Piątek, 23.02.2018, Imieniny: Romana, Izabela, Damian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA LOKALNA

Wielotysięczna demonstracja w obronie " Wolnych Sądów" . Elblążanie protestują przeciw zmianom w sądownictwie

16.07.2017, 16:00:08 Rozmiar tekstu: A A A
Wielotysięczna demonstracja w obronie " Wolnych Sądów" . Elblążanie protestują przeciw zmianom w sądownictwie
fot. Tadeusz Kawa, elbląski oddział KOD

Dziś, 16 lipca, w Warszawie, o godz. 15.00 rozpoczął się protest wobec proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w sądownictwie.

Wśród protestujących znaleźli się przedstawiciele elbląskiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji. - Niepokoi nas to, że sądownictwo miałoby być sterowane politycznie – mówił Tadeusz Kawa z elbląskiego oddziału KOD. - To jest główny powód, dla którego tu jesteśmy. To, że sądownictwo powinno przejść reformy to jest jasne. 70 proc. społeczeństwa nie jest zadowolonych z tego, co się dzieje, ale sposób, w jaki chce to zmienić obecna partia rządząca jest nie do przyjęcia.

Skąd tak ostra ocena?

To jest łamanie Konstytucji, podstawowych fundamentów istnienia naszego demokratycznego państwa, trójpodziału władzy. W tym momencie władza sądownicza przechodzi w ręce partii rządzącej, polityków i wszystko się może stać. Niestety ludzie tego nie zrozumieją dopóki nie poczują tego bezpośrednio na własnej skórze. Sądzę, że to się zadzieję w przeciągu pół roku, do roku

– zaznaczył Tadeusz Kawa.

Kilka dni temu w rozmowie dla info.elblag.pl poseł J.Wilk uspokajał, że polityka nie będzie miała dużego wpływu na sądownictwo. - Są organy wykonawcze, ustawodawcze i sądownicze. To jest naturalny, jeszcze rzymski, podział tych władz. W ostatnim okresie władza sądownicza doszła do przekonania, że jest wyższą władzą, kastą. Wszyscy powinni przestrzegać prawa i prawo obowiązuje wszystkich. A ktoś, kto to prawo wykonuje i wydaje wyroki nie może się czuć sam ponad prawem. Doszło do alienacji środowiska sędziowskiego. Część z nich czuła się lepsza od reszty społeczeństwa. To źle. Doszło do sytuacji, że sędzią mógł zostać tylko ktoś z rodziny. A ludzie zdolni, nie ważne, że mieli dyplomy, nie mogli się realizować w tych zawodach – podkreślał Jerzy Wilk.

Zgoła inne zdanie na ten temat ma senator Jerzy Wcisła (PO). - Zasady niszczone są wobec schematu, który XXV wieków temu przewidział już Platon mówiąc, że demokracja może stać się najgorszą formą dyktatury – stwierdził. - Platon mówiąc o tym zagrożeniu można powiedzieć przewidział to, co robi dzisiaj PiS, czyli używanie szyldu demokracji dla zawłaszczenia przez polityków całej sfery życia publicznego, a nawet prywatnego, bo pod sloganem władzy otrzymanej przez suwerena politycy PiS chcą dzisiaj wkroczyć w ludzkie sumienia, wolności religijne, wolności słowa, a teraz chce zniszczyć trójpodział władzy.

Czego obawia się senator? - Trójpodział władzy, który dzisiaj może zostać zniszczony to rezultat wielu wieków często tragicznych doświadczeń ludzkości i przemyśleń nad tym, co zrobić, by politycy nie mogli zawłaszczać sfer, które muszą być od ich wpływów uwolnione i by wizje Platona nigdy nie mogły się spełnić. Trójpodział władzy cywilizacja wzbogaciła o takie wartości, jak wolność słowa i zasada pomocniczości uznawana przez katolicką naukę społeczną, na którą często powołują się politycy PiS – mówił Jerzy Wcisła. - I co z tego skoro i te zasady konsekwentnie są niszczone?

Senator uważa, że samorządom odbierane są kompetencje, a organizacjom uprawnienia. - Prawo do społecznych demonstracji krojone jest pod potrzebę partii rządzącej – dodał . - Trójpodział władzy i rozdzielenie władzy politycznej od sądowniczej oznacza tyle samo, co komunikat „wara politykom od sądów”. Te wszystkie zasady chroni Polska Konstytucja. Politycy PiS nie mogą jej zmienić, więc łamią jej postanowienia, m. in. te dotyczące niezawisłości sądów.

Dlaczego zmiany proponowane przez PiS są zdaniem senatora niezgodne z Konstytucją?

Tworzenie prawa odbierającego niezależność sądom nie możemy traktować jako jednej z wielu ustaw, które coś tam w polskiej rzeczywistości zmieniają, gdyż burzy ona wprost filary, na których opiera się demokracja. Najprościej mówiąc – sądy, nad którymi strukturami będą mieć władze politycy niezależne już nie będą, a bez niezależnych sądów nie ma demokracji. Wygranie wyborów nie daje władzy absolutnej i nie daje władzy nad sądami

– podkreślił Jerzy Wcisła.


Pod Sejmem zebrało się kilkanaście tysięcy ludzi. Co będzie w przypadku jeśli strajk nie odniesie zamierzonego przez nich efektu? - Będziemy mieli dyktaturę, a nie demokrację. Będą rządy autorytarne, rządy partii PiS. Jeżeli Ziobro będzie wyznaczał, kto będzie sędzią, w jakiej sprawie, to wiadomo jaki będzie wyrok dla ludzi, którzy nie są „wygodni”, nie idą po linii partyjnej – dodał Tadeusz Kawa.


 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 64

%82.8 %17.2
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Monia
  Niedziela, 16.07

  Brawo info. na Was zawsze można liczyć

 2. 2
  +32
  ~ Barbara
  Niedziela, 16.07

  Ciekawa jestem, ile z zebranych tam osób przeczytało całą Konstytucję i potrafi do końca zrozumieć jej zapisy...

 3. 3
  --4
  ~ OnlyGodCanJudgeMe
  Niedziela, 16.07

  Jarek roz.. te klike masz moje pozwolenstwo.

 4. 4
  --6
  ~ bady
  Niedziela, 16.07

  Jestem ciekaw ilu z tych uczestników czytało projekt Ustawy? i jak tu brać udział w takim czymś, no chyba że dla relaksu i za dużo wolnego czasu.

 5. 5
  +7
  ~ precz z PIS..u
  Niedziela, 16.07

  pogonić to pisowskie zakłamane dziadostwo

 6. 6
  +25
  ~ Wy
  Niedziela, 16.07

  Poszli won i tyle.

 7. 7
  +29
  ~ agent tomek
  Niedziela, 16.07

  Czy do stolicy pojechali Ci co zapieprzają za najniższą krajową, bronić dalej tak niskich dochodów ??

 8. 8
  --5
  ~ PZPR
  Niedziela, 16.07

  Ginąć meneles two jak by przez cały tydzień ciężko pracowali to by mieli w d. Protesty.

 9. 9
  0
  ~ Okop
  Niedziela, 16.07

  Przegrali wybory i nadal marzą i monca. Gdzie wasz honor p. o. kody i inne.

 10. 10
  +6
  ~ Kez
  Niedziela, 16.07

  Ostatni ryk postkomuny !!!!!

 11. 11
  +5
  ~ klik
  Niedziela, 16.07

  P. Wilk nie ma zgody na łamanie prawa wbrew Suwerenowi. Bądź p.czlowiekim i powiedz pan swojemu guru, że najważniejszy jest człowiek a nie czyjeś widzimisię.

 12. 12
  +17
  ~ tak na zimno
  Poniedziałek, 17.07

  To co robi PIS jest złe i głupie ale trzeba przyznać że dzisiejsza kasta sędziowska w swoim oddaniu mamonie i opresyjnemu systemowi chamskiego kapitalizmu sprzeniewierzyła się narodowi. Dlatego naród ma ją dziś w d.... gdyż nie ma do niej żadnego zaufania

 13. 13
  +27
  ~ bądźby szczerzy
  Poniedziałek, 17.07

  Kasta sędziowska jest strasznie wrażliwa na punkcie swoich praw i wolności ale prawo i wolności szeregowych obywateli zawsze miała głeboko w d.... czego dowodem ostatnie 28 lat i nie rozwiązane tysiące afer 3RP. W Polsce wprowadzono kapitalizm ale nie przeprowadzono powszechnej prywatyzacji, Kwotę wolną od podatku zawsze starano się utrzymać poniżej minimum egzystencji, najwięksi złodzieje nie siedzą w więzieniach tylko pełnią rolę celebrytów. Umowy śmieciowe czy to nie wymagało inicjatywy interwencji sądów. Cała klika sędziowska jest pozbawiona kręgosłupa moralnego i zwykłej ludzkiej przyzwoitości, jako że nie wytrzepiemy teraz z rękawa nowej niezdemoralizowanej kadry prawniczej czarno widzę przyszłość. Ze zgniłego drewna domu się nie postawi.

 14. 14
  +14
  ~ jolla
  Poniedziałek, 17.07

  Stop ***om w togach -Brawo PIS !!!!!!!!!!!!!!

 15. 15
  0
  ~ bądźmy szczerzy
  Poniedziałek, 17.07

  niestety ten portal często cenzuruje dużo nieprzychylnych PIS komentarzy jakby był ich agendą partyjną bo przecież PIS nie zamierza niczego zreformować tylko zastąpić jedną klikę własną kliką. Więc klaszczą tylko głupi i naiwni którzy widza nie dalej niż koniec własnego nosa. Podobnie rewolucyjnie było z obalaniem "Komuny" i w konsekwencji uwłaszczeniem nomenklatury, złodziei i obcego kapitału. Naród chciał uczciwego państwa a został wywłaszczony z majątku i dostał g.... w porównaniu do tego PRL można dziś uznać za ostoję patriotyzmu normalności, moralności, wolności i dbałości o obywatela patrząc na społeczeństwo nie na partię

 16. 16
  +16
  ~ ANNA W
  Poniedziałek, 17.07

  Jedyną drogą naprawy państwa polskiego jest zmiana chorego niesprawiedliwego, nieuczciwego i niereformowalnego ustroju kapitalistycznego na ustrój przyjazny ludziom i oferujący im równe szanse. Wiemy co było do d.... w socjalizmie wiemy co jest do d.... w kapitalizmie czas na zmiany. Dość opowiadania ludziom o niewidzialnych rękach rynku które w realu zajmują się na ogół jedynie grabieżą. K..... i złodzieje nie mogą wyznaczać społeczeństwu standardów moralnych bo to jest groteska

 17. 17
  +11
  ~ a ja
  Poniedziałek, 17.07

  Tylko współczuję sklepikarzom, bo muszą cały czas pilnować swój towar , bo wejdzie sędzia to może coś prosto do kieszeni wziąć, albo ceny pozamieniać. Im się wydaje , że im wszystko wolno , bo to taka kasta.

 18. 18
  --7
  ~ Polak.
  Poniedziałek, 17.07

  Zdjęcie nr 8 - cały zdRadziecki wcisła razem z czerwoną zarazą skrzeczącą senyszyn - to zdjęcie mówi o nim wszystko, powinien go użyć w wyborach na bilbordach. Ps. "Niepokoi nas to, że sądownictwo miałoby być sterowane politycznie – mówił Tadeusz Kawa z elbląskiego oddziału KOD." to najpierw manifesujcie u szwabów do których skarżycie Polskę, bo tam sądy są właśnie sterowane politycznie. A co się dzieje w polskich sądach, to wiedzą nawet Ci co w nich nie byli - juz tyle przykładów niesprawiedliwości i układów w sądach, że dawno powinni wszyscy WON stamtąd zrobić i wymienić ich na nowych, nie umoczonych w zdRadziecki komusze układy - KODziarstwo jednym tchem kwiczy w obronie ubeków, którym zmniejszają się emerytury i tym samym tchem kwiczy "solidarność" - diabeł się w ornat przyozdobił...

 19. 19
  +6
  ~ poinformowany
  Poniedziałek, 17.07

  Niech lepiej pomyślą o większej kontroli ZUS-u i sprawą odbierania rent socjalnych przez pseudo -lekarzy orzeczników.

 20. 20
  0
  ~ Jez
  Poniedziałek, 17.07

  Brawo PiS koniec z bezkarnościa sędziów prokuratorów oni robią co chcą pokrzywdzili tysiące ludzi i żaden z nich nie poniósł kary to legalna mafja czas skończyć z tym

 21. 21
  +2
  ~ bolek
  Poniedziałek, 17.07

  sami swoi.

 22. 22
  +3
  ~ bandziorek
  Poniedziałek, 17.07

  wcisla wszedzie sie wcisnie

 23. 23
  +4
  ~ To ci
  Poniedziałek, 17.07

  Im się nic nie udaje przegrali wybory i podskakuja. Gdzie byliście jak była komuna wtedy trzeba było podskakiwac.

 24. 24
  +2
  ~ trzecia władza
  Poniedziałek, 17.07

  Takich sądów i sędziów bronicie "Kraków: Posadził rabarbar. Przejął za darmo 3,5 hektara ziemi wartej miliony złotych" http://krakow.onet.pl/krakow-posadzil-rabarbar-przejal-za-darmo-35-hektara-ziemi-wartej-miliony-zlotych/c2v73bg

 25. 25
  --3
  ~ Dreptak
  Poniedziałek, 17.07

  oczywiście ideałem pisuarowego sądownictwa jest towarzysz Piotrowicz, komunistyczny prokurator z legitymacją PZPR głęboko schowaną w oczekiwaniu na lepsze czasy; o innym komuchu sędzim Kryże nie wspomnę; tak w realu wyglądają wzorce pisuarowej moralności, ale czego się spodziewać po partii, której przywódca był gwiazdą gomułkowskiej telewizji i kina; jak gąbką nasiąknął towarzysz Jarkacz komunistycznymi wzorcami i na stetryczałą starość zamarzyło mu się wprowadzić czerwone standardy w życie; spieprzaj do Wolski dziadu i zostaw Polaków w spokoju;

 26. 26
  +1
  ~ Kicerk
  Wtorek, 18.07

  Jak PIS straci władzę to ich następcy dopiero pogonią nam kota... PO bez takich "udogodnień" okradła nas z części oszczędności w OFE i w bandycki sposób wydłużyła wiek emerytalny.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.