Czwartek, 21.03.2019, Imieniny: Lubomir, Benedykt, Mikolaj
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Rewitalizacja basenu przy ul. Spacerowej – hit czy kit?

10.04.2018, 07:00:47 Rozmiar tekstu: A A A
Rewitalizacja basenu przy ul. Spacerowej – hit czy kit?
Fot. Archiwum redakcji
Basen przy ul. Spacerowej niegdyś chluba naszego miasta, od lat woła o pomstę do nieba. Czy to powinna być jedna z priorytetowych inwestycji dla miasta, która zachęciłaby turystów do odwiedzania Elbląga, a mieszkańców do spędzania wolnego czasu w naszym mieście?
 

- Kiedy budowaliśmy Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka mówiliśmy, że jest to pierwszy etap. Drugim miał być zagospodarowanie odkrytej części basenu. Tam powinny powstać zarówno część basenowa, ale i sporty wodne – zaznaczył poseł PiS Jerzy Wilk. - Program Polska – Rosja ruszył, więc nie ma już wymówek. Od początku mówiłem, że nie należy panikować, bo wszystko w swoim czasie.
 
Poseł podkreślił, że z Projektu Polska- Rosja skorzystało już wiele miast, tj. Tolkmicko, Bartoszyce, Ostróda, Mrągowo.
 
Dolinka powinna wrócić do swojej świetności. Oprócz przywrócenia basenu, powinno się też pomyśleć o Amfiteatrze. Muszla koncertowa w Bażantarni jest sympatyczna, ale na kameralne koncerty. Obok dolinki powinien być kompleks basenów, ale także Amfiteatr. Wtedy na pewno przyciągniemy nie tylko mieszkańców, ale i inwestorów
 
– stwierdził Jerzy Wilk.
 
Michał Missan, Przewodniczący Klubu Radny Platformy Obywatelskiej podkreślił, że temat basenu przy ul. Spacerowej „trzeba w końcu załatwić”. - Przez Miasto został przyjęty program funkcjonalno-użytkowy. Jest to jeden z wielu elementów poprawy jakości życia w mieście, które mogłoby skłonić młodych elblążan, by nie wyjeżdżali – mówił. - Tym bardziej, że jeśli znajdą pracę w Gdańsku, to już niedługo będą mogli dojechać tam w pół godziny. W mieście należy zapewnić takie warunki życia, w których młodzi ludzie będą się czuli dobrze. Nie można obrażać się na ludzi, że będą pracowali w Gdańsku, a zechcą skorzystać z tego, że w Elblągu będą mieli trzy razy tańsze mieszkania.
 
Powodem, dla którego nie mówi się głośno o postępach w tym temacie, jest zdaniem Michała Missana, późne podpisanie przez Rząd porozumienie w sprawie Programu Polska- Rosja. - Myślę, że rewitalizacja basenu się „ślimaczy” m.in. ze względu na odwlekanie programu Polska – Rosja. Miasto ma ubiegać się o środki na to przedsięwzięcie, co jest częścią planu rozwoju tych terenów. Mam nadzieje, że z tych środków uda się skorzystać i ten pomysł zrealizować. Komu by się to nie udało, będę bił brawo, bo to ważna inwestycja dla Elbląga – dodał.
 
Wiceprezydent Elbląga, Janusz Nowak zapewnia, że rewitalizacja basenu przy ul. Spacerowej jest jednym z priorytetów Miasta. - Rozstrzygnięty został konkurs na zagospodarowanie. Wygrała ciekawa koncepcja, której wizualizację zaprezentowaliśmy publicznie. Dodatkowym bonusem wygranej jest możliwość wykonania dokumentacji budowlanej. Niezwłocznie po otrzymaniu projektów oszacujemy koszty i będziemy aplikować o środki zewnętrzne niezbędne do zrealizowania tej inwestycji. Teren basenu będzie zabudowywany etapowo – wyjaśnia. - W pierwszej kolejności zagospodarowana będzie działka zajmowana obecnie przez tzw. "basen wojskowy". Co do zabudowy dalszej części decyzje jeszcze nie zapadły.
 
W czym zatem tkwi problem?
 
Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami trwają prace zmierzające do rewitalizacji odkrytego basenu przy ul. Spacerowej. Opracowana została dokumentacja, mamy pozwolenie na budowę. Na realizację inwestycji planujemy pozyskać dofinansowanie unijne. W maju ma zostać ogłoszony konkurs na ten cel. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem wniosku. Przypomnę również, że oprócz rewitalizacji basenu planowana jest również rewitalizacja Parku Dolinka w ramach programu transgranicznego Polska - Rosja. Przygotowaliśmy wspólny projekt w partnerstwie z Kaliningradem. Czekamy na nabór wniosków do Programu. Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać dofinansowanie, które może wynieść aż 90%. Zależy nam bowiem na tym, aby to miejsce znowu tętniło życiem i było atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów
 
– mówił Witold Wróblewski, Prezydent Eblbąga.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ gadanie bez sensu i pomysłu
  Wtorek, 10.04

  Stan "Basenu" i " Dolinki" jest odzwierciedleniem stanu zdychającego miasta. Może posadzić ziemniaki? Paść bydło? Gadacze twierdzą "trzeba zatrzymać młodzież..." . Tylko turystyka i usługi zostały, ale na to młody musi mieć swój wkład - dajcie mu szansę, pomoc. Gadanie słyszę od 30 lat - za komuny jako tako to funkcjonowało. Zamiast bezsensownego przekopu byłyby miejsca pracy dla tych którzy jeszcze chcą tu zostać. Ani przemysł, ani góral na wczasy a nawet potomek Niemca do Elbląga na wczasy nie zajedzie. Czy zbadano wykorzystanie tych obiektów przez elblążan? Czy nie chcą bardziej leżeć na Mierzei, Mazurach? Kolejny obiekt z przypadku, niczym Grunwaldzka. Populizm bez pomysłu i celu. To nie jest program dla miasta a jedynie wrzutka wyborcza. Tragiczne perspektywy ciągle bez programu.

 2. 2
  +14
  ~ j23
  Wtorek, 10.04

  poseł pewnie postawiłby tam pomnik wiadomo kogo ........., a ulicę by zmienił na wiadomo jaką.....

 3. 3
  +20
  ~ j23
  Wtorek, 10.04

  może redakcja zainteresuje się sprawą sprzedaży terenu po Stoczni Elbląg , tj tam gdzie poseł Kukiz 15 był prezesem....., ponad 2,5 ha w centrum miasta spółka Weko sprzedała inwestorowi z trójmiasta , może podrążyć temat.....

 4. 4
  +4
  ~ SLDówka
  Wtorek, 10.04

  Tylko w jakim celu pytacie się Nowaka kim on jest? Przecież nawet nie będzie kandydował i popiera Wróblewskiego więc wiadomo że nie powie nic innego niż prezydent.

 5. 5
  +17
  ~ Fan Gargamela
  Wtorek, 10.04

  Warto pamiętać, że do stanu w jakim się znajduje dziś basen przyczynili się wszyscy prezydenci Elbląga i wszystkie władze od 1945 roku do dziś! Inna sprawa że stosunek we wcześniejszych latach do tej nieruchomości to typowy przykład jaki mieli Polacy, którzy zebrani z wielu zakątków przyszli tu mieszkać po maju 1945 roku i nie przywiązywali wagi ani nie mieli szacunku do tego co niemieckie. Nigdy też nie zastanawiano się dlaczego powstał ten basen jako zbiornik retencyjny chroniący przed powodzią i nie dbano aby mechanizmy były sprawne...Konsekwencję tego widzieliśmy podczas ostatniej powodzi, którą można było uniknąć gdyby wykorzystano do tego basen

 6. 6
  +8
  ~ Smucus
  Wtorek, 10.04

  Nic w tym miescie nie zrobiono, jest to upadle prowincjonalne i patologiczne miasto, brak wizji brak pomyslu i stanie w miejscu! Zaden z prezydentow nie podniosl tego miasta z upadku, nikt wzniosl sie poza wyzyny wlasnych partykularnych partyjnych interesow! Prym we wszystkim wiedzie obsadzanie swoich i nic wiecej!i tak bedzie dalej bo ciągle są te same partie i ci sami ludzie! To miasto tonie , jestesmy zasciankiem tak jak ci co zajmują sie kreowaniem wizerunku! Brak ludzi operatywnych , mlodych z doswiadczeniem tylko wciaz nieudacznicy powracajacy jak bumerang

 7. 7
  +8
  ~ Maczeta.
  Wtorek, 10.04

  Prawda jest taka że tej postkomunistycznej patologicznej elicie urzędowej, która doprowadziła nasze ukochane miasto na skraj totalnej nędzy nie zależy aby nam sie żyło godnie i dumnie , co w zrobiliście dla TE zero , ten nowy dyrektor powinien na tace być wywieziony , nie szanuje ludzi , myśli chyba że jest bossem własnej korporacji a sam fakt czym ci dzielni motorniczowie jezdzą , cdn.ps. Dlaczego nie mamy tu bogatych firm , płacących godne wynagrodzenie.

 8. 8
  +13
  ~ Kadzik
  Wtorek, 10.04

  Prawda wracają stare zwyczaje, zero nowosci i lansowanie biernych , miernych ale wiernych bo madrzy, ekspresyjni z nowoczesną wiedzą zagrażają starym i mniej operatywnym , daje wiochą z daleka

 9. 9
  +13
  ~ Tupac Amaru
  Wtorek, 10.04

  Taka ciekawostka już historyczna...gdzie za prezydenta Elbląga i radnych miejskich w kadencjach 2002-2010 przenoszono ceglane budynki na wyspę spichrzów, podjęto decyzje o powstaniu parku archeologicznego przed katedrą, na koszt samorządu rozebrano ruiny w Parku Modrzewie, itd ale nie zrobiono nic aby modernizować basen na spacerowej a pamiętacie kto był przewodniczącym komisji rewizyjnej?

 10. 10
  --2
  ~ mieszkaniec.
  Wtorek, 10.04

  Jak widać koalicja Wróblewski ,PO,SLD dobrze się ma .W tej walce tylko władza się liczy i jej utrzymania .Te niby spory to gra .PIS powinien przyspieszyć swoje działania w Elblągu bo inaczej siedem mandatów i nic więcej.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.