Niedziela, 5.07.2020, Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Minister zdrowia: Liczba zakażonych będzie szybko rosła, w tym tygodniu może być ich już ponad 1000

16.03.2020, 12:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
Minister zdrowia: Liczba zakażonych będzie szybko rosła, w tym tygodniu może być ich już ponad 1000
Źródło: https://pixabay.com/

Od dziś w Polsce 19 laboratoriów będzie wykonywało testy na obecność koronawirusa. To oznacza zwiększenie przepustowości badań do ok. 3 tys. na dobę - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Przechodzimy na kolejny szczebla drabinki epidemicznej. Od tego czasu, pacjenci, którzy mają potwierdzonego koronawirusa, ale nie wymagają hospitalizacji, będą mogli przechorować w izolacji domowej, bądź innej izolacji. Oczywiście tutaj decyzja jest zawsze kliniczna, tutaj nie ma decyzji administracyjnych. Ocena pacjenta, przez lekarza, jest decyzją kluczową - dodał szef resortu zdrowia. 

W najbliższym tygodniu spodziewam się, że będziemy mieli powyżej 1000 pacjentów z dodatnim wynikiem Covid-19. Ta liczba będzie szybko rosła. Dziś mieliśmy kolejnych 25 dodatnich wyników, do wieczora pewnie będzie ich więcej. Mam nadzieję, że to tempo wzrostu w pewnym momencie spowolni i będziemy mieli czas na reakcję i leczenie pacjentów. Po to działamy w bardzo trudnym reżimie kwarantanny, tak naprawdę całego społeczeństwa

- mówił minister Łukasz Szumowski, dziś (16 marca) przed południem podczas konferencji prasowej.

Od dziś w Polsce już 19 laboratoriów (było ich 14 - przyp. red.) będzie wykonywało testy na obecność koronawirusa, co oznacza zwiększenie przepustowości badań do ok. 3 tys. na dobę, powiedział minister. Do laboratoriów trafiło ponad 40 tys. testów. Do tej pory wykonano ich ok. 7-8 tys.

W miarę zwiększania się liczby potencjalnie zakażonych pacjentów liczba wykonywanych badań rośnie. W momencie, gdy Polska wchodzi w etap transmisji poziomej, jeszcze nie tak dramatycznie wyrażony, jak w innych krajach, większość pacjentów, którzy zgłoszą się z objawami, będzie miała wykonywane testy. Te testy wykonywane są również w domach i w kwarantannie. Mamy ponad 70 karetek, które pobierają wymazy od pacjentów w miejscach, w których oni są. To pozwala na znaczne zmniejszenie naporu pacjentów, którzy przychodzą na izbę przyjęć

- dodał szef resortu zdrowia.

Minister zapewnił również, że szpitale, w których przebywają chorzy na Covid-19 zostaną dofinansowane. Trafi tam również odpowiednia ilość maseczek i kombinezonów. - W tej chwili została zatwierdzona sieć szpitali zakaźnych jednoimiennych (w województwie warmińsko-mazurskim jest nim szpital w Ostródzie - przyp. red.) - mówił minister. - Zabezpieczamy te szpitale w pierwszej kolejności w sprzęt ochrony osobistej. Dziś każdy szpital dostanie 1 tys. sztuk kombinezonów, 1 tys. sztuk maseczek i odpowiednią liczbę gogli, które można sterylizować i używać wielokrotnie.

To są szpitale na pierwszym froncie walki, tam będzie szedł sprzęt, finansowanie. Musimy mieć te szpitale działające, z załogą, sprzętem. W momencie, gdy będzie potrzebny dodatkowy sprzęt czy zakupy również te szpitale będą w pierwszej kolejności na liście do finansowania

- podkreślał Łukasz Szumowski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.