Środa, 21.04.2021, Imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama


Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2010

Dwie sesje w jeden dzień

09.12.2010, 20:55:03 Rozmiar tekstu: A A A
Dwie sesje w jeden dzień
Fot. Rafał Kadłubowski

A właściwie kontynuacja pierwszej, przerwanej drugą turą wyborów prezydenckich, oraz druga – zwołana po to, aby Grzegorz Nowaczyk mógł złożyć ślubowanie. Tak przebiegała dzisiejsza – podwójna sesja Rady Miejskiej. Przy okazji ogłoszono nową koalicję w Radzie Miejskiej, a w kuluarach rozmawiano o obsadzie stanowisk wiceprezydentów miasta.

Na sesji pojawili się parlamentarzyści elbląscy oraz radni Sejmiku Wojewódzkiego. Przybył także Marszałek Województwa – Jacek Protas, podkreślając tym samym, jak ważnym dla niego jest wybór Grzegorza Nowaczyka na urząd prezydenta miasta. Sporo zdziwienia i niesmaku wzbudziła nieobecność byłego już prezydenta – Henryka Słoniny.

Pół godziny wcześniej szefowie klubów radnych PO – Antoni Czyżyk i SLD – Henryk Horbaczewski oświadczyli, że w Radzie Miejskiej powstała właśnie taka koalicja w celu umożliwienia spokojnych rządów nowemu prezydentowi Grzegorzowi Nowaczykowi.

Jak się okazało, podczas sesji zwołanej jeszcze przed drugą turą wyborów prezydenckich, Grzegorz Nowaczyk nie może złożyć ślubowania i objąć urzędu prezydenta miasta. Dlatego potrzebna była druga sesja, zwołana już przez nowo wybranego przewodniczącego Rady Miejskiej.

Dlatego radni dość szybko przystąpili do wyłonienia ze swojego grona przewodniczącego. Kandydat był tylko jeden i został wybrany jednogłośnie. Jerzy Wcisła (PO) został nowym wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej. Jego zastępcami zostali Elżbieta Gelert (PO), Jerzy Wilk (PiS) oraz Henryk Horbaczewski (SLD).

Radni podjęli też uchwałę o wygaszeniu mandatów tych osób, które po wyborach zrzekły się pisemnie funkcji radnych – Henrykowi Słoninie, Alicji Bachłan i Andrzejowi Soi.

Tak zakończyła się pierwsza sesja nowej Rady Miasta Elbląga. Druga rozpoczęła się kwadrans później i miała tylko jeden punkt – złożenie ślubowania przez nowego prezydenta Grzegorza Nowaczyka. Prezydent wygłosił przemówienie, które publikujemy w innym materiale.
Gratulacje Nowaczykowi składał również Jacek Protas, Marszałek Województwa.

- Tak się właśnie składa, że mój przyjaciel i współpracownik Grzegorz Nowaczyk został prezydentem Elbląga. Mój drugi przyjaciel i współpracownik – Jerzy Wcisła jest przewodniczącym Rady Miejskiej. Elbląg jest więc bardzo blisko mojemu sercu – mówił Jacek Protas. – Jestem szczęśliwy i poruszony tym, że dziś właśnie mogę być w tym mieście. Elbląg, w ostatnich wyborach samorządowych, postawił na rozwój, na współpracę i na zmiany. To jest duża szansa dla miasta. Elbląg ma olbrzymi, ciągle nie wykorzystany potencjał. Tym potencjałem jest Kanał Elbląski, Zalew Wiślany, przyszła dobra komunikacja z Trójmiastem i Obwodem Kaliningradzkim. Mamy teraz nowe otwarcie dla Elbląga i musimy je wykorzystać. Obiecuję, że we władzach województwa będę rzecznikiem Waszych interesów.

W kuluarach Ratusza spekulowano, kto obejmie stanowiska nowych wiceprezydentów. Wskazywano, że jednym z nich będzie pewnie przedstawiciel SLD. Pojawiało się nawet nazwisko Marka Gliszczyńskiego.

Jednak Grzegorz Nowaczyk dziś jeszcze nie ujawnił obsad personalnych tych urzędów. Nazwiska wiceprezydentów poznamy w tym miesiącu.


MAG

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Wybór przewodniczącego Rady Miejskiej oraz zaprzysiężenie Grzegorza Nowaczyka na prezydenta Elbląga ( zdjęć 30 )
Dodano: 2010-12-09 | Fot. Rafał Kadłubowski
0

Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ norton
  Czwartek, 09.12

  Dzwoniłem do UMu w poniedziałek 06.12 informując nie bez satysfakcji że mają nieaktualne informacje o urzędującym prezydencie. No, można powiedzieć że formalnie Pan HS jeszcze nim był ale dzisiaj to już definitywnie KONIEC tej prezydentury. Wchodzimy na http://www.umelblag.pl/urzad_m/wladze.htm i co widzimy? Dalej Pan HS. Czyżby duch? A może jeszcze nie do wszystkich w UMie dotarło że zaszły ZMIANY i tu zwłoka nic nie zmieni? Jakby to wyglądało gdyby ktoś spoza E-ga potrzebował zasięgnąć informacji o obecnym włodarzu i tak perfidnie został wprowadzony w błąd? Wstyd!

 2. 2
  0
  ~ krys
  Czwartek, 09.12

  Czas kończyć ten Wersal i brać sie za robote.Ale komu by się chciało a było tak fajnie kampania..........

 3. 3
  0
  ~ student
  Czwartek, 09.12

  Myślę, że nowy Prezydent już pokazał klasę i rozwagę. Już na samym początku swojego inauguracyjnego przemówienia podziękował i wyraził uznanie swojemu poprzednikowi tj. panu Słoninie, nie zanegował jego osiągnięć, ale je podkreślił i docenił. Natomiast były Prezydent Słonina (jak zwykle zresztą) nawet nie raczył pojawić się na tej jakże ważnej (niedokończonej z racji II tury wyborów) sesji Rady Miejskiej. To cały czas utwierdza mnie w przekonaniu, iż wybór Pana Nowaczyka na Prezydenta Elbląga był dobrym wyborem, zaś zachowanie Pana Słoniny i jego dzisiejsza nieobecność w tak ważnym dla Elbląga dniu to standard, ale i przeszłość, którą należy oddzielić grubą kreską i mam nadzieję, że przeszłość, która już nigdy do Elbląga nie wróci. Pozdrawiam.

 4. 4
  0
  ~ Zapisz komentarz
  Czwartek, 09.12

  Niestety nowy Prezydent bedzie miał niemało kłopotów. Od strony www. począwszy a na sprawach dużej wagi skonczywszy. Pierwsze co powinien zrobic to wyminić kierowników z Heniowej łaski. Inaczej będa mu robic krecią robotę na kazdym kroku. Jeśli wypłynie na wierzch złosliwość urzedasów i lojalność wobec Henka to Pan Nowaczyk bdzie w nielada kłopotach. Pamiętacie serial "Ranczo" jak wójt zostal sam, bez dokumentów i danych komputerowych? Oby sie nie powtórzyło.

 5. 5
  0
  ~ Valdi
  Piątek, 10.12

  Proszę Administratora witryny Urzędu Miasta o pilne zaktualizowanie danych dotyczących władz miasta. Chyba , że złożyliście rezygnację i należy przeprowadzić procedurę naboru nowych pracownikóe UM. Myślę ,że Pan Prezydent Grzegorz Nowaczyk otoczy się kompetentnymi pracownikami. POWODZENIA

 6. 6
  0
  ~ Kasia
  Piątek, 10.12

  ludzie cóż za sensacja, naprawdę ? nadal H.S to straszne pewnie nie spaliście całą noc, proponuję iść do SPA i się zrelaksować bo serducho Wam nie wytrzyma, takie problemy w naszym Elblągu, to nie prawdopodobne,

 7. 7
  0
  ~ lenny
  Piątek, 10.12

  Sam Pan Protas się zjawił..no no

 8. 8
  0
  ~ ahmed
  Piątek, 10.12

  To wstyd i hańba, żeby na stronie UM Elbląg do tej pory nie pojawiły się informacje o wynikach wyborów, relacji z inauguracyjnej sesji, ślubowania nowego prezydenta oraz informacji o nowym prezydencie. Uważam, że za to powinni wylecieć ludzie odpowiedzialni w urzedzie za serwis www i politykę informacyjną.

 9. 9
  0
  ~ wyborca
  Piątek, 10.12

  Gliszczyński na wice to jakiś żart chyba że już na starcie PO ma tracić poparcie. Mało jest w SLD innych ludzi i to uczciwych.

 10. 10
  0
  ~ jezry
  Piątek, 10.12

  dwie sesje - dwie diety

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1144969463348