Niedziela, 26.06.2022, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

"Wstydzę się mówić o tym, ile zarabiam". Podwyżki tak, ale nie dla wszystkich pielęgniarek

16.09.2017, 07:00:09 Rozmiar tekstu: A A A
"Wstydzę się mówić o tym, ile zarabiam". Podwyżki tak, ale nie dla wszystkich pielęgniarek
Fot. Ryszard Biel

Pani Małgosia, pielęgniarka z Elbląga, po ponad trzydziestu latach w zawodzie otrzymuje pensję 2110 zł brutto, czyli 1700 zł z haczykiem na rękę. Jej koleżankom zatrudnionym w szpitalach, przychodniach rząd obiecał podwyżkę. Jej ona się nie należy. Dlaczego? Bo pracuje w domu pomocy społecznej. - Nas pielęgniarki z DPS-ów po raz kolejny już omija podwyżka. Nie wiem, kto mógłby nam pomóc, ale nie ulega wątpliwości, że ta pomoc jest nam potrzebna, bo to jak zarabiamy urąga wszelkim zasadom przyzwoitości - mówi pani Małgorzata, pielęgniarka z wieloletnim stażem, pracownica jednego z elbląskich Domów Pomocy Społecznej.

W czerwcu tego roku Sejm przyjął rządową ustawę o minimalnych płacach w służbie zdrowia. Minimum dla pielęgniarki z dyplomem magistra to około 4 tys. zł. Pielęgniarka bez specjalizacji ma zarabiać co najmniej 2,5 tys. zł. Ich pensje mają rosnąć stopniowo przez 10 lat. Co roku po 10 proc. różnicy między obecną pensją a minimum określonym w ustawie. Okazuje się, że podwyżki te nie dotyczą wszystkich pielęgniarek. Te zatrudnione np. w Domach Pomocy Społecznej, prowadzonych przez lokalne samorządy, nie mają szans na taką podwyżkę.

Niestety po raz kolejny dzieje się tak, że przy podwyżkach nas się pomija. Ja od dziesięciu lat nie miałam podwyżki. Stawki, które otrzymujemy, są godne pożałowania, a pracujemy w bardzo ciężkich warunkach. To jest po prostu tragedia. Ja po 35 latach stażu w zawodzie mam 2110 zł brutto, czyli na rękę utrzymuję 1700 zł z haczykiem. Aż wstyd mówić komukolwiek, że tylko tyle zarabiam. Ja w tej chwili już nie mam możliwości zmiany pracy. Jestem w takim wieku, że tak naprawdę jestem jedną nogą na emeryturze. Nie wiem, kto mógłby nam pomóc, ale nie ulega wątpliwości, że ta pomoc jest nam potrzebna, bo to urąga wszelkim zasadom przyzwoitości. Nam jest bardzo przykro. Pracujemy w zawodzie latami, tracimy zdrowie, staramy się, a pani sprzątająca, z całym szacunkiem dla nie, zarabia więcej od nas. Nie we wszystkich DPS sytuacja jest aż tak zła. Mam kontakt z pracownicami DPS w Tolkmicku tam pielęgniarki od kilku lat raz w roku otrzymują podwyżkę. To nie są kwoty duże, ale nawet te 100 zł to już jest coś. U nas niestety tak nie ma

- mówi pani Małgorzata, pielęgniarka z wieloletnim stażem.

O pielęgniarki zatrudnione w Domach Pomocy Społecznej upomniał się Związek Powiatów Polskich. Samorządowcy zaapelowali o zmianę przepisów w celu zagwarantowania właściwego poziomu opieki społecznej w Domach Pomocy Społecznej. ZPP zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wypracowanie rozwiązania, które pozwoli na finansowanie personelu medycznego zatrudnionego w DPS ze środków przeznaczonych na świadczenia opieki zdrowotnej.

Jako podał wczoraj, za PAP, portal rynekseniora.pl Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że działania resortu w kierunku wzrostu pensji pielęgniarek i położnych nie obejmują personelu medycznego w DPS. Resort zaznaczył, że obowiązujące przepisy pozwalają na poprawę sytuacji finansowej tej grupy zawodowej.

W odpowiedzi na apel samorządowców resort zdrowia poinformował, że obowiązujące przepisy umożliwiają poprawę sytuacji finansowej tej grupy zawodowej przez wydzielenie w ramach podmiotu leczniczego specjalnej jednostki organizacyjnej udzielającej świadczeń zdrowotnych mieszkańcom Domów Pomocy Społecznej. Ministerstwo wyjaśniło także, że pielęgniarki zatrudnione w domach pomocy społecznej są pracownikami samorządowymi i podlegają przepisom ustawy o pracownikach samorządowych i rozporządzenia o wynagrodzeniach pracowników samorządowych - informuje rynekseniora.pl.

W Elblągu funkcjonuje kilka publicznych Domów Pomocy Społecznej to między innymi: DPS "Niezapominajka" przy ul. Toruńskiej i DPS przy ul. Pułaskiego. Kilka dni temu Witold Wróblewski, prezydent Elbląga zapowiedział, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się podwyżki wynagrodzenia dla pracowników sfery budżetowej. Zapytaliśmy urząd, czy mogą nie liczyć również pracownicy DPS.

Publiczne DPS-y w Elblągu są jednostkami budżetowymi. To oznacza, że zapowiedziane podwyżki, od 3 do 5 procent w zależności od obecnego wynagrodzenia, są przewidziane również dla osób tam zatrudnionych

- zapewnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%42.9 %57.1


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --11
  ~ Ola
  Sobota, 16.09

  Takie pensje sa rowniez ciagle w UM, wstyd.

 2. 2
  +8
  ~ Yuki
  Sobota, 16.09

  Pani Małgosiu śmiało. Ile pani dostała podwyzki w latach 2007-2014.Moze niech ten pismak za pania odpowie.

 3. 3
  +5
  ~ Wciąż biedna ta służba zdrwia
  Sobota, 16.09

  A dodatkowe dyżury, fuchy na boku - zastrzyki , kroplówki prywatne gabinety. I doktor Kula- łaówkarz, który nikomu nie da grupy w elbląskim MOPS i PCPR dopóki w łapę nie dostanie.

 4. 4
  --15
  ~ KUNEGUNDA
  Sobota, 16.09

  Pielęgniarki ciągle tylko narzekają i ciągle wymuszają podwyżki pensji. A niech mi ktoś powie jaka to jest ich ciężka praca ? To jest bzdura te ich tłumaczenie o ciężkiej pracy. Raczej ciężko to one mają siedząc w pokoju socjalnym przy kawie i ciasteczkach, które przynoszą rodziny chorych lub siedzą w dyżurce pielęgniarek pryz komputerze i graja w gry. I TO MA BYĆ TA ICH CIĘŻKA PRACA ?? SZKODA SŁÓW

 5. 5
  +1
  ~ Ola
  Sobota, 16.09

  Oj kunegunda !!! To ty tak pracujesz jak tu opisujesz???? Nie ładnie nie wiedziałam ale już wiem bo ciebie znam

 6. 6
  +11
  ~ anonimziom
  Sobota, 16.09

  Skoro Wam tak ciężko i tak mało zarabiacie, to idzcie na kontrakt ;-). Ale no tak, żadne pielęgniarki nie chcą pójść na kontrakt bo brak urlopu i mniej przywileji prawda?

 7. 7
  +10
  ~ Gosia
  Sobota, 16.09

  Do wszystkich którzy narzekają na pielęgniarki. Jak wiecie wiedza kosztuje. Mam wykształcenie wyższe, specjalizacje dlatego za moją pracę oczekuję odpowiedniego wynagrodzenia. Inwestowalam w siebie, opłacalam szkołę i dlatego wymagam za swoją pracę odpowiedniego wynagrodzenia. Moją praca jest odpowiedzialna, wymaga wiedzy i dyspozycyjności. Dla mnie nie ma wolnych weekendów...... świąt ....

 8. 8
  +2
  ~ GOSIA
  Sobota, 16.09

  To nie Pani powinna się wstydzić tylko Ci co są odpowiedzialni za to...myślę że należy o naszych zarobkach mówić głośno.....bo ludzie myślą, że zarabiamy kokosy....a pielęgniarka pracująca w SOS to taka sama jak pozostałe

 9. 9
  +10
  ~ Ha ...
  Sobota, 16.09

  Gosia , wielu ma wykształcenie wyższe takie i owakie i nie pracują . Albo są na zmywaku na zachodzie . I to grono z wyższym cały czas się powiększa . A brak ..technologów robot wykończeniowych , hydraulików itp itd . To się nazywa wolny rynek .

 10. 10
  +10
  ~ karen
  Sobota, 16.09

  Jednego nie rozumiem,jeśli komuś jest tak zle,tak mało niby zarabia to trzeba się zwolnić i poszukać innej pracy. Tak tragicznie to oni nie mają,bzdura wierutna przecież to budzetówka,premie,wczasy pod gruszą,bony na święta,trzynastki kto tak ma ? W nocy śpi na dyżurze tylko narzekać nauczone

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1421020030975