Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

"Na zawieszenie Małego Ruchu Granicznego Komisja Europejska patrzy trochę z niedowierzaniem"

14.05.2019, 13:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Na zawieszenie Małego Ruchu Granicznego Komisja Europejska patrzy trochę z niedowierzaniem"
Fot. Ryszard Biel
Do Elbląga przyjechali Jarosław Wałęsa oraz Jacek Protas. Obaj politycy kandydują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podczas zwołanej dziś konferencji prasowej podkreślali jak ważne jest przywrócenie Małego Ruchu Granicznego.
 
- Mały Ruch graniczny z Obwodem Kaliningradzkim, który obejmował dwa nasze regiony woj. warmińsko-mazurskie i pomorskie, musi wrócić. To było bardzo dobre i korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla gospodarki naszego regionu, dla możliwości swobodnego poruszania się naszych mieszkańców w Obwodzie Kaliningradzkim, ale i Rosjan w naszym regionie, a także budowania dobrosąsiedzkich stosunków – podkreślił Jacek Protas.
 
Poseł zaznaczył, że należy odróżnić stosunki Unii Europejskiej z Rosją od budowania dobrych relacji między Polską a Rosją. - Mały Ruch Graniczny to instrument skonstruowany przez Unię Europejską, który służył przez parę lat naszym regionom. Bez przyczyny, bez podstaw merytorycznych został on zawieszony przez Rząd PiS-u. Koalicja Obywatelska po wygranych wyborach do Europarlamentu i po wygranych wyborach również do Parlamentu krajowego podejmie działania, aby przywrócić Mały Ruch Graniczny – mówił Jacek Protas.
 
 
Ponadto gwarantujemy środki na programy przygraniczne Polska – Rosja, na program Polska Wschodnia, który interesuje naszych pięć regionów. To są instrumenty, które pozwolą ograniczyć nam peryferyjne położenie w Unii Europejskiej, które nie pomaga nam w rozwoju
 
– dodał poseł.
 
Jarosław Wałęsa zapewniał, że wznowienie Małego Ruchu Granicznego jest szczególnie ważne. - Decyzja podjęta przez Rząd PiS-u nie miała żadnego uzasadnienia ekonomicznego czy nawet bezpieczeństwa, jak to się próbuje wmówić – stwierdził.
 
Od dwóch kadencji Jarosław Wałęsa pełni mandat Europosła. Jak zawieszenie Małego Ruchu Granicznego, w jego odczuciu, odebrano w Brukseli?
 
W Brukseli, Komisja Europejska patrzy na tę sprawę trochę z niedowierzaniem. To była arbitralna decyzja Rządu PiS-u całkowicie niezrozumiana, więc jeżeli będzie taka wola, mam nadzieję, że już na jesieni, będziemy mogli podjąć decyzję o przywróceniu Małego Ruchu Granicznego i nie będzie żadnych przeciwwskazań ze strony Komisji Europejskiej, żeby na nowo to wdrożyć
 
– zapewniał Jarosław Wałęsa.
 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +30
  ~ Pisek
  Wtorek, 14.05

  Jestem za MRG,ale nie za wszelką cenę,na mój głos nie liczcie.

 2. 2
  --20
  ~ kolo
  Wtorek, 14.05

  Konkretne cele do zrealizowania, które dadzą asumpt do rozwoju naszego miasta i regionu elbląskiego.

 3. 3
  +29
  ~ Kez
  Wtorek, 14.05

  Jacy pewni- wygrają ! PYCHA !!

 4. 4
  +31
  ~ kolejny serial
  Wtorek, 14.05

  Chłopcy - a co do tej pory robiliście dla małego ruchu i funduszy przygranicznych? Kolejne brednie o korycie. Ten portas jest namolny - jest w E-gu w ciągu tygodnia więcej razy niż przez całą kadencję. Tylko czyny, bo słowa padały już od witolda i jego słupkowego kww a o cenach ciepła zapomniał po wyborze. Zajmuje się tym czym nawet Wiesiek się nie zajmie. Tylko czyny - macie je na swoją korzyść z mijającej kadencji? I tak ich wybiorą , ale niech się zawstydzą (nie wiedzą co to jest, więc może...). Szkoda, że Ela nie kandyduje, bo by w Brukseli...oo ohhh! Witoldzie Wróblewski - co z ceną ciepła dla mieszkańca?

 5. 5
  +34
  ~ Spadajcie
  Wtorek, 14.05

  Po pierwsze nie z Elbląga a po drugie kłamstwo goni kłamstwo. Rządzili osiem lat w d.mieli Elbląg a szczególnie J. P. Nie dla tego człowieka szukaj P O parcia w Lidzbarku. Wara od Elbląga.

 6. 6
  +23
  ~ Kat Na Idiotów
  Wtorek, 14.05

  Kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga żal! Bo przecież Bronek nie miał z kim przegrać co? Wcześniej Referendum 2013 roku i palcem nie kiwnęli bo im tak dr nauk z Olsztyna polecił i kasę wziął za to ? POzamiatane to se ne vrati ! A teraz musimy wybierać jak chory między mieć torsje, a biegunką.....

 7. 7
  +14
  ~ Gagatek
  Wtorek, 14.05

  Zawieszenie MRG to ukłon w stronę prawdziwych przemytników - kupili wizę i przemycają dalej - tyle że bez kolejek ;-) Najbardziej ucierpieli tacy co jechali zatankować swoje auto......

 8. 8
  +30
  ~ Co
  Wtorek, 14.05

  Do miotły nie na stołki. Czy wreszcie ktoś beknie za termy i lotnisko bankrut szymany.

 9. 9
  +24
  ~ Plugawy poeta
  Wtorek, 14.05

  Kwiat inteligencji powiatowej , juz niżej upaść nie mogli! Tłuczek goni tłuczka

 10. 10
  +14
  ~ Mayk
  Wtorek, 14.05

  Ruch graniczny do przekrętów firmy otwierać a nie czarny interes.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.