Wtorek, 3.10.2023, Imieniny: Teresa, Gerard, Bogumil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Elbląg: Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych. "Jako grupa zawodowa zdaliśmy egzamin wzorowo" (aktualizacja)

24.03.2023, 15:50:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych. "Jako grupa zawodowa zdaliśmy egzamin wzorowo" (aktualizacja)
Fot. Agnieszka Klatt
REKLAMA

Jestem dumna, że jestem pielęgniarką. Jako grupa zawodowa zdaliśmy egzamin, jakim była pandemia, wzorowo. Nie zostawiliśmy ani na chwilę chorych bez opieki, mimo realnego zagrożenia, mimo uzasadnionego strachu o własne życie i bezpieczeństwo rodzin - mówiła Halina Nowik, ustępująca przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu. Dziś (24 marca), po trzech latach opóźnienia spowodowanego pandemią, odbył się XXIX Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Elblągu.

 

 

Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Elblągu odbywa się dziś, 24 marca. Obrady w hotelu Młyn są okazją do podsumowania kończącej się właśnie kadencji. Kadencji wyjątkowej, bo dłuższej o trzy lata i upływającej w cieniu walki z koronawirusem. - Na rok 2020 mieliśmy już zaplanowane zwołanie posiedzenia, które miało zakończyć tę kadencję - mówiła Halina Nowik, ustępująca przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu. - Stało się inaczej. W marcu zaskoczyła nas pandemia SARS-CoV-2. Nagle musieliśmy zmienić wszystkie nasze plany. Pandemia pokazała, jak kruche jest nasze bezpieczeństwo, jak szybko może się zmieniać nasza rzeczywistość i jak łatwo można stracić poczucie stabilizacji. Ratowanie ludzkiego życia i zdrowia stało się absolutnym priorytetem. 

 

 

Od wielu lat nasze środowisko zawodowe pokazywało problemy związane z zabezpieczeniem społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze. W czasie pandemii okazały się one dramatyczne w skutkach. Próba ograniczenia pracy pielęgniarek do jednego miejsca zatrudnienia szybko obnażyła braki kadrowe. Dochodziło do sytuacji, kiedy nasze koleżanki i koledzy, w celu zabezpieczenia ciągłości opieki nad chorymi, pozostawały w miejscu pracy przez wiele dni, a nawet tygodni. Liczne zachorowania wśród personelu medycznego, zwiększone zapotrzebowanie na opiekę wobec pacjentów chorych na Covid-19 pokazały, jak ogromne mamy braki kadr medycznych. Przestały obowiązywać normy zatrudnienia, ograniczono realizację opieki zdrowotnej do świadczeń absolutnie koniecznych. W tempie błyskawicznym tworzono nowe procedury, aby sprostać nadzwyczajnym wyzwaniom. Dziś muszę powiedzieć jedno. Jestem dumna, że jestem pielęgniarką. Jako grupa zawodowa zdaliśmy egzamin wzorowo. Pokazaliśmy, że czas tej trudnej próby, był dla nas wielkim doświadczeniem, ale potrafiliśmy się jednoczyć, pomagać sobie, umieliśmy podejmować mądre, odpowiedzialne decyzje, współpracowaliśmy. Nie zostawiliśmy ani na chwilę chorych bez opieki, mimo realnego zagrożenia, mimo uzasadnionego strachu o własne życie i bezpieczeństwo rodzin. Zajęliśmy się pracą w podmiotach leczniczych, ale także w placówkach opiekuńczych i domach pacjentów. Pamiętajmy, że wiele z nas przechorowało poważnie Covid-19, wielu straciło najbliższych, zmarło

 

- dodała Halina Nowik. 

 

 

Ustępujące przewodnicząca podkreśliła, że podczas kończącej się kadencji Izbie udało się sporo dokonać.  - W czasie siódmej kadencji pracy samorządu, mimo że wyzwania związane z pandemią paraliżowały nasze życie, odnotowaliśmy wiele sukcesów. Doczekaliśmy się znacznego, realnego wzrostu wynagrodzeń, uzyskaliśmy określone normy zatrudnienia dla znacznej części świadczeń, zwiększyliśmy zakres samodzielności zawodowej, poprzez możliwość wypisywania recept, ordynacji leków, kierowania na badania diagnostyczne, realizacji samodzielnych porad pielęgniarskich w specjalistycznej opiece ambulatoryjnej, kwalifikacji wykonywania szczepień ochronnych. Ogromnym sukcesem jest również realizacja projektów wsparcia kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Dzięki staraniom Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych pozyskano 112 mln na przeprowadzenie kształcenia dla 35 tys. pielęgniarek i położnych z całej Polski. Nasza okręgowa rada również złożyła ofertę i podpisała umowę. W ramach projektu ok. 300 pielęgniarek i położnych członków naszej Izby do końca 2023 roku ukończy różne formy kształcenia podyplomowego - dodała.

 

 

Udział w wydarzeniu, oprócz pielęgniarek i położnych z powiatu elbląskiego i braniewskiego, wzięli także zaproszeni goście, wśród nich m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, władz wojewódzkich i samorządowych. 

 

 

Chciałem podziękować, za to, że reprezentujecie samorząd tutaj w Elblągu i robicie to w sposób tak doskonały i tak idealny, że brakuje mi czasami słów, aby opisać to, co tutaj się dzieje. Serce polskiego pielęgniarstwa bije tutaj, na tej sali. Wszystkim wydawało się, że kolejne lata, które przyniosły ze sobą tyle trudności, spowoduje, że samorząd się rozpadnie. Nie, samorząd się wzmocnił. Ta kadencja, jedna z najtrudniejszych w historii całego samorządu, to pokazała

 

- mówił Sebastian Irzykowski, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

 


Podczas dzisiejszych obrad wręczono odznaczenia. Jednym z ważniejszych punktów Zjazdu jest wybór nowych władz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu.  O jego wyniku poinformujemy niebawem.

 

 

AKTUALIZACJA

 

 

Nową przewodniczącą została Magdalena Budziszewska ze Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II Elbląga.

 

Na pewno będę chciała kontynuować to, co zostało rozpoczęte przez obecną radę i dalej rozwijać przede wszystkim integrację wśród pielęgniarek. Starać się zjednoczyć nasze środowisko, wzmocnić wizerunek pielęgniarki, aby pielęgniarki w naszym okręgu były dumne z tego, że są pielęgniarkami

- mówi Magdalena Budziszewska.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Zjazd Pielęgniarek i Położnych w Elblągu ( zdjęć 40 )
Dodano: 2023-03-24 | Fot. Agnieszka Klatt
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Dziękujemy
  Piątek, 24.03

  Trudny egzamin

 2. 2
  --2
  ~ JojuGratulacje!!!
  Piątek, 24.03

  Gratulacje!!!! Pani Magdą zasłużyła na wyróżnienie!!! Życzymy wielu sukcesów na nowymstanowisku

 3. 3
  +2
  ~ Koronasciema
  Piątek, 24.03

  No na bank koronasciema się wam podobała. Takich żniw hajsu nie było przez całe życie. Domy, mieszkania , nowe fury. Tylko leczyć nie było komu, bo się pozamykali.

 4. 4
  0
  ~ Egh
  Sobota, 25.03

  A czy ta pisowska gemba wszędzie musi byc

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1747961044312