Niedziela, 3.03.2024, Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Senator Wcisła: Elbląg jest zagrożony afrykańskim pomorem świń

26.03.2018, 15:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
Senator Wcisła: Elbląg jest zagrożony afrykańskim pomorem świń
Fot. Ryszard Biel

- Afrykański pomór świń w Europie, przyniesiony ze wschodu, rozwija się od  2014 roku, ale od dwóch lat nabiera tempa. Niestety w Polsce zagrożeń przybywa najwięcej – mówił senator Jerzy Wcisła podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.


Jak obecnie wygląda sytuacja? - Ostatnie dane, które podał  Główny Lekarz Weterynarii wskazują na to, że od 13 do 18 marca w Polsce wykryto 65 nowych zagrożeń. W sumie wykryto ich ponad 1750, w tym 150 wśród trzody chlewnej – zaznaczył Jerzy Wcisła.


Dlaczego senator poruszył ten temat? 

Polska została zobowiązana przez Komisję Europejską do stworzenia map zagrożeń. Ostatnia mapa zagrożeń została przekazana Komisji Europejskiej 22 marca. Obejmuje ona już miasto Elbląg. Elbląg już jest zagrożony afrykańskim pomorem świń. Wprawdzie w naszym mieście nie stwierdzono wirusa ASF, ale Elbląg jest już w obszarze ochrony

– podkreślił.


Co to oznacza w praktyce? -  Rolnicy muszą ewidencjować swoje hodowle, wykonywać masę pracy biurokratycznej – mówił Jerzy Wcisła. - Obowiązują ich różnego rodzaju obostrzenia. Pasza świń musi być odizolowana od zewnętrznego świata, od zwierząt swobodne poruszających się. Ograniczeń jest bardzo duża.


Senator zwrócił uwagę na przestrzeganie przez rolników tych ograniczeń. - Najwyższa Izba Kontroli badając stan i zachowania się rolników pod kątem zagrożeń ASF,  niedawno wskazała, że 74 proc. rolników nie stosuje tych zasad – dodał. - Oni nawet nie wiedzą, jakie zasady stosować.


Co zdaniem polityków PO powinno się zrobić? - Trzeba zorganizować akcję usuwania i utylizacji padłych dzików. (...) Trzeba przeprowadzić masowe kontrole  rolników, którzy prowadzą hodowle. To jest 12 tys. gospodarstwa. Przeszkolić ludzi. Szacuje się, że na sprawdzenie, jaki jest stan zabezpieczeń u rolników potrzeba  4 lat – mówił Jerzy Wcisła.


Dzisiaj Inspekcja Weterynaryjna zorganizowała protest.

Polega on na tym, że lekarze weterynarii, pracownicy Inspekcji dzisiaj  biorą wolne. Opieka nad dzieckiem, urlop na żądanie. W różny sposób chcą zademonstrować, że w obecnych warunkach nie są w stanie wypełnić swoich zadań. To jest groźna sytuacja. Jesteśmy bardzo poważnym eksporterem trzody chlewnej i przestaniemy nim być. Produkcja wieprzowiny w Polsce to jest wartość 18 mld zł. Postępując w taki sposób idziemy ścieżką Hiszpanii i Portugalii, które potrzebowały 35 lat na odtworzenie gospodarki hodowlanej, bo zlekceważyły wirus ASF

– mówił Jerzy Wcisła.


Senator zapowiedział, że PO złoży wniosek o powołanie Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej ds. monitorowania walki z wirusem ASF. - Do pana Premiera apelujemy o podjęcie natychmiastowych,  skutecznych działań, a nie zamykaniem oczu – dodał Jerzy Wcisła.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --33
  ~ opus
  Poniedziałek, 26.03

  wcisła co ty bełkoczesz bardziej boje sie o POlske zagrozona POwskim pomorem POwskich swin odrywanych od koryta ktore realizuja szkodliwa dla polski polityke sorosa i rothshildow

 2. 2
  +18
  ~ jaa
  Poniedziałek, 26.03

  Wreszcie ktoś zainteresował się tematem. Brawo panie Senatorze!

 3. 3
  --23
  ~ awa
  Poniedziałek, 26.03

  To realne zagrożenie. Aż dziwne, że tak mało sie o tym mówi. Ma pan mój głos

 4. 4
  +17
  ~ mius
  Poniedziałek, 26.03

  Też zauważyłem w Elblągu ten ASF, zwłaszcza po wypowiedziach niektórych polityków...

 5. 5
  --11
  ~ klik
  Poniedziałek, 26.03

  To jest zbyt poważny temat, aby zachowywać się tak jak niejaki /@ opus/.

 6. 6
  +20
  ~ Maczeta.
  Poniedziałek, 26.03

  Lepiej byście sie zajeli legalnymi kłusownikami na rezerwacie przyrody Jezioro Drużno.

 7. 7
  +22
  ~ M
  Poniedziałek, 26.03

  Swinie to ja widze dwie na zdjeciu

 8. 8
  +25
  ~ agent tomek
  Poniedziałek, 26.03

  Odejść od koryta, to i pomór będzie niestraszny.

 9. 9
  +26
  ~ WCISKACZ KITU...
  Poniedziałek, 26.03

  ...się uaktywnił znowu, temat zastępczy.

 10. 10
  +18
  ~ WETERENIARZ
  Poniedziałek, 26.03

  A jakie to świnie chorują MOŻE TE Z Platformy .Jeżeli z PO CHORUJĄ TO JEST BARDZO POWAŻNA SPRAWA, NIE DO ULECZENIA , NALEŻY JAK NAJSZYBCIEJ PRZYSTĄPIĆ DO LIKWIDACJI .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2962491512299