi prezentacja i promocja miast, w których stacjonują nasze jednostki, pokazy sprzętu wojskowego, zawody, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz wiele, wiele, bardzo wiele innych atrakcji, rozrywki i dobrej, żołnierskiej zabawy

– opowiada ppor Karol Frankowski.

Przed Ratuszem Staromiejskim, o godz. 14.00 miał miejsce Uroczysty Apel.
 

Dzisiejsza uroczystość jest dowodem naszego przywiązania do tradycji, z której wyrasta siła, z jaką każdego dnia realizujemy zadania stojące przed naszą dywizją oraz okazją do oddania czci i szacunku poprzednikom. Miniony rok to realizacja szeregu ważnych przedsięwzięć, które wymagały ogromnego wysiłku i zaangażowania żołnierzy, pracowników resortu i podległych jednostek 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

- mówił gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 PDZ.

Gen. Marek Sokołowski zapewniał zebranych, że mimo przenosin dywizja nie zapomni o Elblągu. - Wszyscy wiedzą, że sztab dywizji zmienia swoje miejsce, ale duchem, sercem zawsze jesteśmy z wami, z Elblągiem – zapewniał.

Prezydent Elblaga, Witold wróblewski przyznał, że wiadomość o wyprowadzeniu dowództwa z Elbląga przyjął z żalem.

Przy każdej możliwej okazji powtarzałem, jak nierozerwalny związek ma Elbląga z siedzibą sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Przez kilkadziesiąt lat Elbląg i 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana były tożsame. Niestety, zostało to zmienione

– stwierdził Witold Wróblewski.

Uroczysty Apel zakończyła defilada. - Jestem pod dużym wrażeniem, jak zaprezentowali się żołnierze. Wyglądali bardzo dostojnie – przyznała p. Krystyna.

- Nie mam zdania na temat tego czy to dobrze czy źle, że dowództwo zostaje przeniesione. Czas pokaże, czy to będzie miało wpływ na Elblag – doda p. Jacek.

Ci, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w dzisiejszych obchodach zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji. 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Święto Dywizji w Elblągu ( zdjęć 84 )
Dodano: 2017-10-21 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ StopPis
  Sobota, 21.10

  Cyrk jak zwykle...

 2. 2
  +2
  ~ Emeryt
  Niedziela, 22.10

  Panie gen. Marku Sokołowski, czy pamięta Pan emeryta, którego częstował Pan wojskową kiełbasą, gdy ten zawitał prze przypadek na Gęsią Górę w czasie gdy oddział minerski miał tam swoją uroczystość. Był Pan wówczas gen. brygady w stroju polowym. Czy przypomina Pan sobie naszą rozmowę, kiedy to przewidziałem Pański szybki awans na gen. dywizji i powiedziałem, że będąc dopiero co mianowanym dowódcą 16 PDZ długo w Elblągu Pan nie "zagrzeje". No i po roku stało się. Szkoda, że tak szybko. Nie miał Pan zbyt długo czasu aby wspierać działania zmierzające do podniesienia już od dawna upadającego Elbląga, o których Pan marzył i mówił. Taki los żołnierza. Życzę powodzenia.

 3. 3
  +6
  ~ odjechali
  Niedziela, 22.10

  I te "tłumy" mieszkańców Elbląga i okolic - jak zwykle. Na trybunie kampania wyborcza z miasta . A podobno Elbląg i wojsko , to jedność i "rozwój".

 4. 4
  +1
  ~ Rezerwista
  Niedziela, 22.10

  Wojsko to jeden wielki syf,

 5. 5
  +7
  ~ Dosyć gojenia
  Niedziela, 22.10

  Patrząc na zdjęcia to tylko oficerowie za otyli wzgledem tych z NATO. Czy tego nie widzicie, nic się nie zmieniło dalej PRL. Wyprowadzcie wszystko z Elbląga ale nas elblazan nie zrobicie na swoje kopyto. Tego województwa nigdy nie uznamy, nadal to okupant. Jedyne wyjście by Elbląg odzyskał wolność zrobić to co w Hiszpanii. Bo referendum już było.

 6. 6
  +9
  ~ Tylko patrzeć
  Niedziela, 22.10

  Jeszcze chwila i wozy drabiniaste pojadą przez miasto, bo kombajny, traktory już jeżdżą. Wiocha na całego. Wycofują się wszyscy co tu mieli budować, wystarczy popatrzeć na puste place.

 7. 7
  0
  ~ wercia
  Poniedziałek, 23.10

  trepy raz w miesiącu świętują, ale żeby od razu zareagować i pomóc w przypadku tornada na Kaszubach w sierpniu czy zalewanego Elbląga we wrześniu to nie, tylko leżeć w jednostkach i świętować no i najważniejsza to szybka emeryturka

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.