Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SŁUŻBA ZDROWIA

Brak dyspozytorni w Elblągu daje o sobie znać. "Nie ma dnia, żeby nie było pomyłki. Tak mi relacjonują zespoły"

27.10.2016, 10:00:26 Rozmiar tekstu: A A A
Brak dyspozytorni w Elblągu daje o sobie znać. "Nie ma dnia, żeby nie było pomyłki. Tak mi relacjonują zespoły"
Fot. Ryszard Biel

Obecnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działa jedno Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Znajduje się ono w Olsztynie, bowiem w 2012 r. zlikwidowano dyspozytornię w naszym mieście. - Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobieństwo jej powrotu jest równe zera - stwierdził radny Michał Missan.

Podczas zorganizowanej w poniedziałek konferencji prasowej radny Michał Missan poruszył temat przepisów, które mogą zaprzepaścić i tak nikłe szanse powrotu dyspozytorni do naszego miasta. - Jej powrót będzie równy zeru jeśli w życie wejdzie nowa ustawa o państwowym ratownictwie medycznym, która obecnie jest procedowana, jest poddana konsultacją społecznym - mówił przewodniczący Klubu Radnych PO.

Skąd taki wniosek?

Jest tam opisane, że na 2 mln mieszkańców powstaje nie więcej niż jedna dyspozytornia. To jest bardzo dokładnie opisany parametr i nasze województwo nie przekracza dwóch milionów mieszkańców

zaznaczył Michał Missan.

Cztery lata temu, na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w naszym województwie zlikwidowano 22 dyspozytornie, w tym tą w Elblągu. O konieczności jej przywrócenia mówili głośno niektórzy radni i samorządowcy, jednak wizja ponownego uruchomienia dyspozytorni w naszym mieście z upływem czasu oddala się coraz bardziej.

Radny PO nie rozumie takiego obrotu spraw. - Wydaje mi się, że to jest przygotowanie pod centralizowanie struktur. Planuje się robić jedną dyspozytornię w naszym województwie, w niewielu województwach  może dwie, ale to tak jakbyśmy centralizowali usługi - zauważa radny.

Co to oznacza? - Przygotowywana jest struktura powiat - województwo i może zaraz powstanie jakaś komenda główna ratownictwa medycznego. Nie wiem, czy tak się stanie, ale takie podejrzenia się nasuwają - dodał Michał Missan.

Początkowe zmiany wywołują wiele zamieszania. Czasem ciężko jest się przyzwyczaić do nowych procedur. Teraz, gdy minęło kilka lat, odkąd dyspozytornia funkcjonuje tylko w Olsztynie, czy pozbycie się jej z naszego miasta można ocenić pozytywnie?

 

Czysto egoistycznie - zdjęto z nas odpowiedzialność za przyjęcie zgłoszenia i wysłanie zespołu. Natomiast racjonalnie rzecz ujmując, to często zdarzają się problemy, które wcześniej były już wymieniane do znudzenia

- podkreślił Michał Missan.

Zastrzeżeń niestety  zgłaszano wiele. - Były sytuacje, że dwie karetki były wysyłane pod jeden adres, albo nie jedzie żadna, albo mylenie adresów - wymieniał radny. - Zapewniano, że tego nie będzie, ale nie ma dnia, żeby nie było pomyłki. Tak mi zespoły relacjonują.

Michał Missan twierdzi, że bezpieczeństwo elblążan byłoby skuteczniej zapewnione, gdyby dyspozytornia mieściła się w naszym mieście. - W mojej ocenie  stanowiska wysyłające można by było umieścić w Elblągu. Przyjmujące mogłoby być w Olsztynie, ale wysyłać należałoby z poziomu Elbląga i wtedy 90 procent problemów znika - zaznaczył radny.

Konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia zmian w ustawie trwają do 16 listopada br.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%20.0 %80.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +36
  ~ Kat vNa Jdiotów
  Czwartek, 27.10

  Proszę mi przypomnieć za czyich rządów przeniesiono dyspozytornię? Czy nie za prezydenta pana Nowaczyka, marszałka Protasa, Premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego i dyrektora szpitala Gelert?! Czy czasami nie oni wszyscy są członkami jednej wówczas rządzącej partii ?!

 2. 2
  +14
  ~ bbbbb
  Czwartek, 27.10

  ten to już jak Wcisła, pierniczy głupoty aby tylko się pokazać.!!! Co za żenada!!!!

 3. 3
  +16
  ~ aesrrg
  Czwartek, 27.10

  Zaraz powie że to PIS zlikwidował.

 4. 4
  +21
  ~ MIESZKANIEC
  Czwartek, 27.10

  ten radny jak zwykle ma pretensje do wszystkich tylko nie do swoich. Do radnego Klima też miał pretensje na posiedzeniu Rady Miasta że radny napiętnuje nieprawidłowości w EPEC. DO SWOJEGO KOLESIA PREZESA EPEC NIE MIAŁ ZE TE NIEPRAWIDŁOWOŚCI POPEŁNIŁ. Wyjątkowo pokrętny typ.

 5. 5
  +7
  ~ Michał Missan
  Czwartek, 27.10

  Nie powiem, że to PiS zlikwidował dyspozytornię medyczną w Elblągu. Zlikwidował ją Wojewoda z PSL-u. Liczę na to, że Wojewoda z PiS-u będzie w tej kwestii bardziej racjonalny. Zdrowia życzę.

 6. 6
  +14
  ~ Marian
  Czwartek, 27.10

  Ten pan się teraz "obudził", śmieszno Mi. No to teraz pana wyborcy powinni podsumować jak pan działał. Czy składał pan jakąś interpelację jako radny? Gdyby wyborcy wybrali kogo innego to może by działał w tej sprawie.Pan potrafi tylko kontrować takich ludzi jak pan Klim, byłam wtedy na Sesji - pana zachowanie było żenujące.

 7. 7
  --4
  ~ Michał Missan
  Czwartek, 27.10

  Marian, składałem interpelacje w tej sprawie w obydwu kadencjach. Twój wpis jest niezgodny z prawdą.

 8. 8
  +3
  ~ Marian
  Czwartek, 27.10

  Do Michał Missan, a jaka była odpowiedź władz? , bo o tym powinni wiedzieć też forumowicze. Jeżeli była interpelacja to zwracam honor i przepraszam.

 9. 9
  --3
  ~ do radnego Michała
  Czwartek, 27.10

  Panie Michale słuszne spostrzeżenie...no i warto dodać, że Pan jedyny wraz z młodym aktywistą robiliście wiele aby temu problemowi zaradzić! Również życzę zdrówka.

 10. 10
  +17
  ~ Ploterek
  Czwartek, 27.10

  Dyspozytorni nie ma, Urząd Celny od stycznia zamykają. Niech pozamykają i przeniosą do Olsztyna wszystkie instytucje, a co !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.117828130722