Środa, 16.06.2021, Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

„W ciągu trzech ostatnich lat koszty utrzymania wzrosły. Jednak największe podwyżki dopiero przed nami"

05.01.2019, 07:00:20 Rozmiar tekstu: A A A
„W ciągu trzech ostatnich lat koszty utrzymania wzrosły. Jednak największe podwyżki dopiero przed nami"
- Według danych GUS i raportu „Portfel statystycznego Polaka” przygotowanego przez Kantar Millward Brown, w ciągu trzech ostatnich lat koszty utrzymania statystycznego obywatela wzrosły z ok. tysiąca złotych do blisko 1,6 tys. złotych. Można powiedzieć, że wzrost kosztów życia wyssał już z portfeli obywateli całe 500+. Jednak największe podwyżki dopiero przed nami - mówi senator PO Jerzy Wcisła
 
Senator Jerzy Wcisła, w imieniu 29 senatorów, złożył w Senacie wniosek do premiera Morawieckiego o wypłacenie samorządom rekompensat z tytułu spodziewanego wzrostu opłat za energię elektryczną i gospodarkę odpadami.
 
 
Polacy bombardowani są codziennie innymi, często wzajemnie wykluczającymi się, informacjami na temat zakresu podwyżek energii elektrycznej, sfer, które nimi będą objęte i sposobu rekompensowania wzrostu kosztów dla poszczególnych podmiotów i grup społecznych. Niestety, źródłem dezinformacji są przede wszystkim członkowie Rządu. Na podstawie słów ministrów, Pana Premiera i dokumentów spółek energetycznych docierających do nas niemal równocześnie, ceny energii wzrosną o 70, 50, 30, kilkanaście procent, a nawet, co stwierdził w dniu 12 grudnia Pan Premier, że nie wzrosną wcale. Które z tych informacji są prawdziwe?
 
- pyta Jerzy Wcisła.
 
Czy samorządy będą mogły liczyć na rekompensaty? - Ciągle też dowiadujemy się, że owe podwyżki będą rekompensowane. Ale nie wiemy, w jaki sposób, w jakiej skali, przez jaki okres i kogo rekompensaty obejmą? W tym samym czasie, gdy z ministerstwa energii otrzymujemy sygnał, że na rekompensaty Rząd przeznaczy ok. 4 - 5 mld zł, to ministerstwo finansów informuje, że w budżecie na 2019 rok nie przewidziano żadnych środków na rekompensaty – zaznaczył Jerzy Wcisła. - Jakby kpiąc z Polaków, minister energii wyjaśnia, że specjalny fundusz rekompensat zasilą kwotę 1 mld złotych te same... spółki energetyczne, które domagają się podniesienia cen energii. Ten splot sprzecznych i nielogicznych wypowiedzi sugeruje wniosek, że ten Rząd rządzi już tylko teoretycznie.
 
Senator w piśmie do Premiera zaznaczył, że oczekuje szybkiej i jednoznacznej informacji o tym, czy i w jakim zakresie wzrosną ceny energii elektrycznej, jak jest ich zasadność i w jaki sposób będą one rekompensowane.
 
- Złożyliśmy też wniosek do Pana Premiera o objęcie samorządów terytorialnych systemem rekompensat z tytułu podwyżek cen energii elektrycznej i podwyżek kosztów gospodarki odpadami, spowodowanych wzrostem opłat środowiskowych – dodał Jerzy Wcisła. - Samorządy w ustroju opartym o konstytucyjną zasadę pomocniczości państwa, pełnią rolę najbliższego obywatelom organu realizującego publiczne zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa, dbałości o zdrowie, edukacji, prawa do mieszkania i wiele innych zadań. Zapowiadane podwyżki spowodują, że część tych zadań stanie się niewykonalna.
 
Dlaczego senatorowie zwrócili uwagę na tę kwestię?
 
Uważamy, że to obowiązkiem Państwa jest wykonywanie przez nasz kraj zobowiązań z tytułu dyrektyw środowiskowych, w tym dotyczących emisji gazów cieplarnianych i przerzucanie obciążeń z tego tytułu na samorządy nie znajduje uzasadnienia. Oczekujemy, że Rząd przygotuje propozycję takich rekompensat dla samorządów. Dobrym miejscem na ich skonfrontowanie z samorządami może być Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego
 
– mówił Jerzy Wcisła.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (60)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +21
  ~ bugi
  Sobota, 05.01

  panie FILOZOFIE, lekarzu na wszystko, dlaczego nie był pan taki mądry przez 8 lat i nic dla tego miasta nie załatwił odpowiedź ........ piorytet to ja, a reszta ??????????? nieudacznicy i specjaliści od kręcenia lodów z po, łapówkarze powinni spłacać waszą swawole straznicy dla strazy pozarbej w elblągu nie bedzie dlaczego? odpowiedź w olsztynie, zbudujcie ją w olsztynie, tam kasa się znajdzie poza tym port morski w elblągu nazwijcie port morski olsztyn skoro szymany oddalone od olsztyna 60 km nazwaliscie portem w olsztynie aberracja i totalny odlot utopiona kasa w porcie lotniczym, a ludziom igrzyska w postaci kontrabandy to jest wasz pomysł własnie lotnisko które patrzy w niebo czy samolot jakikolwiek przyleci tu są pieniądze utopione, dzieki takim jak pan

 2. 2
  +5
  ~ wist
  Sobota, 05.01

  4 rok rządów dobrej zmiany się rozpoczął. I co się dzieje? to widać i słychać. A miało być tak uroczo.

 3. 3
  +17
  ~ Stefan Rembelski
  Sobota, 05.01

  Oczywiście za rządów POKO PSL prze pierwsze trzy lata koszty utrzymania spadły o 3000 złotych a w Elblągu dodatkowo spadły ceny ciepła o 30 złotych za GJ do czego Pan senator się osobiście przyczynił. BRAWO BRAWO JESZCZE RAZ BRAWO

 4. 4
  --2
  ~ j23
  Sobota, 05.01

  ty Stefan zajmij się swoją dzielnicą i syfem na Poprzecznej i przyległych ulicach, to może zostałbyś radnym... , panie dyrektorze z Pasłęka, a co do rządu to i tak zdrenuję nam kieszenie poprzez dziwne ustawy i inne , tak jak z paliwem że obecnie jest tańsze w Niemczech niż w Polsce.....

 5. 5
  --4
  ~ j23
  Sobota, 05.01

  należy nie zapominać że rok 2019 JEST ROKIEM WYBORCZYM DO EUROPARLAMENTU I PARLAMENTU ,także rząd ,a w szczególności jedyna i słuszna partia będzie kombinować tak by wygrać wybory , oczywiście nie zapominając by przy okazji drenować kieszenie - my nie podwyższamy to oni - przedsiębiorcy , firmy, samorządy ,a za plecami , ustawy i rozporządzenia które wymagają dodatkowych kosztów ..... także retoryka jest taka - należy wskazać winnego czyli TUSKA oraz Niemców i CYKLISTÓW, LUB KOGOŚ INNEGO ,a LUD TO KUPI....., za pomocą pewnej czarnej siły ......

 6. 6
  +21
  ~ złodziej
  Sobota, 05.01

  Wcisła teraz koszty wzrosły , a za waszych bandyckich czasów nie było za co żyć więc nie pier..głupot.

 7. 7
  --4
  ~ BLE, BLE, BLE
  Sobota, 05.01

  DO - bugi - Co ty klepiesz F R A J E R Z E Nie masz pojęcia o niczym, a gadasz głupoty, nie masz pojęcia samorządach, ich pracy - a klepiesz B Z D U R Y - Co z ciebie na krętacz PIS -owski

 8. 8
  +3
  ~ TWÓJ WYBORCA
  Sobota, 05.01

  Do - j 23 - gadasz jak połamany WSZYSTKO WINA TUSKA, A MOŻE TWOJA ?

 9. 9
  +21
  ~ Fa
  Sobota, 05.01

  Ponieważ teraz POKO współrządzi w Elblągu to czeka nas długa seria obniżek cen biletów, wody , odbioru śmieci, ciepła, parkowania i wielu innych ! ! ! - prawda senatorze ??? przecież to w waszym stylu ! ! !

 10. 10
  +27
  ~ elblążanin
  Sobota, 05.01

  To ten Pinokio tak szybko zapomniał jak biegał do Prezydenta żeby ratować ciepły stołek dla Wybitnego Specjalisty Dyzmy Ciepłownika, dzięki któremu mamy najwyższe ceny ciepła w Polsce? Długi nos i krótka pamięć.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.