Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

„Nie obyło się bez polityki, co nie przystoi podczas takich uroczystości”

19.12.2016, 16:30:06 Rozmiar tekstu: A A A
„Nie obyło się bez polityki, co nie przystoi podczas takich uroczystości”
Fot. Ryszard Biel

Przebieg obchodów 46. rocznicy masakry grudniowej, które w sobotę (18.12.) odbyły się w naszym mieście zdziwił senatora PO, Jerzego Wcisłę. - Nie obyło się bez polityki, co nie przystoi  podczas takich uroczystości – stwierdził podczas zwołanej dziś konferencji prasowej.

Jan Fiodorowicz, przewodniczący ZR NSZZ „Solidarność” ostro wypowiedział się w temacie zorganizowania strajku obywatelskiego pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970. Przypomnijmy, że jego współorganizatorem była Platforma Obywatelska. Szef elbląskich struktur tej partii odpowiedział na te zarzuty w liście otwartym. Dyskusja na ten temat przeniosła się jednak na sobotnią uroczystość, podczas której publicznie Jak Fiodorowicz, ponownie, skrytykował strajk.

 

Zarzucił nam, że wykorzystujemy Pomnik dla celów, które nie są z nim związane. Uważam, że jeśli organizuje się wydarzenie, które jest  poświęcone rocznicy wydarzeń grudniowych i na tym wydarzeniu koncesjonuje się wypowiedzi, bo mógł się wypowiedzieć tylko Prezydent Miasta, Wojewoda i przedstawiciele Solidarności, to nie można tego wydarzenia poświęcać czemuś innemu. To wydarzenie  było wykorzystane przez PiS i Solidarność do łomotania Platformy Obywatelskiej i zajmowania się sprawami, które odbywają się w Warszawie, a nie mają nic wspólnego z Pomnikiem

– zaznaczył Jerzy Wcisła.

Jakie to były wypowiedzi? - Było wiele rzeczy negatywnych – mówił Jerzy Wcisła. - Zostało powiedziane, m.in., że każdy ma prawo się kompromitować, że porównujemy okres stalinizmu do obecnego, co jest nieprawdą. (…) Niepokojące jest to, że Solidarność ma monopol na pamięć historyczną Polaków.

Senator podkreślał, że "Solidarność" powinna być symbolem obalenia komunizmu, ale nie obecny związek zawodowy, na którego czele jest Jan Fiodorowicz.

Od lat formuła obchodów wygląda tak samo. Przyjęto niepisaną zasadę, że podczas tego wydarzenia oficjalne przemówienie będzie należało do przedstawiciela samorządu i przedstawiciela Solidarności. W tym roku to grono poszerzyło się także o wicewojewodę Sławomira Sadowskiego i przedstawiciela Solidarności - Tadeusza Majchrowicza (zastępcy przewodniczącego NSZZ „Solidarność”).

- Wojewoda nie wypowiadał się na temat obecnej polityki. Przybliżył historię związaną z tamtymi wydarzeniami – dodał Jerzy Wcisła. - Miałem nadzieję, że przewodniczący Solidarności albo nic nie powie o strajku i nie będzie podgrzewać złego klimatu wokół tego Pomnika, albo powie coś o tym, że jest to dziedzictwo narodowe Polaków. Nie musiał przepraszać czy deklarować. Niestety tak się nie stało. W tym dniu mieliśmy uczcić rocznicę wydarzeń grudniowych, elbląskie ofiary. Jednak ta uroczystość była happeningiem PiS-u i "Solidarności", która od lat wspiera PiS.
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 10

%10.0 %90.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ nigdy ci
  Poniedziałek, 19.12

  Jak tych widzę t żle mi się robi. A sprawa EPEC dalej nie wyjaśniona

 2. 2
  +24
  ~ agent tomek
  Poniedziałek, 19.12

  Może jutro pikieta? Za zniesieniem 500+, podwyższeniem wieku emerytalnego do 67 lat - zostanie zorganizowana przez Komitet Obrony Darmozjadów

 3. 3
  +18
  ~ Janko Muzykant
  Poniedziałek, 19.12

  KOD = Komunistyczna Organizacja Dywersji w Polsce.

 4. 4
  +24
  ~ qaz
  Poniedziałek, 19.12

  ĆWOKI! Co wy wiecie na temat życia zwykłych ludzi i ich codziennych problemów wy całe życie po partyjniactwu ślizgaliście i ślizgacie się na intratnych posadkach więc GŁOSU NIE MACIE! 8 lat nieudolnych rządów waszej pożal się boże partii pokazało, co POtraficie! Kiedyś przyjdzie taki dzień, przyjdzie taka chwila że będziecie oglądać świat przez kratki grilla :-) POszli WON! PS. pozdrowienia dla waszego idola TW BOLKA!

 5. 5
  +22
  ~ odbiorcaciepła
  Poniedziałek, 19.12

  .. .PAMIĘTACIE. .ELBLĄŻANIE, że tych dwoje zaciekle broniło kolesia partyjnego byłego skompromitowanego prezesa EPEC-u?!

 6. 6
  +19
  ~ antyubek
  Poniedziałek, 19.12

  ubecko-komusza mafia POwinna siedzieć w więzieniu, a nie organizować konferencje

 7. 7
  +16
  ~ wc
  Poniedziałek, 19.12

  a gdzie POdział się pan Michał M. nasz radny i koordynator szkolenia w Kaliningradzie, gdzie została zgwałcona Pani tłumaczka?

 8. 8
  +12
  ~ 123
  Poniedziałek, 19.12

  Żenada POpaprańców,zniknijcie już wreszcie KODeraści cholerni,niczym od komuchów sie nie różnicie.Doskonale pamietam grudzień 1970.Jeden wniosek,barany przy urnach , kretyni u władzy.

 9. 9
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 19.12

  ehhh kompromitacji końca nie widać i tylko Elbląga i jego mieszkańców żal! JAK TAM ODPRAWY FITOSANITARNE? JAK TAM SPRAWA W EPECU?

 10. 10
  +7
  ~ odbiorca ciepła
  Poniedziałek, 19.12

  Panie Wcisło proszę to wyjaśnić, dlaczego Epec finansował z naszych pieniędzy działalność Statutową Związków. Następna sprawa to dlaczego 3 Związkowców otrzymało nagrody prawie w takiej kwocie razem jak 107 pracowników fizycznych - jakie były kryteria i za co skrzywdzono ludzi , którzy pracują tak ciężko fizycznie? Dla mnie była to nie uczciwe i krzywdzące społecznie, a to przecież MY płacimy za ciepło i Ci ludzie dla Nas pracują żebyśmy mieli ciepło. To powinno być wyjaśnione, a takie rozdawnictwo ukarane, bo to nie były pieniądze prywatne osoby rządzącej w tym czasie w Epec.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.296168088913